Badania na celiakię – przydatne informacje

Celiakia jest autoimmunologiczną chorobą jelita cienkiego, która charakteryzuje się nietolerancją na gluten – czyli białka zapasowego, które znajduje się głównie w zbożach, np w: pszenicy, jęczmieniu, czy życie. Dostarczenie do organizmu osoby chorej na celiakię glutenu wiąże się z zanikiem kosmków jelita cienkiego. To z kolei prowadzi do upośledzenia wchłaniania składników odżywczych ze spożywanego pokarmu. Głównymi objawami choroby, które powinny skłonić do przeprowadzenia badań na celiakię są: przewlekłe bóle brzucha, biegunka, zaparcia, podwyższona temperatura, bóle głowy, czy długotrwałe zmęczenie.

Jakie badania na celiakię, Jaka jest cena badania na celiakię, Od czego zależy cena badania na celiakię, Czy można zrobić badanie na celiakię za darmo

Jakie badania na celiakię?
Jaka jest cena badania na celiakię?
Od czego zależy cena badania na celiakię?
Czy można zrobić badanie na celiakię za darmo?

Jakie badania na celiakię?

W przypadku występowania objawów celiakii, warto skonsultować się ze specjalistą i przeprowadzić odpowiednie badania. Najprościej rzecz ujmując, cały proces sprowadza się do zrobienia wyników z krwi oraz przeprowadzenia biopsji jelita cienkiego, czyli pobraniu jego wycinków. Badania powinny być przeprowadzone, kiedy pacjent spożywa gluten.

W przypadku badań z krwi zazwyczaj oznaczane są dwa z trzech możliwych przeciwciał, jakie wytwarza organizm przy celiakii. Są to:

  • DGP
  • tTG
  • EmA

Należy jednak pamiętać, że występowanie powyższych przeciwciał nie musi koniecznie wiązać się z występowaniem choroby. Zdarzają się przypadki, kiedy organizm nie wytwarza przeciwciał, dlatego konieczna jest szersza diagnostyka, która jednoznacznie potwierdzi diagnozę. Kluczowym elementem w przypadku podejrzenia celiakii jest biopsja jelita cienkiego, którą wykonuje się endoskopowo podczas gastroskopii. Badanie nie należy do przyjemnych, nie jest jednak bolesne. Polega na połknięciu rurki, na której końcu znajduje się kamerka. Dzięki niej lekarz pobiera kilka niewielkich odcinków jelita cienkiego. Dzięki temu może jednoznacznie określić stopień zanikania kosmków.

Warto pamiętać o tym, że wyniki z krwi i biopsja nie są jedynymi badaniami na celiakię. Można wykonać również badania genetyczne na celiakię. Mają one za zadanie wykrycie antygenów HLA DQ2 i HLA DQ8, które są odpowiedzialne za występowanie choroby.

Jaka jest cena badania na celiakię?

Decydując się na przeprowadzenie badań na celiakię, mamy do wyboru dwie opcje. Są to testy genetyczne oraz badania z krwi plus ewentualne biopsja( jeśli będzie to konieczne). W przypadku badań z krwi, cena wynosi ok 250 zł. Jeżeli wyniki nie będą jednoznaczne, należy liczyć się z dodatkowym wydatkiem ok 350 zł na biopsję. Z kolei koszt testów genetycznych to ok 300 zł.

Od czego zależy cena badania na celiakię?

Główną różnicą w cenie jest metoda, którą wybierzemy. Badania genetyczne będą tańsze od pakietu biopsji i badań krwi, jednak droższe od samych wyników z krwi. Drugie bardzo ważne kryterium to zakres badania, jaki oferuje dane laboratorium. Większość osób zwraca uwagę głównie na cenę. A warto przyjrzeć się również okresowi realizacji, jakości odczynników, czy możliwości ponownego pobrania materiałów.

Czy można zrobić badanie na celiakię za darmo?

W większości przypadków badania na celiakię są płatne. Warto jednak poprosić lekarza o skierowanie do poradni specjalistycznej, która może zlecić odpowiednie badania refundowane. W ostatnim czasie pojawia się również coraz więcej miejsc, które oferują darmowe testy genetyczne na celiakię.

Data publikacji: 14/08/2019, Data aktualizacji: 16/09/2019