Wszystko, co warto wiedzieć o badaniu kariotypu

Jak się przygotować do badania kariotypu, Ile kosztuje badanie kariotypu, Ile czeka się na wynik badania kariotypu, Czy trzeba mieć skierowanie na badanie kariotypu

Kariotyp to indywidualny materiał genetyczny, który jest niepowtarzalny u każdego człowieka. Tworzą go chromosomy, które są nośnikiem materiału genetycznego. W wielu przypadkach w chromosomach występują różnego rodzaju zaburzenia, które mogą prowadzić do problemów genetycznych, niemożności poczęcia dziecka czy nawracających poronień.

Spis treści:

Jak się przygotować do badania kariotypu?
Ile kosztuje badanie kariotypu?
Ile czeka się na wynik badania kariotypu?
Czy trzeba mieć skierowanie na badanie kariotypu?

Jak się przygotować do badania kariotypu?

Badanie kariotypu nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Wykonuje się je z próbki krwi żylnej, która pobierana jest w warunkach laboratoryjnych od pacjenta. Wystarczy choćby kropla, by wykonać diagnostykę. Przy badaniu kariotypu nie mają znaczenia przyjmowane leki, na badanie nie trzeba również przychodzić na czczo. Pobieranie próbek odbywa się właściwie o dowolnej porze, którą można indywidualnie ustalić z laboratorium.

Ile kosztuje badanie kariotypu?

Badanie kariotypu kosztuje średnio od 300 do 500 złotych i w dużej mierze zależy od wybranego laboratorium, a nawet od miasta, które wykonuje badanie. Oczywiście cena dotyczy badania jednej osoby, natomiast dla uzyskana pełnej diagnostyki przyczyny poronienia czy problemów z poczęciem, konieczne okazuje się zbadanie obojga partnerów – dopiero wtedy wyniki można uznać za miarodajne.

Ile czeka się na wynik badania kariotypu?

Aby wykonać badanie kariotypu, w warunkach laboratoryjnych z pozyskanej próbki krwi należy wyhodować komórki, które następnie należy zbadać i opisać. Wymaga to czasu, dlatego na otrzymanie wyników badania oczekuje się średnio 3-4 tygodnie. Czasem wyniki dostępne są szybciej, jednak zależy to od laboratorium oraz od tego, jak wyglądał wzrost komórek.

Czy trzeba mieć skierowanie na badanie kariotypu?

Badanie kariotypu może zostać refundowane przez NFZ, o ile pacjentka ma ku temu wskazania – między innymi ukończone 35 lat, tendencję do nawracających poronień czy przypadki schorzeń genetycznych w obrębie bliskiej rodziny. Wówczas badanie jest bezpłatne, a skierowanie wydaje lekarz genetyk. Kolejki do specjalistów odstraszają jednak wiele par, które wolą wykonać płatne badanie od ręki, w prywatnym laboratorium.

Data publikacji: 23/04/2019