Rozwój osteoporozy u chorych na celiakię

Rozwój osteoporozy u chorych na celiakię

Rozwój osteoporozy u chorych na celiakię

Celiakia to choroba genetyczna, w przypadku której możemy mieć do czynienia z różnorakimi objawami. Począwszy od typowych problemów takich jak: biegunki, czy klasyczne bóle brzucha skończywszy na anemii, cukrzycy, zaburzeń pracy tarczycy, niedoborów masy ciała i wzrostu czy też osteoporozy zwłaszcza u młodych osób.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

 

Osoby chore na celiakię nie mogą spożywać produktów, które zawierają gluten – białka pochodzącego ze zboża, ponieważ dochodzi do nasilenia objawów choroby. Spożywanie glutenu powoduje zanik kosmków jelitowych, które z kolei w prawidłowych warunkach odpowiadają za wchłanianie z pożywienia ważnych substancji, chociażby takich jak: wapń i żelazo.

Za rozwój osteoporozy u chorych na celiakię odpowiadają określone przeciwciała

Kiedyś przypuszczano, że osteoporoza u osób z celiakią jest wynikiem właśnie złego wchłania wapnia, niemniej jednak ta opinia uległa zmianie po badaniach przeprowadzonych przez szkockich naukowców. Okazało się, że w przebiegu celiakii dochodzi do bardziej skomplikowanego procesu.

Chorzy na celiakię produkują specjalne przeciwciała, które atakują białko zwane osteoprotegeryną. Osteoprotegeryna buduje tkankę kostną i jeśli następuje jej niedobór wówczas dochodzi do osteoporozy. W trakcie badań wykryto również, że ten stan można skutecznie leczyć stosując odpowiednie leki, zapobiegające niszczeniu tkanki kostnej.

Różnorodność objawów, jakie mogą występować u chorych na celiakię, powoduje że nie zawsze jest ona prawidłowo diagnozowana. Do tej pory lekarze wykorzystywali w diagnostyce celiakii badanie poziomu określonych przeciwciał oraz biopsję jelita cienkiego. Niemniej jednak na rynku od kilku lat obecne są również badania genetyczne, które w 2012 r. oficjalnie zostały zarekomendowane przez międzynarodowe ośrodki naukowe jako jeden z elementów diagnostycznych u osób podejrzewanych o celiakię.

U chorych na celiakię obecne są geny HLA DQ2/DQ8, które bardzo łatwo wykryć przez badania genetyczne. Jeśli dana osoba nie posiada tych genów, to wtedy praktycznie w 100% można u niej wykluczyć celiakię. Z kolei u osób posiadających te geny, u których dodatkowo występują objawy celiakii, można już często postawić diagnozę.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

Powrót

.

Chętnie doradzimy

 

Wszystkie artykuły
Back to Top