Przyczyną poronienia może być celiakia Poronienie a celiakia

Badania dowodzą, że za poronienia może być odpowiedzialna celiakia (trwała nietolerancja glutenu). Ryzyko poronień u kobiet z niezdiagnozowaną i nieleczoną celiakią jest aż 10 krotnie wyższe niż w grupie kobiet ze zdiagnozowaną i leczoną choroba. Obserwuje się skuteczną koncepcje (zajście w ciążę) w niedługim czasie po wprowadzeniu diety bezglutenowej. Zatem jeśli przyczyną Twojego poronienia jest celiakia masz ogromną szansę na urodzenie zdrowego dziecka stosując tylko dietę bezglutenową.

Jeśli obawiasz się kolejnego poronienia, nie ryzykuj i zrób prosty test dna na celiakię!

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Czym jest celiakia i czemu ma tak ogromny wpływ na poronienie?

Celiakia jest trwałą (to znaczy trwającą przez całe życie) nietolerancją glutenu, która zapisana jest w naszych genach. To znaczy, że tylko te osoby, które mają pewne geny (DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03) mogą na nią zachorować. Innymi słowy, jeśli nie masz predyspozycji genetycznych prawdopodobnie nigdy nie zachorujesz na celiakię. Dlatego najlepszym badaniem na celiakię jest test genetyczny.

Celiakia powoduje nieprawidłową reakcję organizmu na gluten (białka zawarte w zbożach ). W związku z tym, że gluten traktowany jest jak toksyna, organizm zwalcza go wytwarzając przeciwciała, które uszkadzają kosmki jelitowe odpowiedzialne za wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia. Suplementy diet które mają przygotować organizm na poczęcie dziecka, w tym przypadku również nie są wchłaniane. Nieleczona celiakia może prowadzić m.in. do anemii, osteoporozy, zapalenia stawów, zapalenia jelit, niepłodności kobiet jak i mężczyzn a nawet, poronień czy raka.

Anemia a rozwój płodu i poronienia

Niedobory wynikające z tej choroby prowadzą między innymi do anemii. W organizmie przyszłej mamy brak wówczas m.in.: żelaza, kwasu foliowego, witaminy B6, B12 i K. Niedobory te mogą powodować opóźniony wzrost płodu, położenie miednicowe, przedwczesny poród a nawet poronienie. Celiakia ma wpływ nie tylko na złe wchłanianie ale również na system immunologiczny (odpornościowy), więc kobieta w ciąży znacznie bardziej narażona jest na różnego rodzaju infekcje. Przy anemii szansa na poczęcie dziecka i zdrową ciążę spada o 60% w porównaniu do kobiet z odpowiednim poziomem żelaza we krwi.

Kobieta ze zdiagnozowaną celiakią ma szanse na urodzenie zdrowego dziecka !

Najskuteczniejszą i zarazem jedyną metoda leczenia celiakii, jest wprowadzenie diety całkowicie eliminującej gluten z pożywienia (w niewielkiej grupie należy wspomóc leczenie środkami pobudzającymi odbudowę jelit). Po eliminacji toksyny jaką w tym przypadku jest gluten, kosmki jelitowe zaczną się odbudowywać a wchłanianie substancji odżywczych wróci do normy. Ze względu na niższą wartość odżywczą produktów bezglutenowych, taka dieta wymaga konsultacji dietetycznej oraz odpowiedniej suplementacji.

Jeśli obawiasz się kolejnego poronienia- zrób prosty test genetyczny.

To najbardziej pewne badanie pod kontem celiakii, chcąc je wykonać możesz być na diecie bezglutenowej. Dodatkowo do każdego wyniku badania otrzymasz zalecenia lekarskie i dietetyczne. Wynik możesz też omówić z naszym dietetykiem, dzięki czemu od razu zaproponuje Ci on właściwą dietę, która zwiększy Twoje szanse na poczęcie i zniweluje ryzyko poronienia.

 


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

Data publikacji: 12/05/2017, Data aktualizacji: 07/12/2017