Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego może być trudny do zauważenia na początku. Niektóre wczesne symptomy to ból brzucha, biegunka, wzdęcia i zaparcia. Te dolegliwości są częste, więc ludzie nie myślą od razu o raku. Ale nie należy ich ignorować, zwłaszcza jeśli się powtarzają. To ważny sygnał, że warto zrobić kolonoskopię lub w przypadku, kiedy z jakiegoś powodu się jej obawiasz – ColoAlert bezbolesny test PCR z próbki kału, do którego próbki pobierzesz sam w domu. Dowiedz się więcej o badaniu ColoAlert.

Najczęstsze objawy raka jelita grubego to:

 • ból brzucha,
 • zaparcia,
 • biegunki,
 • ogólne osłabienie,
 • utrata masy ciała,
 • krew w kale,
 • stolce ołówkowate – wydłużone i cienkie,
 • zmiany rytmu wypróżnień (naprzemienne zatwardzenie z biegunką),
 • obecność żywoczerwonej, świeżej krwi na stolcu,
 • wzdęcia i bóle kolkowe,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia,
 • niedrożność i związane z tym objawy, takie jak: nudności, wymioty, twardy brzuch,
 • bóle krocza,
 • bóle lewej części podbrzusza,
 • uczucie parcia.

objawy raka jelita grubego

Nie należy ignorować żadnych objawów. Jeśli przyczyną Twoich dolegliwości faktycznie jest rak jelita im dłużej zwlekasz z wykonaniem badań, tym Twoje szanse na powrót do zdrowia i długie życie maleją.

Zaparcia i biegunki a ryzyko wystąpienia raka jelita grubego

Zaparcia i ból brzucha mogą nie tylko dokuczać, ale również zwiększać ryzyko raka jelita grubego, ponieważ mogą być zarówno jego objawem, jak i przyczyną. Rozwijający się nowotwór może ograniczać przepływ przez jelita, a zaparcia sprzyjają kolonizacji jelita przez bakterie, które mogą wspierać rozwój nowotworu. Długotrwałe zaparcia mogą prowadzić do nadmiernego nacisku na ściany jelita i zwiększać czas kontaktu stolca ze ściankami jelita, co zwiększa ryzyko raka.

Nie tylko zaparcia są objawem raka jelita ale również biegunki. Szczególnie zaniepokoić nas powinny te przewlekłe biegunki – one rzadko są związane z czynnikami infekcyjnymi, a mogą stanowić pierwszy symptom rozwijającego się nowotworu jelita. Dowiedz się więcej o tym, jak zapobiegać tym problemom i zrozumieć ich związek z rakiem jelita grubego, odwiedzając naszą stronę: Odczuwasz dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Oto dlaczego powinieneś przebadać się w kierunku raja jelita grubego.

Krew w kale a rak jelita grubego

Krew w kale może być objawem raka jelita grubego, ale nie zawsze można ją zauważyć gołym okiem. Dlatego ważne jest badanie na krew utajoną w kale (test FIT lub FOBT) do diagnozowania tego nowotworu. Często krew pojawia się w późniejszych stadiach choroby. Guzy nowotworowe na początku mogą nie krwawić, więc lepiej wybrać testy, które sprawdzają nie tylko obecność krwi w kale, ale także inne parametry, takie jak mutacje genetyczne, dla lepszej diagnozy. Dowiedz się więcej tu:.Test FIT

Skąd bierze się rak?

Przyczyny raka jelita grubego infografikaRak jelita grubego to rodzaj nowotworu, który może spotkać każdego z nas. Jego przyczyny są częstsze niż się wydaje. Geny mogą mieć wpływ, ale to, co dziedziczymy po rodzinie, może skłonić nas do wcześniejszych badań i dbałości o zdrowie.

Dieta uboga w błonnik, obfita za to w czerwone mięso, jest kolejnym istotnym czynnikiem. Współczesne nawyki żywieniowe, skłaniające się ku szybkim i przetworzonym posiłkom, mogą nieświadomie zwiększać nasze ryzyko. Błonnik jest niezbędny dla zdrowia jelit, a jego niedobory mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Tymczasem nadmiar czerwonego mięsa w diecie został bezpośrednio powiązany z wyższym ryzykiem rozwoju tego nowotworu.

Brak ruchu jest złym dla zdrowia. Jeśli nie ćwiczymy regularnie, zwiększa się ryzyko zachorowania na różne choroby, w tym na raka jelita grubego. Warto więc dbać o aktywność fizyczną, szczególnie jeśli większość czasu spędzamy siedząc. To ważne dla zapobiegania różnym schorzeniom.

Na końcu, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu to dwie złe nawyki, które wielu z nas uważa za sposób na odpoczynek. Niestety, oba te rzeczy mogą bardzo zwiększać szansę na różne rodzaje raka, takie jak rak jelita grubego.

Przy tak wielu czynnikach, które na co dzień wpływają na nasze zdrowie, łatwo dojść do wniosku, że każdy z nas może być narażony na ryzyko.

Warto jednak pamiętać, że wiele z tych ryzyk można minimalizować przez świadome decyzje dotyczące stylu życia.

 

Kiedy pojawiają się objawy raka jelita grubego?

Pamiętaj, że rak jelita rozwija się około 8-10 lat. Jeśli zostanie wykryty na wczesnym etapie masz dużą szansę na całkowity powrót do zdrowia i to bez chemioterapii! Możesz też uniknąć stomii czy innych powikłań. Z każdym jednak dniem, kiedy odkładasz wykonanie badań na później szansa ta maleje. Rak wykryty w zaawansowanym stadium rozwoju jest bardzo trudny do wyleczenia i często pacjenci przegrywają walkę z nim. Nie czekaj aż będzie za późno!

Rozwój raka jelita

Wykryty nowotwór (rak jelita grubego) na wczesnym etapie rozwoju jest chorobą uleczalną. Dlatego wykrycie go w początkowych stopniach zaawansowania jest ważne. Zatem nie warto czekać, aż pojawią się niepokojące objawy, lecz badać się, diagnozować, korzystać z programów profilaktycznych, badań laboratoryjnych, dostępnych testów genetycznych, badań przesiewowych (endoskopowych), zwłaszcza osoby z czynnikami ryzyka wystąpienia nowotworu złośliwego.
dr n. med. Grzegorz Boryczka - gastroenterolog

 

Wolę nie wiedzieć. Po co kusić los …

Wielu pacjentów mówi, że woli nie wiedzieć. Nie wykonują badań profilaktycznych, aby nie kusić losu. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli masz raka jelita we wczesnej fazie rozwoju, to nie uciekniesz od niego. Im dłużej natomiast zwlekasz z wykonaniem badań, tym zmniejszasz swoje szanse na życie i zdrowie. Zobacz, jak maleją Twoje szanse na przeżycie wraz z kolejnym rokiem, kiedy odwlekasz decyzję o wykonaniu badań.
>

Rak jelita grubego szansa na przeżycie

Jak sprawdzić czy ma się raka jelita grubego?

Możesz wykonać kolonoskopię, która jest tak zwanym „złotym standardem”. Jeśli jednak obawiasz się jej i nie wyobrażasz sobie poddania się temu badaniu możesz wykonać nieinwazyjny i bezbolesny test z próbki kału – ColoAlert. Masz więc wybór! Nie ważne, które z tych badań wykonasz. Ważne, abyś wykluczył raka jelita zanim będzie za późno! Podejmij działanie bo tylko wtedy możesz uniknąć zaawansowanej choroby nowotworowej.

Zdaniem eksperta:
dr hab. n. med. Adama Przybyłkowskiego „Rak jelita grubego jest chorobą uleczalną, co więcej, gdybyśmy założyli, że każdy poddaje się kolonoskopii w odpowiednim momencie swojego życia albo wówczas, kiedy ma jakieś niepokojące objawy, to ta choroba zostałaby całkowicie wyeliminowana”.
(źródło: https://www.termedia.pl/onkologia/Rak-jelita-grubego-to-w-Polsce-niemal-epidemia,51878.html).

Co zrobić jeśli zauważysz u siebie objawy raka jelita?

Jak już wiesz objawy raka jelita są dość mało charakterystyczne. Takie same symptomy mogą pojawić się przy wielu chorobach. Dlatego też bez względu na to, czy je masz, rozważ wykonanie badań profilaktycznych takich jak kolonoskopia czy ColoAlert. Więcej na temat obu tych badań przeczytasz tutaj…

Takie badania przesiewowe warto wykonać po 30 roku życia, a nawet wcześniej ponieważ coraz częściej obserwujemy raka jelita grubego u młodych osób.

Rak jelita u młodych osób

Nie czekaj na objawy raka jelita grubego!

W przypadku raka jelita grubego bardzo ważna jest profilaktyka. Ten nowotwór wykryty we wczesnym stadium rozwoju może być nawet w 100% wyleczalny. Niestety im bardziej zaawansowany proces nowotworowy tym szanse na wyleczenie i przeżycie znacznie maleją. Dlatego też nie zwlekaj z wykonywaniem badań profilaktycznych.

Obawiasz się kolonoskopii? Jeśli głównym powodem tego, że nie wykonujesz badań na raka jelita grubego jest strach przed kolonoskopią, to wiedz, że masz alternatywę – nieinwazyjny, bezbolesny test ColoAlert, który pozwala na wykrycie raka jelita z czułością 85% i specyficznością 92%. 6 Do jego wykonania potrzebna jest tylko próbka kału, którą pobierzesz komfortowo we własnej toalecie.

ColoAlert – co to za test?

ColoAlert jest drugim po kolonoskopii najbardziej skutecznym badaniem służącym do wykrywania raka jelita grubego. Test ten został opracowany, ponieważ nadal wiele osób nie chce poddać się kolonoskopii i zbyt długo z tym zwleka (mimo, że to badanie i wczesne wykrycie nowotworu ratuje życie i zdrowie).

Dzięki wprowadzeniu ColoAlert pacjenci, którzy z różnych przyczyn zwlekają lub panicznie boją się kolonoskopii mają szansę na długie i zdrowe życie ponieważ wczesne wykrycie raka jelita grubego to szansa na całkowite wyleczenie!

ColoAlert jest bardzo prosty w wykonaniu – do tego badania pobierana jest próbka kału, a więc możesz to zrobić w domowym zaciszu. Następnie próbka ta jest przekazywana do laboratorium, gdzie wykonywane jest zaawansowane technologicznie badanie genetyczne.

Ważne!! W Internecie jest wiele testów na tzw. predyspozycje genetyczne w kierunku raka jelita grubego – one nie wskażą, czy masz raka, a jedynie mogą ocenić szansę na jego pojawienie się. Co więcej większość przypadków raka jelita występuje u osób bez obciążenia genetycznego. Test ColoAlert nie jest testem na predyspozycje genetyczne – to badanie do wczesnego wykrywania raka, a nie tylko skłonności do jego wystąpienia!!

Nowej generacji test na raka jelita grubego

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę wykonać ColoAlert zamiast kolonoskopii?

Tak, w przypadku kolonoskopii profilaktycznej. Nie zastąpi jednak kolonoskopii w kwestii pobierania wycinków. Kolonoskopia ciągle pozostaje złotym standardem w profilaktyce raka jelita grubego. I jest wskazana w przypadku pozytywnego (czyli nieprawidłowego) wyniku testu ColoAlert w celu usunięcia podejrzanych zmian i wysłania do badań histopatologicznych.

Czy pobranie próbki jest trudne?

Nie. Test ColoAlert nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań – nie musisz mieć żadnej specjalnej diety ani odstawiać leków. Próbkę pobierasz wygodnie w komfortowych warunkach podczas pobytu w toalecie. Zobacz, jakie to proste:

Czy ColoAlert jest dla wszystkich?

ColoAlert jest w szczególności dla osób, które chcą wykonać badanie profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego, a nie chcą lub nie mogą wykonać kolonoskopii.

Należy jedynie pamiętać, żeby wyniki były wiarygodne nie wykonuje się badania w przypadku wystąpienia biegunki, menstruacji (u kobiet), chorób zapalnych jelit oraz krwawienia z układu pokarmowego (jak np. hemoroidy).

Jeżeli chcesz upewnić się czy to badanie dla Ciebie, skontaktuj się z naszym konsultantem medycznym pod numerem telefonu: 665 761 161

Co robić z wynikiem badania?

Na wyniku badania uwzględnione są 4 parametry:

 • obecność mutacji genu BRAF,
 • obecność mutacji genu KRAS,
 • obecność ludzkiego DNA w kale,
 • wynik testu na krew utajoną w kale.

Wynik pozytywny (czyli taki, w którym choć jedna ze zmiennych jest poza przyjętymi normami) należy skonsultować z lekarzem.
Jeżeli chcesz, możesz kupić badanie z telekonsultacją gastroenterologa – ColoAlert PLUS.

Czy badanie ColoAlert jest refundowane?

To badanie genetyczne, które nie jest refundowane przez NFZ. Przesiewowo wykonuje się je raz na trzy lata. Dla większej dostępności badania umożliwiamy płatność odroczoną czy rozdzielenie opłaty na raty.

Gdzie wykonam badanie ColoAlert?

W całej Polsce! ColoAlert możesz zamówić telefonicznie -> +48 665 761 161 lub online przez sklep internetowy -> ColoAlert

Na wskazany adres wyślemy zestaw do pobrania próbek z instrukcją pobrania materiału. (To naprawdę proste). Następnie kurier bezpłatnie odbierze próbki i przywiezie do laboratorium w celu analiz. Wynik badania będzie dostępny w naszym panelu do 12 dni roboczych. Poinformujemy Cię o jego publikacji.

Jak często powtarzać badanie?

W przypadku testu ColoAlert zaleca się powtarzać badanie co 3 lata. Jest to czas, w którym mikrobiom jelit może ulec zmianie, a zależy nam głównie na wczesnym wykrywaniu wszelkich zmian, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu jelita grubego.

 

coloalert zapytaj o badanie

Uważasz artkuł za pomocny? Oceń go:

4.3/5 - (44 głosów / głosy)

Wszystkie artykuły
Back to Top