Sens badań po poronieniu

Jakie badania po poronieniu warto wykonać, Kiedy należy wykonać badania po poronieniu, Jakie są ceny badań po poronieniu, Badania po poronieniu - robić czy nie

Z perspektywy medycznej o poronieniu mówimy, gdy zarodek lub płód zostanie samoistnie usunięty z organizmu matki do 22 tygodnia ciąży. Dla pary oczekującej przyjścia na świat wspólnego dziecka, poronienie może być trudnym doświadczeniem, dlatego warto poszukać przyczyn jego wystąpienia, by lepiej przygotować się do zajścia w kolejną ciążę i zwiększenia szans na urodzenie dziecka.

 

Jakie badania po poronieniu warto wykonać?
Kiedy należy wykonać badania po poronieniu?
Jakie są ceny badań po poronieniu?
Badania po poronieniu – robić czy nie?

Jakie badania po poronieniu warto wykonać?

Okazuje się, że ok. 70% poronień wynika z wad genetycznych płodu. Diagności wskazują, że warto wykonać badanie DNA na materiale pochodzącym z poronienia, by potwierdzić lub wykluczyć hipotezę o wadzie genetycznej płodu. Badania genetyczne warto wykonać również u rodziców, ponieważ może się okazać , że np. jeden z nich, mimo że nie ma żadnych objawów chorobowych, jest nosicielem genu, który utrudnia donoszenie ciąży. Innym badaniem, które się wykonuje by ustalić przyczynę poronienia, jest badanie kariotypu, które daje informacje na temat stanu chromosomów.

Oprócz badań genetycznych, by poznać przyczyny niedonoszenia ciąży, warto wykonać badania infekcyjne, immunologiczne, hormonalne, ale również badanie nasienia, czy podstawowe USG narządów rodnych.

Kiedy należy wykonać badania po poronieniu?

Badania ustalające przyczynę poronienia najlepiej wykonać już po pierwszym poronieniu, by jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie lub profilaktykę.

Jakie są ceny badań po poronieniu?

Koszty badań genetycznych dla płodu wynoszą około 1000 złotych, natomiast dla rodziców około 350-500 złotych dla rodziców (badanie na trombofilię wrodzoną oraz kariotyp). Koszty pozostałych badań, które warto wykonać po poronieniu wahają się w zależności od ich rodzaju i liczby zleconych analiz.

Badania po poronieniu – robić czy nie?

Medycyna rozwinęła się na tyle, że w obecnych czasach poznając przyczynę występowania danego zjawiska, możemy spróbować jej przeciwdziałać. Wykonanie badania po poronieniu może przyczynić się do wprowadzenia odpowiednich działań, które doprowadzą do pomyślnego rozwiązania ciąży, a przede wszystkim z tego względu warto je wykonać.

Data publikacji: 30/09/2019