Informacja prasowa z dnia 19-10-2017

Test na ojcostwo w ciąży dostępny jeszcze wcześniej – już od 8. tygodnia

 

test na ojcostwo w ciąży od 8. tygodniaPewny test na ojcostwo można wykonać jeszcze zanim dziecko się urodzi – od 8. tygodnia ciąży. To najwcześniej dostępne badanie na ojcostwo na świecie. W tym celu DNA dziecka izoluje się z krwi ciężarnej, a następnie porównuje z DNA jej oraz mężczyzny. Aby uzyskać jednoznaczny wynik, wykorzystuje się zaawansowaną technologię.

Test na ojcostwo w ciąży z krwi matki…

…określa prawdopodobieństwo ojcostwa danego mężczyzny względem danego dziecka: w przypadku potwierdzenia to ponad 99,999999%, a w przypadku wykluczenia 100%. Wykonanie pewnego testu na ojcostwo na tak wczesnym etapie jest możliwe, ponieważ w ciąży w krwiobiegu przyszłej matki krąży DNA jej dziecka.

DNA dziecka przenika przez łożysko

W 8. tygodniu DNA jest na tyle dużo, że realizacja pewnego testu jest możliwa. DNA dziecka jest specyficzne dla danej ciąży, a po porodzie znika z krwi kobiety.

„DNA dziecka wchodzi w skład tzw. wolnego DNA (cffDNA, ang. cell free fental DNA). Jest jednak bardzo pofragmentowane (obecne są krótkie odcinki DNA), dlatego do jego analizy niezbędne jest wykorzystanie zaawansowanej i bardzo czułej technologii Sekwencjonowania Nowej Generacji (NGS). Dzięki temu możliwe jest przeanalizowanie aż do 16 500 SNP (polimorfizmów pojedynczego nukleotydu). Dla porównania – przy teście realizowanym po narodzinach analizuje się od 16 do 34 takich markerów.” – mówi Barbara Prokurat, Dyrektor ds. operacyjnych testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

Pobranie próbki – bezpieczne i wygodne

Krew od matki pobiera się z żyły odłokciowej (podobnie jak do standardowego badania morfologicznego), co jest szybkie i komfortowe. Może ona zostać pobrana w jednej z ponad 200 placówek w całej Polsce. Z próbki izoluje się DNA kobiety oraz DNA dziecka, a następnie porównuje z DNA mężczyzny, od którego wystarczy wymaz z policzka.

 

Specjalny algorytm komputerowy (Prenatal Supporting) liczy stopień podobieństwa w markerach genetycznych mężczyzny i płodu oraz losowych, niespokrewnionych osób. Analiza przeprowadzana jest przez akredytowane laboratorium BGI DNA Service Center (BGI) w Hong Kongu. Pacjent otrzymuje wynik w języku angielskim oraz polskim.

Testy na ojcostwo w ciąży – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Sprawdź listę najczęstszych pytań i odpowiedzi na temat badania na ojcostwo w ciąży.

Jak sprawdzić ojcostwo w czasie ciąży?

Ojcostwo w czasie ciąży można sprawdzić zlecając test na ojcostwo w ciąży. Badanie ojcostwa w ciąży dostępne jest od 8 tygodnia ciąży – z krwi matki lub od 15 tygodnia ciąży – wtedy do badań pobierany jest płyn owodniowy. Tutaj dowiesz się więcej!

👉Jak można zamówić test na ojcostwo w ciąży?

💻 On-line przez sklep internetowy: wybierz badanie

📅 Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę (oddzwonimy w celu potwierdzenia umówienia wizyty)

📞 Telefonicznie 796 645 008 7 dni w tygodniu

📧 Mailowo biuro@testdna.pl

💬 Na dyskretnym czacie: napisz

📄 Jak wygląda wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Wynik badania na ojcostwo wykonywanego w testDNA Sp. z o.o. Sp. k. to dokument – kilkustronicowy raport. Zawiera on przede wszystkim słowną interpretację rezultatu (czyli wskazuje, z jakim prawdopodobieństwem badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka). Na wyniku znajdują się ponadto tabele z profilami genetycznymi uczestników, opis stanu próbek, opis wykorzystanej metody oraz podpisy i pieczątki osób przeprowadzających badanie. Zobacz przykładowy wynik…

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo w ciąży

Test na ojcostwo w ciąży warto zrobić już na etapie ciąży. Wynik pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości, zredukować stres i inne negatywne emocje niepożądane w tym szczególnym dla kobiet czasie. Dzięki temu możecie w spokoju przygotować się do roli rodziców.

Czy test na ojcostwo w ciąży trzeba powtarzać?

Nie – test na ojcostwo w ciąży wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ analizowane w tym badaniu fragmenty DNA nie zmieniają się. Zdarzają się jednak sytuacje, w wyniku których konieczne jest ponowne pobranie próbek – wtedy bezpłatnie dokonujemy powtórnej analizy.

👶 Kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Badanie na ojcostwo można zrealizować już na etapie ciąży: od 8 tygodnia z krwi matki (jest to najwcześniej dostępne badanie ojcostwa w Polsce) albo od 15 tygodnia – na podstawie płynu owodniowego.

🧬 Co się stanie, jeśli nieprawidłowo pobiorę wymaz do testu na ojcostwo w ciąży?

Pobranie wymazu z policzka jest bardzo proste, dlatego najczęściej wykonywane jest prawidłowo. Jeśli na wymazówce nie będzie odpowiedniej ilości DNA, masz gwarancję – kolejne pobranie jest w cenie.

🙏 Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny?

Test na ojcostwo w ciąży z krwi matki (od 8 tygodnia ciąży) jest pewny i bezpieczny. Od matki pobierana jest krew jak w przypadku standardowej morfologii, natomiast od ojca – wymaz z policzka (jego pobranie jest bardzo proste) lub konkretne mikroślady (włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia i próbki krwi).

Test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży odbywa się na podstawie płynu owodniowego pobranego od matki. Współpracujemy z najlepszymi ginekologami w kraju dlatego aby nasze Pacjentki czuły się pewnie. Natomiast ojciec, jak i matka mogą dostarczyć dowolne próbki – wymazy z policzka albo próbki dyskretne (np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, guma do żucia, niedopałek papierosa, włosy z cebulkami itp.)

🏘 Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

🏥 W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

Współpracujemy z ponad 250 przychodniami w całej Polsce, umówimy Cię na pobranie krwi do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Jeżeli chcesz zlecić test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia ciąży, wtedy umówimy Cię na pobranie płynu owodniowego do jednego z kilku najlepszych specjalistów w tej dziedzinie w Polsce.

Umów wizytę: formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę

🕐 Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo w ciąży?

W przypadku testu na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży na wynik czeka się około 7-12 dni roboczych.
Jeżeli natomiast wykonujemy badanie ojcostwa z płynu owodniowego lub kosmówki (od 15 tygodnia ciąży) wynik otrzymasz w 5-10 dni roboczych.

📄 Jak otrzymam wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Wynik otrzymasz w sposób zaznaczony na formularzu zlecenia badania. Możesz otrzymać go on-line i/lub wysyłkowo bądź odebrać w wybranej przychodni.

Czy test na ojcostwo w ciąży można zrobić na kwarantannie?

Tak! Test na ojcostwo zrobisz również na kwarantannie – wybierz formę całkowicie bezkontaktową.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

To, ile kosztuje test na ojcostwo, sprawdzisz w naszym CENNIKU.

💸 Czy można opłacić badanie na raty?

Tak – koszt badania na ojcostwo można rozłożyć na raty (5-60 rat). Wystarczy zostawić swój numer telefonu, by dział finansowy skontaktował się w tej sprawie. Gwarancja kredytowa zostanie przesłana kurierem w ciągu 2 dni – nie trzeba więc udawać się do banku. Pod uwagę brane są dochody nie tylko z umowy o pracę, ale też np. umowy zlecenia, umowy o dzieło czy emerytury. Poczytaj więcej o ratach…

Czy test na ojcostwo w ciąży można zrobić na NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszt badań medycznych – które mają na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta, wykrycie chorób etc. Test na ojcostwo nie należy do tego rodzaju badań – nie można go więc zrobić na NFZ.

💰 Jak zapłacić za test na ojcostwo w ciąży?

Za test na ojcostwo można zapłacić w wygodny dla siebie sposób: tradycyjnym przelewem bankowym, przelewem internetowym albo przekazem pocztowym. W przypadku pobrania próbek w placówce pierwsza część opłaty (100-200 złotych – zależnie od placówki) często zostaje uiszczona na miejscu (otrzymasz stosowną informację).

Kontakt: tel. 32 44 534 26, kom. 570 070 054 | Więcej informacji: www.testDNA.pl

Marka testDNA działa na polskim rynku już od ponad 19 lat. Należy do czołówki firm wykonujących badania genetyczne z zakresu ustalenia biologicznego ojcostwa i pokrewieństwa oraz z zakresu diagnostyki medycznej. Badania wykonywane są w certyfikowanym laboratorium. testDNA współpracuje z ponad 20 sądami z całej Polski. Badania zlecają osoby  prywatne, lekarze, detektywi, prokuratura. testDNA koordynuje także przeprowadzanie badań w zagranicznych laboratoriach.

Pobierz komunikat w formacie PDF

Data publikacji: 24/10/2017, Data aktualizacji: 01/04/2022