Poronienia nawykowe – najważniejsze informacje

Czym są poronienia nawykowe, Czy poronienia nawykowe mają podłoże genetyczne, Jakie badania zrobić po poronieniach nawykowych, Gdzie można zrobić badania po poronieniach nawykowych

Poronienia są zjawiskiem występującym często. Statystyki informują, że nawet 10%-15% ciąż kończy się poronieniem, z czego aż 80% w pierwszym trymestrze. Najczęściej jednak po poronieniu kobieta zachodzi w ciążę, którą udaje się donosić do końca i z której rodzi się zdrowe dziecko. Niestety inaczej jest w przypadku poronień nawykowych, gdzie każda kolejna ciąża kończy się w taki sam sposób.

Czym są poronienia nawykowe?
Czy poronienia nawykowe mają podłoże genetyczne?
Jakie badania zrobić po poronieniach nawykowych?
Gdzie można zrobić badania po poronieniach nawykowych?

Czym są poronienia nawykowe?

Poronienia nawykowe, inaczej zwane nawracającymi, mają miejsce wtedy, gdy samoistne przerwanie ciąży ma miejsce minimum trzy razy pod rząd. Kobieta zachodzi w ciążę, która kończy się starą. Poronienia nawykowe są niezwykle ciężkim i traumatycznym przeżyciem dla kobiety. Aby poznać przyczyny nawracających poronień, trzeba poddać się szczegółowym badaniom i diagnostyce.

Czy poronienia nawykowe mają podłoże genetyczne?

Za jedną z najczęstszych przyczyn poronień nawracających uznaje się wady genetyczne. Poronienia nawykowe mogą występować jeżeli wadliwy gen posiada jeden z rodziców. Genetyczna przyczyną nawracającej utraty ciąży może być także obecność trombofilii wrodzonej u kobiety czy translokacja chromosomu. Przyczyny poronień mogą mieć także podłoże anatomiczne oraz immunologiczne.

Jakie badania zrobić po poronieniach nawykowych?

Badania po poronieniach nawykowych mają na celu przede wszystkim znalezienie przyczyny. Podstawowym badaniem jest badanie kariotypu partnerów. Badanie to pozwala dokładnie przeanalizować wszelkie chromosomy , a co za tym idzie, znaleźć występujące zaburzenia. Badaniom warto także objąć zarodek, jeżeli jest taka możliwość. Innym badaniem wykonywanym po poronieniach nawykowych jest badanie DNA, które skupione jest na detekcji konkretnych mutacji genetycznych.

Gdzie można zrobić badania po poronieniach nawykowych?

Poronienia nawykowe oraz ich przyczyny analizowane są w laboratoriach badań DNA. Placówki te dostępne są dla kobiet na terenie całej Polski. Większość laboratoriów ma w swoich ofertach całe pakiety badań, które pozwolą wykryć przyczynę nawracających poronień.

Data publikacji: 28/06/2019