Trombofilia a poronienia – co warto wiedzieć?

Ze statystyk wynika, iż minimum 10% kobiet doświadcza w swoim życiu choć raz poronienia – zdarza się, iż ma to miejsce na tak wczesnym etapie ciąży, że kobieta nawet o tym nie wie. Przyczyn poronienia jest sporo, a jedną z nich jest trombofilia. Dlaczego każda kobieta planująca macierzyństwo powinna wykonać test w kierunku trombofilii? Trombofilia a poronienia – czy genetyka ma spory wpływ na donoszenie dziecka? Odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czy trombofilia ma wpływ na poronienia, Kiedy zrobić badanie na trombofilię, Ile kosztuje badanie na trombofilię, Gdzie zrobić badanie na trombofilię

Czy trombofilia ma wpływ na poronienia?
Kiedy zrobić badanie na trombofilię?
Ile kosztuje badanie na trombofilię?
Gdzie zrobić badanie na trombofilię?

Czy trombofilia ma wpływ na poronienia?

Osoby chorujące na trombofilię często nie dostrzegają żadnych objawów, dopóki nie zadziała czynnik wyzwalający, którym może być na przykład zabieg operacyjny, długotrwałe unieruchomienie, przebyty uraz czy ciąża.

Trombofilia a poronienia – na czym polega związek między trombofilią a ciążą? U kobiet ciężarnych następuje zwiększenie krzepliwości krwi, co ma zapobiec nieprzewidywalnym krwawieniom oraz utracie dziecka. W sytuacji, kiedy kobieta jest chora na trombofilię wrodzoną, może dojść do odwrotnej sytuacji, jaką jest nadmierna krzepliwość krwi – może to stanowić zagrożenie dla dziecka oraz kobiety.

Kiedy zrobić badanie na trombofilię?

Wykonanie badania na trombofilię zaleca się:

  • kobietom, które przyjmują hormonalne środki antykoncepcyjne lub doświadczyły kiedyś poronienia,
  • osobom otyłym oraz palącym,
  • pacjentom przed wykonaniem zabiegu albo operacji, po której należy pozostać w unieruchomieniu przez dłuższy okres czasu,
  • osobom, u których występują objawy wskazujący na zakrzepicę.

Ile kosztuje badanie na trombofilię?

Cena badania na trombofilię w formie pakietu w laboratorium waha się w przedziale 350 – 450 złotych, natomiast cena badania pojedynczej mutacji to około 200 – 300 złotych.

Gdzie zrobić badanie na trombofilię?

Badanie na trombofilię polega na pobraniu próbki krwi albo wymazu z wewnętrznego brzegu policzka. Takie badania są wykonywane w wybranych ośrodkach i laboratoriach genetycznych oraz w klinikach leczenia niepłodności. Możliwe jest również pobranie wymazu w domu – wystarczy zamówić odpowiedni zestaw do pobrania wymazu, odesłać próbkę i czekać na wynik badania.

Data publikacji: 11/09/2019, Data aktualizacji: 17/10/2019