10 objawów, których prawdopodobnie nie kojarzyłeś z nietolerancją glutenu.

nietolerancja glutenu, glutenGluten to nic innego jak białko, które spotkamy w kilku zbożach m.in pszenicy, życie czy jęczmieniu. Inne zboża np. owies choć pierwotnie go nie zawierają to mogą być nim zanieczyszczone. Ponieważ zarówno wszystkie te wymienione zboża są powszechnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym oraz na skutek tego, że sam gluten jest bardzo przydatny technologicznie białko to jest bardzo popularne. Spotkamy je w większości produktów, po które sięgamy na półki sklepowe. Mało osób wie, że to właśnie gluten sprawia, że pieczywo jest takie miękkie, puszyste i elastyczne.

 

Choć żadne badania naukowe nie potwierdzają, że gluten jest szkodliwy dla zdrowych ludzi, to jednak istnieją osoby, w przypadku których spożycie glutenu może wywoływać pewne niekorzystne dla zdrowia objawy. Są to osoby, u których rozwija się celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu zapisana w genach. Jeśli mówimy już o objawach nietolerancji glutenu, to większość osób kojarzy je raczej z problemami „typowo brzusznymi”. Poniżej znajdziecie z kolei 10 bardzo częstych objawów, których prawdopodobnie nie kojarzyliście do tej pory z nietolerancją tego białka.

 

  1. Częste zmiany nastroju lub depresja

Depresja czy tak zwana „chwiejność emocjonalna” to częsty objaw celiakii czyli trwałej nietolerancji glutenu.  Wyniszczone jelita nie wchłaniają prawidłowo substancji odżywczych i witamin z pożywienia, a zatem nasz układ nerwowy nie może sprawnie działać. Co gorsza w tym wypadku ani psychoterapia ani też leczenie farmakologiczne  nie przyniosą oczekiwanej poprawy.

 

  1. Problemy ze stawami

Objawem trwałej nietolerancji glutenu mogą być też bóle stawów np. kolan, łokci, biodra a także stany zapalne w obrębie tychże stawów.

 

  1. Problemy skórne

Trwała nietolerancja glutenu może wywoływać również objawy skórne takie jak wypryski, zaczerwienienia, trądzik, łuszczyca itp. Dzieje się tak z powodu uszkodzenia jelit i tym samym nieprawidłowego wchłaniania m.in witaminy A oraz kwasów tłuszczowych.

 

  1. Przewlekłe zmęczenie

Wiele osób z nietolerancją glutenu cierpi na przewlekłe zmęczenie. Często szukamy innych przyczyn tego stanu rzeczy jak np. niewłaściwy styl życia i przepracowanie albo niedoczynność tarczycy. Podczas, gdy prawdziwa przyczyna leży w diecie.

 

  1. Problemy stomatologiczne

Objawem trwałej nietolerancji glutenu mogą być zarówno afty jak i również problemy ze szkliwem wynikające z niewłaściwego wchłaniania wapnia. Na skutek niedoboru tego pierwiastka zęby stają się słabe i podatne na uszkodzenia.

 

  1. Migreny

Badania potwierdziły, że na skutek stanu zapalnego układu nerwowego osoby z trwała nietolerancją glutenu mogą doświadczać bardzo ciężkiej migreny.

 

  1. Inne choroby autoimmunologiczne

Gdy ktoś choruje na celiakię ale o tym nie wie i spożywa gluten, to jego organizm wytwarza przeciwciała, które zaczynają walczyć z własnymi komórkami i tkankami. To z kolei sprzyja rozwojowi innych chorób autoimmunologicznych. Dlatego bardzo często celiakia współwystępuje chociażby z chorobą Hashimoto.

 

  1. Problemy hormonalne

Problemy hormonalne to kolejny częsty objaw nieleczonej trwałej nietolerancji glutenu. Spożycie glutenu i ciągły stan zapalny toczący się w organizmie osoby z nieleczoną celiakią powodują uwalnianie dużej ilości kortyzolu czyli hormonu stresu. To z kolei wpływa tez na przyrost wagi a także problemy z innymi hormonami. Pamiętajmy, że nasza gospodarka hormonalna jest zrównoważona i nadmiar jednego hormonu wpływa również na inne.

 

  1. Problemy neurologiczne w tym padaczka

Problemy neurologiczne a nawet padaczka to kolejny objaw nietolerancji glutenu. Cierpiące na nią osoby mogą również odczuwać mrowienia kończyn, drętwienia czy zawroty głowy. Jest to spowodowane uszkodzeniem układu nerwowego na skutek toczącego się procesu zapalnego oraz niedostatecznej podaży niektórych witamin i minerałów (wyniszczone jelito nie jest w stanie prawidłowo wchłaniać substancji z pożywienia).

 

  1. Niepłodność i poronienia

Problemy z płodnością oraz poronienia to kolejny objaw nietolerancji glutenu. Znów jest to spowodowane brakiem witamin – w tym m.in kwasu foliowego, witaminy D a także żelaza, cynku, wapnia czy selenu. Wszystkie te składniki biorą udział w podziale komórek oraz tworzeniu DNA. Są też wymagane do prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego, szczególnie produkcji LH i FSH.

Data publikacji: 14/10/2019, Data aktualizacji: 05/12/2019