Dlaczego warto ustalić ojcostwo? 💚 Odpowiada ekspert – psycholog mgr Olga Przybyłek

dlaczego warto ustalic ojcostwo✅ Sprawdź, jak pozbyć się wątpliwości co do ojcostwa i dlaczego warto zyskać pewność na zawsze

Niepewność co do ojcostwa niekorzystnie wpływa na życie całej rodziny. Pozbywając się wątpliwości, dbasz o prawidłowy rozwój dziecka, swoje samopoczucie i o relacje w związku. Zyskujesz też szansę na to, aby zaplanować przyszłość Twojej rodziny czy podjąć ważne decyzje, np. w związku z uznaniem ojcostwa czy alimentami. Dlaczego warto ustalić ojcostwo? Przeczytaj artykuł eksperta – psychologa mgr Olgi Przybyłek.


Powyższe zagadnienie możemy rozpatrywać w trzech aspektach: z punktu widzenia dziecka, z punktu widzenia matki oraz z perspektywy mężczyzny.

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne są pozytywne relacje uczuciowe z rodzicami 👶

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne są pozytywne relacje uczuciowe z obojgiem rodziców. Jeżeli do związku wkrada się wątpliwość dotycząca tego, kto jest ojcem dziecka, relacje między małżonkami lub partnerami zostają zaburzone. Wszelkie podejrzenia, niepewność w tej podstawowej kwestii kładą się cieniem zarówno na związek, jak również powodują głębokie implikacje w życiu małego dziecka, a potem dorosłego człowieka.

 

I tak, jak drzewo do wzrostu i rozwoju potrzebuje silnych korzeni, tak dziecko potrzebuje absolutnej pewności, kto jest jego biologicznym ojcem i matką.

Proces kształtowania się tożsamości (kim ja jestem) rozpoczyna się już w okresie niemowlęcym. Ważne są tutaj tzw. więzy krwi, które w późniejszym okresie życia dziecka umożliwiają proces identyfikacji z matką i ojcem. Jeżeli dziecko nie wie, kto jest jego biologicznym ojcem proces identyfikacji nie zachodzi prawidłowo. Sytuacja taka powoduje chaos w wewnętrznym świecie przeżyć, uniemożliwia prawidłowe kształtowanie się struktury osobowości.

 

Częstym skutkiem takich sytuacji jest utrata poczucia bezpieczeństwa związana z wysokim poziomem lęku. Dziecko już jako dorosły człowiek może przejawiać trudności z określeniem siebie, oraz próbą odpowiedzenia sobie na pytanie kim jestem. Sytuacja taka stanowi podłoże do powstawania zaburzeń osobowości włącznie z wystąpieniem psychoz.

Mężczyzna pewny ojcostwa utożsamia się ze swoim dzieckiem 👨

⏩ Natomiast dla mężczyzny świadomość, że to ja jestem ojcem dziecka, stanowi podstawę w procesie przeobrażania się mężczyzny w ojca. Pomaga rozwijać instynkt ojcowski i ułatwia przygotowanie się do roli ojca. Wspomaga budowanie więzi z dzieckiem już w okresie prenatalnym.

 

Ponadto pomaga w rozwijaniu troskliwości, opiekuńczości, czyli cech, które są niezbędne w opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. Mężczyzna pewny ojcostwa utożsamia się ze swoim dzieckiem. Stanowi to fundament w procesie wychowania zarówno emocjonalnego, jak i społecznego.

 

dlaczego warto ustalic ojcostwo

Kliknij, aby powiększyć [INFOGRAFIKA]

✅ Ojciec staje się ważnym punktem odniesienia i pomaga w kształtowaniu kręgosłupa moralnego młodego człowieka. Jako ten, który reprezentuje siłę, odgrywa ważną rolę w socjalizacji i współuczestniczy w nauce pełnienia ról społecznych.

 

Natomiast mężczyzna niepewny swojego ojcostwa nie jest w stanie zapewnić stabilności i bezpieczeństwa rodzinie. Ponadto jasna sytuacja osłabia poczucie lęku, niepewności czy sprostam roli ojca. Z kolei żona zyskuje męża partnera, który odpowiedzialnie angażuje się wychowanie dziecka.

 

Proces kształtowania się postawy ojcowskiej w dużej mierze zależy również od relacji, jaka panuje między przyszłymi rodzicami. Wątpliwości dotyczące biologicznego ojcostwa prowadzą do kryzysu w związku, tworzą przepaść i osłabiają więź między partnerami. Brak zaufania uniemożliwia budowanie głębokiej relacji opartej na wzajemnym szacunku i miłości oraz utrudnia tworzenie świadomych postaw rodzicielskich.

Pewność kto jest ojcem gwarantuje kobiecie poczucie bezpieczeństwa 👩

Z kolei dla kobiety pewność, kto jest ojcem jej dziecka gwarantuje spokój, poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, co przekłada się na prawidłowy rozwój płodu. Sprawia, że przyszła mama może zająć się planowaniem i przygotowaniem do narodzin dziecka.

 

Tylko w atmosferze bezpieczeństwa, miłości i wzajemnego poszanowania możemy mówić o harmonijnym rozwoju emocjonalnym i społecznym małego człowieka. To najpiękniejszy prezent, jaki rodzice mogą podarować dziecku, by w przyszłości pewnym krokiem weszło w dorosłość.


dlaczego warto ustalic ojcostwoAutor: Olga Przybyłek, psychoterapeuta. Gabinet Psychoterapii Przystań w Katowicach

Psycholog, psychoterapeuta, absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła kompleksowe szkolenie z zakresu terapii krótkoterminowej w Polskim Instytucie Psychoterapii w Krakowie. Odbyła cykl szkoleniowy z zakresu terapii rodzin w Polskim Instytucie Ericksonowskim w Katowicach. Uczestniczyła w szkoleniach z zakresu pomocy osobom uzależnionym od alkoholu i ich rodzinom. Ukończyła także Kurs z Zakresu Opieki Paliatywnej i Propedeutyki Medycyny Paliatywnej w Katowicach.


Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

Więcej informacji:


zadzwoń teraz

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

Marcin Kliś

Marcin Kliś

Joanna Musiał

Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

Ewelina Czernachowska

Ewa Przeliorz

Ewa Przeliorz
5/5 - (6 głosów / głosy)
Data publikacji: 20/07/2021