Test DNA – odpowiedź na pytanie – czy jesteś ojcem?

Czy badanie na ojcostwo jest pewne, Gdzie zrobić badanie na ojcostwo, Czy badanie na ojcostwo można zrobić w ciąży, Czy warto zrobić test na ojcostwo

Badanie na ojcostwo jest w Polsce coraz popularniejsze. Z jednej strony wątpliwości przyszłych ojców, a z drugiej, zastosowanie najnowszej technologii DNA, sprawia, że coraz chętniej korzystamy z tego rodzaju usługi. Podejmując decyzję o przeprowadzeniu takiego badania, musimy odpowiedzieć sobie, na kilka podstawowych pytań:

Czy badanie na ojcostwo jest pewne?
Gdzie zrobić badanie na ojcostwo?
Czy badanie na ojcostwo można zrobić w ciąży?
Czy warto zrobić test na ojcostwo?

Czy badanie na ojcostwo jest pewne?

W przypadku badania 24 markerów DNA pozwala na 100% wykluczenie ojcostwa lub potwierdzenia 99,9999%. Istotnym jest także sposób przeprowadzenia badania – jego powtórzenie eliminuje możliwość pomyłki. Istotnym dla pewności uzyskania prawidłowego wyniku jest posiadanie certyfikatu przez laboratorium przeprowadzające badanie oraz odczynniki jakie są stosowane w trakcie badania. Jeżeli przedstawione warunki są spełnione badanie takie daje 100% pewność.

Gdzie zrobić badanie na ojcostwo?

Obecnie na terenie Polski badania na ojcostwo można przeprowadzić w każdym większym mieście. Sieć gabinetów oferujących tego typu badania stale rośnie. Dodatkowo na rynku pojawiła się możliwość przesłania próbek przesyłką. Renomowane laboratorium DNA współpracują z siecią przychodni, gdzie w odpowiednich warunkach przeprowadzane jest pobranie materiału porównawczego. Dla pewności, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze sprawdzonych laboratoriów spełniających wszystkie wymagania, niezbędne także w ewentualnym wykorzystaniu wyniku przed sądem.

Czy badanie na ojcostwo można zrobić w ciąży?

Profesjonalne i dobrze wyposażone laboratorium jest w stanie wykonać badanie na ojcostwo już w okresie ciąży oraz bezpośrednio po narodzinach dziecka. Możliwe jest:

  • przeprowadzenie badania po 8 tygodniu ciąży – materiałem porównawczym jest krew matki dziecka;
  • po 15 tygodniu ciąży – materiał porównawczy pobierany jest od płodu w wyniku amniopunkcji, nieszkodliwej dla dziecka – wynik tego badania jest 100%;
  • test na ojcostwo z wymazów po 2 dobie od urodzenia.

Czy warto zrobić test na ojcostwo?

Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy zainteresowany. Jeżeli istnieją realne przesłanki skłaniające do wątpliwości ojcostwa i nie jesteśmy w stanie zaakceptować takiego stanu, nie chcemy ponosić kosztów związanych z wychowywaniem nie swojego dziecka – oferta kierowana jest właśnie do nas. Dodatkowym atutem jest coraz niższy koszt takiego badania, nie przekraczający 2 tysięcy złotych.

Data publikacji: 29/03/2019