Testy na koronawirusa pozwalające uzyskać paszport covidowy

Wynik testu na koronawirusa w języku obcym już w 15 minut!

Test antygenowy na koronawirusa w wpisem do EWP czyli elektronicznego systemu Ministerstwa Zdrowia jest odpowiedni dla osób, które:

 • Wracają z zagranicy i chcą uniknąć kwarantanny – uwaga! Wynik dostępny jest już po 15 minutach, a na samo badanie nie musisz czekać w kolejce (umawiamy pacjentów na konkretną godzinę).
 • Wyjeżdżają za granicę i potrzebują wynik testu antygenowego, aby móc pobrać tak zwany paszport covidowy i bez problemu przekroczyć granicę.

Wynik już po 15 minutach zostaje wprowadzony do systemu EWP – oficjalna platforma Ministerstwa Zdrowia, co umożliwia pobranie Unijnego Certyfikatu COVIDOWEGO (nazywany również paszportem covid).  

.

Jeśli wyjeżdżają Państwo za granicę i potrzebują Państwo okazać wynik potwierdzający brak zakażenia koronawirusem zapraszamy do naszego laboratorium. Proponujemy Państwu pewne szybkie testy antygenowe w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, które można wykonać w 200 placówkach w Polsce. Rezultat takiego badania jest dostępny już w 15 minut od pobrania próbki. Wynik badania możemy wydać w dowolnym języku obcym m.in w języku angielskim. Dodatkowo na życzenie pacjentka istnieje możliwość wystawienia zaświadczenia lekarskiego.

Wynik testu antygenowego na koronawirusa jest od razu wprowadzany do systemu teleinformatycznego Ministerstwa Zdrowia – EWP. W związku z tym w przypadku uzyskania negatywnego wyniku następuje automatyczne zdjęcie kwarantanny.

Test antygenowy REKOMENDOWANY przez WHO oraz Główne Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

W naszym laboratorium mogą Państwo wykonać test antygenowy Panbio™ COVID-19 Ag Rapid Test Device – szybki test płytkowy produkcji Abbott do diagnostyki in vitro do jakościowego wykrywania antygenu (Ag) SARS-CoV-2, zgodny z dopuszczeniem i rekomendacjami WHO.
Test ten posiada najwyższą (spośród dostępnych na rynku testów antygenowych) czułość i specyficzność. W praktyce oznacza to po prostu pewny wynik.

 • Antygenowy test na koronawirusa jest odpowiedni dla osób objawowych i bezobjawowych
 • Test wykrywa zakaźne przypadki koronawirusa SARS CoV-2 tzn.  aktywne zakażenie czyli takie, które wiąże się z ryzykiem zarażenia innych osób).
 • Test posiada rekomendację WHO (EUL WHO)
 • Bardzo wysoka czułość – jedyny test spełniający wymagania Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji.
 • Wynik testu Panbio COVID-19 Ag Rapid Test jest równoważny z wynikiem testu molekularnego (Real Time PCR).

Pewność wyniku testów antygenowych – jak wybrać pewny test antygenowy?

Uwaga! Wybór odpowiedniego testu antygenowego ma znaczenie!

Na rynku dostępnych jest kilka testów antygenowych. Ponieważ ich nazwy oraz specyfikacja są dość skomplikowane pacjenci często nie mają świadomości, jaki test właściwie wykonują. Co ważne niestety też nie każde laboratorium podaje taką informację na swojej stronie internetowej. Tymczasem wybór właściwego testu antygenowego jest niezwykle ważny. Warto wiedzieć, że spośród kilku dostępnych testów antygenowych jedynie 2 producentów uzyskało pozytywną rekomendację WHO oraz Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
>
Dlaczego tylko 2 producentów uzyskało taka rekomendację? Ponieważ, aby test został zaaprobowany przez te organizacje musi spełniać odpowiednie warunki:

 • WHO rekomenduje stosowanie szybkich testów antygenowych, które cechują się czułością ≥80% i swoistością ≥97% w porównaniu do metody genetycznej.
 • Główne Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych rekomenduje testy, których czułość diagnostyczna wynosi powyżej 90% (potwierdzona w niezależnych badaniach), a swoistość diagnostyczna co najmniej 97% (potwierdzona w niezależnych badaniach).

Test antygenowy REKOMENDOWANY przez WHO oraz Główne Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

W naszym sklepie mogą Państwo zakupić test antygenowy Panbio™ COVID-19 Ag Rapid Test Device – szybki test płytkowy produkcji Abbott do diagnostyki in vitro do jakościowego wykrywania antygenu (Ag) SARS-CoV-2, zgodny z dopuszczeniem i rekomendacjami WHO.
Test ten posiada najwyższą (spośród dostępnych na rynku testów antygenowych) czułość i specyficzność. W praktyce oznacza to po prostu pewny wynik (minimalne ryzyko uzyskania wyniku fałszywie negatywnego lub fałszywie pozytywnego).

Co to jest test antygenowy i na czym polega?

Test antygenowy na koronawirusa przeznaczony jest do identyfikacji białka występującego na powierzchni wirusa. Jego zadaniem jest wczesna, przesiewowa diagnostyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Co ważne rezultat prawidłowo przeprowadzonego testu antygenowego pokazuje aktywne zakażenie (w odróżnieniu od wyniku testu PCR, który pokazuje, czy w organizmie w ogóle występuje jeszcze materiał genetyczny wirusa – nawet jeśli jest on już nieaktywny).

test-na-koronawirusa-wynikDo testu antygenowego na koronawirusa pobierana jest próbka wymazu z  nosogardzieli (przy pomocy specjalnej wymazówki). W kolejnym kroku wymazówkę zanurza się w specjanej probówce z płynem. Dzięki temu koronawirus przedosttaje się do płynu. Ostatnim krokiem jest umieszczenie kilku kropli tego płynu na specjalnej płytce testowej. Po 15 minutach można odczytać wynik.

Dla kogo przeznaczony jest test antygenowy?

Test antygenowy przeznaczony jest dla osób, które:

 • Wracają z zagranicy i chcą unikną kwarantanny 
 • Wyjeżdżają za granicę i potrzebują wyniku testu na koronawirusa, którym mogą okazać się przy przekroczeniu granicy.
 • Mają objawy i chciałyby wiedzieć, czy są one spowodowane zwykłym przeziębieniem czy koronawirusem SARS-CoV-2
 • Miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2

Jakie są zalety wykonania testu antygenowego?

Przede wszystkim główną zaletą testu antygenowego w kierunku koronawirusa jest duża pewność wyniku.  To jedyny test odznaczający się tak dużą skutecznością, którego wynik dostępny jest w kilkanaście minut.  Dzięki temu sam test można przeprowadzić na krótko przed wyjazdem (nawet w tym samym dniu).

 

Ważne linki:

 1. WAŻNY KOMUNIKAT DOTYCZĄCY REKOMENDACJI I REFUNDACJI TESTÓW ANTYGENOWYCH W POLSCE (na dzień 23.11.2020r.)
  https://borpol.com.pl/wp-content/uploads/2020/11/WAZNY-KOMUNIKAT-DOTYCZACY-REKOMENDACJI-TESTOW-ANTYGENOWYCH_23.11.2020.pdf
 2. Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w sprawie wartości diagnostycznej testów antygenowych wykorzystywanych w rozpoznawaniu zakażeń SARS-CoV-2, na dzień 9 listopada 2020
  http://www.pteilchz.org.pl/wp-content/uploads/2020/11/Warto%C5%9B%C4%87-diagnostyczna-test%C3%B3w-antygenowych-wykorzystywanych-w-rozpoznawaniu-zaka%C5%BCe%C5%84-SARS-CoV-2.pdf
 3. WHO Emergency Use Listing for In vitro diagnostics (IVDs) Detecting SARS-CoV-2
  https://extranet.who.int/pqweb/sites/default/files/documents/201120_EUL_SARS-CoV-2_product_list.pdf
Data publikacji: 03/03/2021, Data aktualizacji: 06/09/2021