Badanie na celiakię cena – co ma na nią wpływ?

Czy badania na celiakię są płatne, Czy badania na celiakię są refundowane, Co ma wpływ na cenę badania na celiakię, Ile kosztują badania na celiakię

Celiakia polega na nieprawidłowej reakcji na dostarczany do organizmu gluten. Dochodzi do degradacji kosmków jelitowych, a w konsekwencji niedoborów i niedożywienia oraz związanych z nimi problemów zdrowotnych. Na celiakię mogą zachorować jednak tylko osoby, które mają do niej predyspozycje genetyczne. Diagnostykę warto rozpocząć o testu DNA i nim zajmiemy się w tym artykule. Genetyczne badanie na celiakię cena – co warto wiedzieć?

Czy badania na celiakię są płatne?
Czy badania na celiakię są refundowane?
Co ma wpływ na cenę badania na celiakię?
Ile kosztują badania na celiakię?

Czy badania na celiakię są płatne?

Zatem czy badania na celiakię są płatne? Genetyczny test w kierunku genów odpowiedzialnych za celiakię jest płatny, jednak jego cena nie jest wysoka. Co ważne – wynik takiego badania jest ważny przez całe życie, ponieważ analizowane geny są niezmienne. Dodatkowo to jedyne badanie na celiakię, które pozwala wykluczyć chorobę teraz i w przyszłości. Jeśli test DNA nie wykaże obecności genów, dalsza diagnostyka nie jest konieczna.

Czy badania na celiakię są refundowane?

Wiele osób zastanawia się, czy badania na celiakię są refundowane. Za badania DNA trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Narodowy Fundusz Zdrowia w określonych przypadkach refunduje badania krwi i biopsję jelita, jednak nie zawsze wyniki tych badań są wiarygodne. Przykładowo: badanie krwi w kierunku przeciwciał wskazuje tylko aktualny stan – gdy choroba jest aktywna i zaawansowana. Nie wszystkie osoby wytwarzają ponadto przeciwciała.

Co ma wpływ na cenę badania na celiakię?

A co ma wpływ na cenę badania na celiakię? Ważny jest zakres badania – powinien obejmować haplotypy HLA DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03:02), aby wynik miał rzeczywiście wartość diagnostyczną. Na cenę wpływają też jakość odczynników, doświadczenie laboratorium w realizacji badań DNA czy możliwość skonsultowania swojego wyniku z ekspertem.

Ile kosztują badania na celiakię?

Chcesz wiedzieć, ile kosztują badania na celiakię? Ich cena to trochę ponad 300 złotych. Za dodatkową opłatą możesz również zdecydować się na przyspieszenie wyniku i omówienie go ze specjalistą (lekarzem genetykiem, dietetykiem).

Data publikacji: 22/02/2019