Ból nóg jest podstawowym objawem zakrzepicy. Chorujący na nią pacjenci określają go często jako „rozpieranie” łydek i tzw. “ból nóg od kolana w dół”. Bywa, że lekarze przypisują mu jednak zupełnie inne schorzenia, np. zwyrodnienie kręgosłupa czy zmiany miażdżycowe. Ból nóg to również częsta dolegliwość kobiet w ciąży oraz tych, które stosują antykoncepcję hormonalną. Kiedy ból nóg może być szczególnie groźny i jak uchronić się przed groźną dla życia zakrzepicą?

Często przyczyną bólu nóg jest rozwijająca się zakrzepica

Charakterystyczną cechą choroby zakrzepowej jest obecność skrzepliny powstałej ze sklejonych ze sobą krwinek. Gdy skrzeplina zatka światło naczynia krwionośnego, krew nie może być już dalej przepompowywana. Wewnątrz żyły wytwarza się więc ciśnienie, wywołujące ból nóg, zazwyczaj od kolan w dół. Jego przyczyną może być też stan zapalny, który powstaje w okolicy niedrożnego naczynia. Ból nóg może być objawem rozwijającej się zakrzepicy w szczególności wtedy, kiedy dodatkowo odczuwasz takie dolegliwości jak:ból nóg a zakrzepica

  • zasinienie i obrzęk kończyny
  • podwyższona temperatura nogi
  • bolesność wzdłuż przebiegu naczyń
  • bolesność mięśni golenia
  • tkliwość skóry ponad dużymi pniami żylnymi w obrębie kończyny
  • obrzęk z wypełnieniem naturalnych zagłębień w obrębie kończyny

Co więcej, utworzony w żyle nogi skrzep może odłączyć się od naczynia krwionośnego i wraz z prądem krwi popłynąć płuc i mózgu. Niedrożność naczyń w tak ważnych narządach wewnętrznych wiąże się z poważnymi powikłaniami, np. z zatorem płucnym czy udarem mózgu, które mogą doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia.

Skłonność do powstawania zakrzepów jest zapisana w naszych genach

Częstą przyczyną zakrzepicy szczególnie u młodych pacjentów (wiek około 30 do 50 lat) a także udarów mózgu w młodym wieku jest  trombofilia wrodzona w tym mutacja typu Leiden w genie czynnika V krzepnięcia krwi, mutacja G20210A w genie protrombiny.  W wielu przypadkach świadomość posiadania takiej genetycznej skłonności do zakrzepicy pozwoliłaby się uchronić przed niepełnosprawnością a nawet śmiercią poprzez zastosowania odpowiedniego leczenia oraz działań profilaktycznych. W jaki sposób?

Pacjenci z trombofilią wrodzoną są bardziej narażeni na zakrzepicę żył jeśli dodatkowo oprócz posiadania mutacji genetycznych sprzyjają temu pewne czynniki środowiskowe. Należą do nich np. antykoncepcja hormonalna, długie podróże, ciąża i połóg, operacje, silne urazy, unieruchomienie, zabieg, otyłość itp. Jeśli lekarz wie o występowaniu trombofilii wrodzonej może przepisać pacjentce bezpieczną formę antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej, zastosować leczenie przeciwzakrzepowe w trakcie ciąży oraz połogu, zastosować leczenie przeciwzakrzepowe przy unieruchomieniu itp.
.

Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej w szczególności powinny wykonać osoby, u których w rodzinie wystąpiła zakrzepica czy udar mózgu a także te, które zażywają antykoncepcję hormonalną, poroniły, palą papierosy, planują operacje / zabiegi związane  z dłuższym unieruchomieniem, często podróżujące.
badanie na trombofilię wrodzoną

Omów wynik ze specjalistą genetyki klinicznej

Swój wynik możesz omówić podczas rozmowy telefonicznej z dr n. med. Renatą Posmyk. Podczas konsultacji dowiesz się, co oznaczają poszczególne mutacje, a także jakie ewentualne dalsze leczenie będzie odpowiednie dla Ciebie.

Zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły!

zakrzepica-schemat

Jedną z przyczyn zakrzepicy jest trombofilia wrodzona. Schorzenie to wywołane jest mutacjami w genach i bardzo często nie daje żadnych objawów. Jeśli w rodzinie pojawiły się przypadki zakrzepicy, udaru, problemów z nadkrzepliwością czy nawracające poronienia zalecane jest wykonanie testu genetycznego.  Trombofilia jest chorobą dziedziczną,  ale można zapobiegać jej skutkom. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka. W niektórych sytuacjach może ona uratować życie

Przeczytaj więcej o trombofilii wrodzonej…

Jak pozbyć się bólu nóg – działania profilaktyczne

Profilaktyka zakrzepicy polega w głównej mierze na eliminowaniu czynników ryzyka rozwoju choroby. A tych da się wyliczyć całkiem sporo. Zakrzepica może pojawić się jako następstwo urazu, przebytej operacji czy długotrwałego unieruchomienia. Jest chorobą ludzi starszych, otyłych, nałogowych palaczy, podróżników oraz przyszłych mam. Ponadto może wystąpić też u nosicieli określonych mutacji genetycznych (trombofilia wrodzona), jak również kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. W uniknięciu zakrzepicy pomoże więc zdrowa dieta, ruch czy zerwanie z nikotynowym nałogiem. Ogromną rolę odgrywa tutaj personel medyczny, który powinien zadbać o jak najszybsze uaktywnienie pacjentów po operacjach, oczywiście na tyle, na ile pozwala na to ich stan.

Przeczytaj więcej:
Ból nóg od kolana w dół
Czym jest zakrzepica?
Dlaczego warto samodzielnie pobrać wymaz z policzka?

Źródła:
A. Padjas Wskazania do diagnostyki w kierunku trombofilii
Stany nadkrzepliwości (trombofilie)

Wszystkie artykuły
Back to Top