Podstępna celiakia – objawy choroby u dzieci

Jakie są objawy celiakii u dzieci, Jakie są typowe objawy celiakii u dzieci, Jakie są nietypowe objawy celiakii u dzieci, Czym grozi zlekceważenie objawów celiakii u dzieci

Celiakia nie jest jedynie alergią czy nadwrażliwością na gluten. To poważna choroba autoimmunologiczna, która może doprowadzić do problemów w prawidłowym rozwoju u dzieci. Choroba może stopniowo wyniszczyć organizm, a pierwsze objawy mogą wystąpić w każdym wieku, nawet u niemowląt. Jak rozpoznać objawy celiakii u dzieci?

Jakie są objawy celiakii u dzieci?
Jakie są nietypowe objawy celiakii u dzieci?
Jakie są nietypowe objawy celiakii u dzieci?
Czym grozi zlekceważenie objawów celiakii u dzieci?

Jakie są objawy celiakii u dzieci?

Celiakia objawy – mogą się pojawić w dowolnym momencie życia dziecka. Zazwyczaj symptomy choroby występują w obrębie układu pokarmowego, ale należy zwraca uwagę na współwystępujące sygnały np. zmiany skórne. W przypadku niemowląt objawy takie jak biegunki (o bardzo intensywnym, nieprzyjemny zapachu), bóle brzucha czy słaby przyrost wagi, mogą się ujawnić po wprowadzeniu stałych pokarmów, zawierających gluten. Niekiedy choroba przez wiele lat nie daje o sobie znać lub objawy niekoniecznie wskazują na tą konkretną chorobę.

Jakie są typowe objawy celiakii u dzieci?

Do typowych objawów choroby zaliczyć można:

Jakie są nietypowe objawy celiakii u dzieci?

Inne objawy, które często na początku leczenia nie wiąże się z celiakią to:

  • anemia;
  • afty, pleśniawki w jamie ustnej;
  • wysypki skórne;
  • osłabienie mięśni;
  • złamania kości;
  • problemy w szkole (słaba koncentracja i pamięć);
  • agresywne zachowanie;
  • nadpobudliwość.

Czym grozi zlekceważenie objawów celiakii u dzieci?

Nieleczona celiakia może prowadzić do niedożywienia, zaburzeń wzrostu, w tym karłowatości, a nawet depresji. Dziecko chore na celiakię, po spożyciu produktów zawierających gluten, wytwarza przeciwciała, które niszczą kosmki jelitowe, w skutek tego wartości odżywcze, które są tak istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka, nie wchłaniają się prawidłowo. Z kolei częste biegunki i wymioty, powodują, że z organizmu usuwane są witaminy i minerały. Dzieci obarczone celiakią, rozwijają się znacznie wolniej niż ich rówieśnicy i są bardziej podatne na infekcje. Niewykryta i nieleczona celiakia może nawet doprowadzić do wczesnej osteoporozy, chorób tarczycy, cukrzycy, a nawet nowotworu jelita cienkiego.

Data publikacji: 30/05/2019