Nietolerancja glutenu objawy skórne – czy występują u Ciebie?

Nietolerancja glutenu objawy skórneTrwała nietolerancja glutenu, czyli celiakia, często objawia się wysypką, podrażnieniem i innymi tego typu dolegliwościami. Może również powodować zaostrzenie objawów innych chorób, m.in. AZS. U niektórych osób występuje też choroba Dühringa – „skórna postać celiakii”. Nietolerancja glutenu objawy skórne – jak nieleczona celiakia może wpływać na skórę?

Nietolerancja glutenu objawy skórne

Trwała nietolerancja glutenu, jeśli nie jest odpowiednio leczona, może mieć znaczny wpływ na stan skóry. Może wiązać się z:

  • wystąpieniem objawów, np. wysypki, podrażnienia, wyprysków, swędzenia czy krostek;
  • zaostrzeniem objawów innych chorób skórnych, np. AZS (atopowego zapalenia skóry) czy łuszczycy. To dlatego, że celiakia często towarzyszy innym schorzeniom, działając w ukryciu. Tymczasem wiąże się z nieprawidłowym wchłanianiem m.in. substancji aktywnych z podawanych leków, co powoduje obniżenie skuteczności terapii np. AZS;
  • chorobą Dühringa, którą nazywa się „skórną postacią celiakii” . To schorzenie, które często mylone jest właśnie z AZS.

Nietolerancja glutenu objawy skórne – choroba Dühringa

Choroba Dühringa objawia się m.in. obecnością rumienia, grudek, drobnych pęcherzyków czy nadżerek. Pojawiają się one najczęściej w zgięciach stawowych, na pośladkach czy łopatkach. Chociaż to trwała nietolerancja glutenu objawy skórne łudząco podobne są do symptomów związanych z AZS. To w wielu przypadkach powoduje problemy z odpowiednią diagnostyką i leczeniem.

Przy chorobie Dühringa mogą wystąpić też inne objawy występujące przy celiakii, m.in. anemia, problemy gastryczne czy niedobory składników odżywczych.

Nietolerancja glutenu objawy skórne – ważna odpowiednia diagnostyka

Każdy z nas wie, że objawy skórne są nie tylko nieprzyjemne, ale też niekorzystnie wpływają na wygląd – a tym samym poczucie własnej wartości. Warto więc pamiętać o odpowiedniej diagnostyce – tylko wykrycie rzeczywistej przyczyny problemów i prawidłowe leczenie pomoże poprawić stan skóry.

Jeśli za wysypkę, krostki, podrażnienie i inne nieprzyjemne dolegliwości odpowiada trwała nietolerancja glutenu, konieczne będzie przejście na dietę eliminującą ten składnik. Diagnostyka celiakii (także jej skórnej postaci) jest kilkuetapowa. Na początku warto wykonać badania DNA – aby zachorować, niezbędne są predyspozycje genetyczne. Ich brak pozwala praktycznie wykluczyć chorobę, a ich obecność do podstawa do dalszej diagnostyki, przede wszystkim badań krwi.

Data publikacji: 26/09/2018, Data aktualizacji: 15/03/2019