Informacja prasowa z dnia 19-10-2017

Test na ojcostwo w ciąży dostępny jeszcze wcześniej – już od 8. tygodnia

 

test na ojcostwo w ciąży od 8. tygodniaPewny test na ojcostwo można wykonać jeszcze zanim dziecko się urodzi – od 8. tygodnia ciąży. To najwcześniej dostępne badanie na ojcostwo na świecie. W tym celu DNA dziecka izoluje się z krwi ciężarnej, a następnie porównuje z DNA jej oraz mężczyzny. Aby uzyskać jednoznaczny wynik, wykorzystuje się zaawansowaną technologię.

Test na ojcostwo w ciąży z krwi matki…

…określa prawdopodobieństwo ojcostwa danego mężczyzny względem danego dziecka: w przypadku potwierdzenia to ponad 99,9%, a w przypadku wykluczenia 0%. Wykonanie pewnego testu na ojcostwo na tak wczesnym etapie jest możliwe, ponieważ w ciąży w krwiobiegu przyszłej matki krąży DNA jej dziecka.

DNA dziecka przenika przez łożysko

W 8. tygodniu DNA jest na tyle dużo, że realizacja pewnego testu jest możliwa. DNA dziecka jest specyficzne dla danej ciąży, a po porodzie znika z krwi kobiety.

„DNA dziecka wchodzi w skład tzw. wolnego DNA (cffDNA, ang. cell free fental DNA). Jest jednak bardzo pofragmentowane (obecne są krótkie odcinki DNA), dlatego do jego analizy niezbędne jest wykorzystanie zaawansowanej i bardzo czułej technologii Sekwencjonowania Nowej Generacji (NGS). Dzięki temu możliwe jest przeanalizowanie aż do 2304 loci (markerów DNA). Dla porównania – przy teście realizowanym po narodzinach analizuje się od 16 do 34 takich markerów.” – mówi Barbara Prokurat, Dyrektor ds. operacyjnych testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Pobranie próbki – bezpieczne i wygodne

Krew od matki pobiera się z żyły odłokciowej (podobnie jak do standardowego badania morfologicznego), co jest szybkie i komfortowe. Może ona zostać pobrana w jednej z ponad 200 placówek w całej Polsce. Z próbki izoluje się DNA kobiety oraz DNA dziecka, a następnie porównuje z DNA mężczyzny, od którego wystarczy wymaz z policzka.

 

Specjalny algorytm komputerowy (Prenatal Supporting) liczy stopień podobieństwa w markerach genetycznych mężczyzny i płodu oraz losowych, niespokrewnionych osób. Analiza przeprowadzana jest przez akredytowane laboratorium DNA Diagnostics Center (DDC). Pacjent otrzymuje wynik w języku angielskim oraz polskim.

 

Kontakt: tel. 32 44 534 26, kom. 570 070 054 | Więcej informacji: www.testDNA.pl

Marka testDNA działa na polskim rynku już od ponad 15 lat. Należy do czołówki firm wykonujących badania genetyczne z zakresu ustalenia biologicznego ojcostwa i pokrewieństwa oraz z zakresu diagnostyki medycznej. Badania wykonywane są w certyfikowanym laboratorium. testDNA współpracuje z ponad 20 sądami z całej Polski. Badania zlecają osoby  prywatne, lekarze, detektywi, prokuratura. testDNA koordynuje także przeprowadzanie badań w zagranicznych laboratoriach.

Pobierz komunikat w formacie PDF

Data publikacji: 24/10/2017, Data aktualizacji: 07/11/2019