Kiedy twoje dziecko ma niedowagę, słony pot, męczy go kaszel i wydala tłuste stolce?

Zapewne objawy te bardzo Cię niepokoją i nie za bardzo wiesz z czym można by je powiązać? Bywa tak, że na pozór różne objawy mogą być powodowane przez jedną przyczynę.

Czy wiesz, że niedowaga u dziecka, słony pot, uporczywy kaszel czy wydalanie tłustych stolców mogą okazać się symptomem mukowiscydozy? Mukowiscydoza u dzieci to poważna choroba genetyczna, która powinna być zdiagnozowana jak najwcześniej. Mukowiscydoza jest chorobą dziedziczną, dlatego jeśli w Twojej rodzinie występowała wcześniej ta choroba to istnieje ryzyko zachorowania u twojego dziecka.

 

Rodzice dzieci chorych jeśli nie mieli wcześniej zdiagnozowanych objawów choroby, mogą być potencjalnymi nosicielami mukowiscydozy. Nosiciel mukowiscydozy to osoba zdrowa, jednak jeśli oboje rodziców będą nosicielami wówczas istnieje ok. 25 % ryzyko, że dziecko może być chore– tzn. podsiadać widoczne objawy mukowiscydozy.

 

Fundacja Pomocy Chorym na Mukowiscydozę MATIO donosi, że ...
Według najnowszych badań, co 25 osoba jest nosicielem nieprawidłowego genu cystic fibrosis transmembrane regulator (CFTR). Na 2 500 noworodków, jeden rodzi się z mukowiscydozą. Statystycznie więc przybywa rocznie około 120 dzieci cierpiących na tę chorobę, niestety niewiele z nich ma szansę na wczesną diagnozę.

 

 

UWAGA! Nie wykonujemy opisanego wyżej badania, a artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą badań testDNA Laboratorium Sp. z o.o.


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-czw. 7:00-22:00, pt, 7:00-20:00, weekendy i święta: 9:00-21:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz

Data publikacji: 28/05/2015, Data aktualizacji: 24/05/2017