Nietolerancja laktozy objawy – co powinno zaniepokoić?

Nietolerancja laktozy objawy

Nietolerancja laktozy objawy – co powinno zaniepokoić?

Nietolerancja laktozy objawyNietolerancja laktozy to jedna z popularniejszych nietolerancji pokarmowych. Opiera się na problemach z trawieniem cukru mlecznego, obecnego przede wszystkim w mleku i jego przetworach. Schorzenie objawia się przede wszystkim problemami żołądkowymi. Nietolerancja laktozy objawy – co jeszcze warto wiedzieć?

Nietolerancja laktozy objawy – bóle brzucha i nie tylko

Z nietolerancją laktozy wiążą się przede wszystkim problemy gastryczne. Osoba z tą przypadłością może skarżyć się między innymi na bóle brzucha, wzdęcia, mdłości, biegunkę, zaparcia czy wymioty. Do możliwych objawów należą też na przykład nerwowość, bóle kości, bóle stawów, problemy z koncentracją, egzema i inne problemy skórne czy astma.

Nietolerancja laktozy objawy – czy to na pewno to schorzenie?

Objawy nietolerancji laktozy – m.in. wspomniane problemy żołądkowe czy inne dolegliwości – mogą tak naprawdę wiązać się z inną chorobą. Chodzi o celiakię, czyli trwałą nietolerancję glutenu, której symptomy u niektórych osób mogą być podobne.

Co więcej, trwała nietolerancja glutenu i nietolerancja laktozy… często współwystępują. To bowiem dwie choroby, które mają swój początek w jelitach – naszym „drugim mózgu”. Celiakia może wpływać na nietolerancję glutenu jeszcze w inny sposób. Może ją wywoływać! W takiej sytuacji mówimy o wtórnej nietolerancji laktozy, która po eliminacji glutenu może minąć.

Nietolerancja laktozy objawy – warto się przebadać

Samodzielna eliminacja laktozy może wyrządzić więcej złego niż pożytku – jeśli nie ma konieczności wykluczenia tego cukru mlecznego z diety, lepiej tego nie robić. Dlaczego? To może doprowadzić do zmniejszenia wydzielania laktazy, czyli enzymu, który pozwala trawić laktozę. W konsekwencji nawet zdrowa osoba może mieć problem z trawieniem tego cukru.

Aby sprawdzić, czy to nietolerancja laktozy, warto zdecydować się na badanie genetyczne w kierunku wariantów w genie LCT. Dobrze sprawdzić, czy badanie obejmuje 2 warianty: 13910 oraz 22018. Można wykonać także badanie w kierunku celiakii, aby mieć pewność, czy to przypadkiem nie ta choroba stoi za problemami z trawieniem. Niektóre laboratoria oferują oba te badania w atrakcyjnych pakietach.

Wszystkie artykuły
Back to Top