Badania prenatalne w ciąży po in vitro

Badania prenatalne w ciąży po in vitro

Badania prenatalne warto wykonać również w ciąży po in vitro. Najczęściej nie wykrywają nieprawidłowości dzięki czemu rodzice zyskują spokój o zdrowie dziecka.

 

Obecnie dostępne są również nieinwazyjne testy o wysokiej czułości i szerokim zakresie badanych chorób genetycznych (94), takie jak NIFTY pro. Przyszłe mamy często pytają czy warto je wykonać mimo przeprowadzonej wcześniej diagnostyki preimpaltacyjnej (PT), w czasie której też analizowane są choroby genetyczne. Odpowiadamy poniżej.

Badania prenatalne w ciąży po in vitro – jakie są wskazania?

Czy istnieją szczególne wskazania do badań prenatalnych w ciąży po in vitro?

Badania prenatalne według rekomendacji PTGiP (Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników) są zalecane wszystkim kobietom bez względu na ich wiek. Przesiewowe badania prenatalne odgrywają bardzo dużą rolę w diagnostyce wad rozwojowych oraz aberracji chromosomowych.

 

Za szczególne wskazania do przeprowadzenia badań prenatalnych uznaje się:

  • ukończony przez ciężarną 35 rok życia;
  • nieprawidłowy wynik badania ultrasonograficznego genetycznego;
  • dodatni wynik testu podwójnego/potrójnego;
  • stwierdzoną wadę ośrodkowego układu nerwowego w obecnej lub wcześniejszej ciąży;
  • trisomię 21 we wcześniejszej ciąży;
  • urodzenie dziecka obarczonego chorobą metaboliczną;
  • mozaicyzm chromosomowy u rodziców;
  • translacje chromosomowe u rodziców;
  • nieprawidłowości chromosomowe płodu we wcześniejszych ciążach;
  • aberracje chromosomów płciowych we wcześniejszych ciążach.

Ciąża po in vitro w wielu wypadkach wiąże się z wiekiem kobiety powyżej 35 lat lub chorobami genetycznymi, które pojawiały się we wcześniejszych ciążach.

Badania prenatalne w ciąży po in vitro – jakie korzyści z nich wynikają?

dla spokojnej ciążyBadania prenatalne w ciąży po in vitro zazwyczaj przywracają rodzicom spokój, który ma duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży. Rodzice bardzo często zyskują bezcenną informację na temat właściwego rozwoju ich dziecka.

 

Natomiast, jeśli występują jakieś nieprawidłowości, badania prenatalne w ciąży pozwalają na ich rozpoznanie i tym samym wdrożenie odpowiedniego postępowania, które często wiąże się z leczeniem zaraz po narodzinach lub jeszcze w okresie płodowym. Zdiagnozowanie zmian na wczesnym etapie i zastosowanie terapii w łonie matki jest szansą na poprawę zdrowia i funkcjonowania dziecka w przyszłości.

 

Jednym z takich nowoczesnych badań prenatalnych jest test NIFTY pro – w pełni bezpieczny i wykazujący bardzo wysoką czułość. To badanie genetyczne oparte na metodzie NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji) i zaawansowanych analizach bioinformatycznych. Zastosowana technika pozwala na wykrycie aż 94 chorób genetycznych, w tym również mikrodelecji i mikroduplikacji. Do analizy wolnego płodowego DNA, które obecne jest w krwiobiegu ciężarnej, wymagana jest jedynie próbka jej krwi. Forma badania zapewnia bezpieczeństwo, zarówno mamie, jak i dziecku, eliminując ryzyko poronienia i powikłań takich jak infekcja wewnątrzmaciczna.

Test NIFTY pro w wielu wypadkach pozwala uniknąć przeprowadzania inwazyjnych badań, jednocześnie przywracając rodzicom spokój o zdrowie ich pociechy. Zobacz dlaczego jeszcze warto wykonać NIFTY pro >>

Test NIFTY pro jako badanie prenatalne w ciąży po in vitro a diagnostyka preimplantacyjna (PGT)

Diagnostyka preimplantacyjna zajmuje się genetyczną analizą komórek jajowych przed zapłodnieniem bądź zarodków przed umieszczeniem ich w macicy. Swoim zakresem obejmuje aneuploidie, choroby jednogenowe oraz inne nieprawidłowości o genetycznym podłożu. PTG przeprowadza się ze względu na wiek pacjentki oraz występowanie chorób genetycznych w rodzinie.

Badania prenatalne w ciąży po in vitro warto przeprowadzić, nawet gdy wykonano diagnostykę preimplantacyjną.

 

PGT to zazwyczaj badania w kierunku najczęstszych aneuploidii, m.in. trisomii 21., trisomii 18., trisomii 13., jak i innych dobrze znanych nieprawidłowości genetycznych.

 

Natomiast test NIFTY pro swoim zakresem obejmuje te choroby, które mogą nie być poddane analizie preimplantacyjnej.

aż 94 choroby badane w NIFTY pro

 

Są to zarówno podstawowe, jak i rzadkie trisomie oraz zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji (w sumie 94 choroby genetyczne). Rozważając wykonanie badań warto więc porównać zakres chorób, które analizują. Zobacz co bada NIFTY pro >>

Test NIFTY pro poza szerokim zakresem badawczym wyróżnia się także wysoką czułością. Jego wiarygodność potwierdzono w największym badaniu, które analizowało skuteczność NIPT. Badaniu NIFTY pro zaufało wielu rodziców na całym świecie, co potwierdza fakt, że wykonano go już ponad 9 000 000 razy. Zobacz informacje o wyniku NIFTY pro >>

 

Dlaczego warto wykonać NIFTY pro?


DOKŁADNOŚĆ
Czułość ponad 99% dla zespołu Downa. Walidacja kliniczna na blisko 147 000 ciąż. NIFTY wykonało już ponad 10 000 000 Mam na całym świecie, co również jest potwierdzeniem jego wiarygodności Jednocześnie NIFTY pro jest nieinwazyjny i bezpieczny.


SZYBKI WYNIK
Często już nawet w 5-6 dni roboczych (maksymalny czas do 10 dni roboczych). Wynik dostępny od razu online.


WYGODNIE I BLISKO
Oryginalny test NIFTY pro wykonasz w 300 przychodniach w Polsce lub pielęgniarka pobierze od Ciebie krew w domu w cenie badania. Umawiamy szybkie terminy badań, nawet na dziś.


KONSULTACJA Z LEKARZEM
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, nasze Pacjentki mają zapewnioną w cenie badania konsultację z doświadczonym lekarzem genetykiem. Wyniki konsultuje dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej i członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka. 


PEWNE LABORATORIUM
Zwróć uwagę na to komu powierzasz wykonanie badania. Decydując się na wykonanie testu NIFTY pro w testDNA wybierasz laboratorium z 20 letnim stażem na rynku, podmiot leczniczy z ubezpieczeniem OC i laboratorium wpisane do rejestru KIDL. Zadzwoń do nas i zapytaj o badanie:

Więcej informacji o badaniach prenatalnych:

5/5 - (3 głosów / głosy)

Wszystkie artykuły

Powiązane artykuły

Wszystkie artykuły
Back to Top