Zakrzepica- groźna choroba często towarzysząca ciąży

Zakrzepica jest poważnym schorzeniem, które jest może być uwarunkowane genetycznie. W ciąży może dojść do nasilenia objawów zakrzepicy ze względu na powiększającą się macicę. Aby ustrzec się przed groźnymi powikłaniami zakrzepicy należy wykonać badania na zakrzepicę.

 

Czym są badania na zakrzepicę, Ile kosztują badania na zakrzepicę, Gdzie zrobić badania na zakrzepicę, Kiedy zrobić badanie na zakrzepicę

Czym są badania na zakrzepicę?
Ile kosztują badania na zakrzepicę?
Gdzie zrobić badania na zakrzepicę?
Kiedy zrobić badanie na zakrzepicę?

Czym są badania na zakrzepicę?

Wiele przypadków zakrzepicy powiązane jest z obecnością mutacji w genomie pacjentki. Zmutowane geny powodują nadmierne wytwarzanie fibrynogenu lub innych czynników krzepnięcia krwi, co w konsekwencji prowadzi do zakrzepów i zatorów żylnych. Badania na zakrzepicę polegają na pobraniu niewielkiej ilości materiału genetycznego pacjentki, może być on pobrany ze śliny lub krwi. Następie przy pomocy specjalistycznych narzędzi do genetyki molekularnej przeprowadza się badanie PCR (czyli łańcuchową reakcję polimerazy), które wychwyci nawet najmniejsze zmiany w genomie. Po przeprowadzeniu sekwencjonowania DNA uwidacznia się obraz zmutowanego genu.

Ile kosztują badania na zakrzepicę?

Testy genetyczne są jednymi z najbardziej zaawansowanych badań. Ich koszt może zaczynać się od 300 zł a kończyć się na kilkunastu tysiącach. Obecność zmutowanego genu powodującego zakrzepicę może wiązać się z występowaniem innych mutacji. Dlatego wykonując badania na zakrzepicę można sprawdzić również inne geny.

Gdzie zrobić badania na zakrzepicę?

W celu wykonania badania należy udać się do specjalistycznego laboratorium medycznego. Laboratoria wykonujące badania na zakrzepicę można wyszukać w internecie i dokonać rezerwacji. Ważne, by laboratorium miało odpowiednie specyfikacje i certyfikaty.

Kiedy zrobić badanie na zakrzepicę?

Badanie to należy wykonać wtedy, gdy będą zauważalne objawy zakrzepicy. Jeśli pacjent wykazuje problemy z nadmiernym krzepnięciem krwi zarówno żylnej jak i tętniczej- jest to wskaźnik do wykonania badania na zakrzepicę. Objawami wskazującymi na obecność zakrzepicy będą obrzmiałe kończyny dolne, ich bolesność, ból łydek podczas chodzenia czy ból podudzia przy opukiwaniu. Jeśli pacjentka obawia się, że może chorować na zakrzepicę i planuje być w ciąży, wtedy również należy wykonać badanie. Wczesne wykrycie zakrzepicy pozwoli na zastosowanie środków profilaktycznych i odpowiednich leków.

Data publikacji: 14/08/2019, Data aktualizacji: 11/09/2019