Test na ojcostwo – czy to ma w ogóle jakiś sens?

Ile kosztuje test na ojcostwo, Czy test na ojcostwo jest pewny, Kiedy można zrobić test na ojcostwo, Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd

Skomplikowane sytuacje życiowe coraz częściej prowadzą do tego, że ustalenie ojcostwa może powodować trudności. W niektórych przypadkach, konieczne staje się wykonanie testu na ojcostwo. W tym momencie pojawia się jednak pytanie: czy wynik testu daje stuprocentową pewność?

Ile kosztuje test na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo jest pewny?
Kiedy można zrobić test na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Cena testu na ojcostwo, wykonanego w placówce medycznej, waha się od około 500 do nawet 2000 zł. Wartość ta jest w dużej mierze związana z renomą określonej kliniki, a także doświadczeniem lekarzy oraz jakością próbki wykorzystanej do badania. Najlepszym materiałem do wykonania testu jest próbka krwi oraz wymazu z policzka. Na wyniki testu trzeba czekać zazwyczaj około 5 do 10 dni.

Czy test na ojcostwo jest pewny?

Badania DNA to najbardziej skuteczna metoda na udowodnienie ojcostwa, dająca niemalże stuprocentową pewność. Wyniki testu są jednoznaczne, nie znaczy to, że nie da się go zafałszować, na przykład kiedy próbki są nieprawidłowo pobrane. Dlatego przy pobieraniu próbki powinien uczestniczyć świadek, który może potwierdzić jej wiarygodność.

Kiedy można zrobić test na ojcostwo?

Prywatny test na ojcostwo może wykonać każdy, kto nie jest przekonany, czy jest rzeczywistym ojcem dziecka. Możliwe jest wykonanie go jeszcze przed narodzinami malucha (po 8 tygodniu ciąży), poprzez pobranie DNA z krwi matki lub z płynu owodniowego. Najczęściej jednak wykonuje się go wtedy, kiedy dziecko jest już na świecie i ukończyło pierwszą dobę życia.

Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Wykonanie testu na ojcostwo zleconego przez sąd, może kosztować sporo więcej, niż test do celów prywatnych. Jest to spowodowane wymogiem, aby były spełnione pewne formalności. Próbki muszą być wykonane w placówce medycznej, w obecności świadków oraz lekarza. Badaniu poddana musi być również matka, gdyż inaczej wyniki zostaną uznane za nieważne. Koniecznością jest też potwierdzenie tożsamości osób uczestniczących w procesie pobierania próbki oraz podpisanie przez nie protokołu. Wszystkie te czynniki powodują, że test na ojcostwo zlecony przez sąd może kosztować nawet ponad 2000 złotych.

Data publikacji: 13/05/2019