Ustalenie ojcostwa bez próbki ojca – czy to możliwe?

test na ojcostwo bez ojca, test na ojcostwo po śmierci ojca, jak ustalić ojcostwo bez probki od ojcaW standardowym teście na ojcostwo analizuje się próbki DNA pochodzące od domniemanego ojca i dziecka. Czasami, w wyniku różnych nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak choćby wypadek czy poważna choroba, mężczyzna umiera jednak zanim kwestia ojcostwa zostanie ostatecznie rozstrzygnięta.

Sprawa jest dość prosta, gdy nie doszło jeszcze do pochówku, a próbki do testu na ojcostwo można pobrać bezpośrednio od zmarłego. Co jednak zrobić, gdy pogrzeb już się odbył, a my chcielibyśmy uniknąć załatwiania formalności związanych z ekshumacją?

Na szczęście współczesna genetyka dostarcza nam kilku metod ustalenia ojcostwa, które nie wymagają bezpośredniego udziału domniemanego ojca, dzięki czemu można je przeprowadzić nawet po jego śmierci..

.

 

  • Metoda 1: Analiza chromosomu Y

    Stosuje się ją w przypadku, gdy dziecko jest chłopcem oraz, gdy mamy możliwość pobrania próbek od męskich członków rodziny zmarłego (domniemanego) ojca. Chromosom Y jest bowiem przekazywany z pokolenia na pokolenie wyłącznie przez mężczyzn. Syn dziedziczy go zatem po ojcu, a następnie przekazuje swojemu synowi itd. Co więcej wszelkie zmiany zachodzące w obrębie chromosomu Y są na tyle powolne, że badając DNA np. dziadka i wnuka otrzymamy najprawdopodobniej takie same profile genetyczne, które następnie będzie można ze sobą porównać.

  • Metoda 2: Analiza niestandardowych próbek („mikrośladów”)

    Stosuje się ją wówczas, gdy dysponujemy przedmiotami należącymi do zmarłego mężczyzny. Istnieje bowiem duża szansa, że uda się wyizolować z nich jego własne DNA. Do próbek niestandardowych zalicza się m. in.: szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, włosy z widocznymi cebulkami, zużyte chusteczki higieniczne, plamy krwi, jak również wiele innych. Czytaj więcej >>

  • Metoda 3: Badanie innych krewnych zmarłego

    Stosuje się ją najczęściej w sytuacji, gdy nie mamy możliwości przeprowadzenia analizy chromosomu Y, a więc wtedy gdy dziecko jest płci żeńskiej. Metoda ta polega na ustaleniu profili genetycznych najbliższych krewnych zmarłego (bez względu na ich płeć), a w następnej kolejności, przy pomocy analizy statystycznej, porównaniu ich ze sobą. Działania te mają na celu określenie prawdopodobieństwa z jakim konkretne osoby mogą być rzeczywiście ze sobą biologicznie spokrewnione.

Jak się okazuje w przypadku tego typu badań genetycznych niezwykle istotna jest płeć osób biorących w nim udział. To właśnie ona będzie miała decydujący wpływ na wybór metody analizy badania DNA.


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do godz. 19:00 oraz w weekendy (także w święta) w godzinach od 9:00 do 17:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Wszystkie artykuły
Back to Top