Badanie na trombofillię – wszystko, co musisz wiedzieć.

Trombofilia (nadkrzepliwość) to dolegliwość nabyta lub wrodzona, która charakteryzuje się zwiększonym ryzykiem do występowania zakrzepów żylnych (rzadziej tętniczych). Główną przyczyną są zaburzenia w układzie krzepnięcia. Zakrzepy najczęściej powstają w kończynach dolnych. W późniejszych etapach choroby pojawia się ból oraz obrzęk miejsca, w którym powstał zator.

 

Jakie badanie na trombofilię zrobić, Kiedy zronić badanie na trombofilię, Gdzie zrobić badanie na trombofilię, Ile kosztuje badanie na trombofilię

Jakie badanie na trombofilię zrobić?
Kiedy zronić badanie na trombofilię?
Gdzie zrobić badanie na trombofilię?
Ile kosztuje badanie na trombofilię?

Jakie badanie na trombofilię zrobić?

Osoby, które podejrzewają u siebie nadkrzepliwość krwi, powinny zrobić badanie na trombofillię. Polega ono na pobraniu krwi w placówce medycznej. Ma na celu ustalenie stężenia antytrombiny, białka C, białka S, aminokwasu homocysteiny, wykrycie mutacji Leiden genu czynnika V oraz polimorfizmu G20210A genu protrombiny. W przypadku trombofilii nabytej badanie sprawdza obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, stężenie czynników krzepnięcia oraz homocysteiny.

Kiedy zrobić badanie na trombofilię?

Badanie na trombofillię zaleca się wykonać osobom, które poroniły, planują ciążę, korzystają z antykoncepcji hormonalnej, lub zdiagnozowano u nich zakrzepicę. Najczęściej są to osoby przed pięćdziesiątym rokiem życia. Im wcześniej rozpozna się chorobę, tym lepiej. Dolegliwość pozostawiona sama sobie może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych takich jak śmierć płodu, odklejenie się łożyska, zator i zawał płuc oraz udar mózgu.

Gdzie zrobić badanie na trombofilię?

W Polsce jest wiele laboratoriów, które oferują profesjonalne badanie na trombofillię. Punkty pobrań znajdują się niemal w każdym mieście. Wystarczy wybrać konkretną placówkę i umówić się na wizytę. Najszybszym sposobem jest sprawdzenie w internecie, gdzie znajduje się najbliższe laboratorium w Twojej miejscowości.

Ile kosztuje badanie na trombofilię?

W zależności od laboratorium ceny za badanie na trombofilię mogą się mocno różnić. Przeciętna kwota za pełną diagnozę wynosi około 300 zł. Placówki medyczne często proponują szereg pakietów i zniżek, dzięki którym kwota może być niższa.

Data publikacji: 14/08/2019, Data aktualizacji: 11/09/2019