Badania DNA na ojcostwo – najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących testów na ustalanie ojcostwa wraz z odpowiedziami. Jeśli nie znajdą Państwo tutaj informacji, której poszukujecie prosimy o kontakt z naszymi konsultantami:.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

.

Najczęstsze pytania o testy na ojcostwo

Czy wyniki badań z testDNA Laboratorium Sp. z o.o. uznawane są przez sąd?

W przypadku testów prywatnych gdzie materiał pobieracie Państwo samodzielnie, wynik badania nie ma wartości dowodowej dla sądu. Niemniej jednak bardzo często klienci wykorzystują wyniki badań prywatnych jako dowód wstępny. Jeśli zamierzacie Państwo wykorzystać wynik badania przed sądem wówczas zalecamy aby materiał do badania został pobrany zgodnie z procedurą sądową czyli w placówce medycznej w obecności świadków oraz za okazaniem dokumentów tożsamości (sądowe ustalenie ojcostwa). Niezależnie od tego czy zlecają Państwo badanie dla celów sądowych czy prywatnych uzyskują Państwo tak samo wiarygodny i pewny wynik testu.

Czy wykonanie testu na ojcostwo jest bolesne?

Nie. Do wykonania testu na ojcostwo pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych wymazówek zakończonych bawełnianą główką. Tak więc w pobraniu wymazu chodzi przede wszystkim o potarcie gąbeczką o policzek co nie wiąże się z bólem gdyż nie jest to zabieg inwazyjny. Taki materiał z powodzeniem może być pobierany już w drugiej dobie po urodzeniu dziecka. Zobacz jak prawidłowo pobrać próbki…

Czy dane osobowe podawane przy zleceniu badania są chronione?

Tak i stanowi to dla laboratorium jeden z najważniejszych priorytetów. Dane, które Państwo przekazują laboratorium wykorzystuje wyłącznie do wystawienia wyniku badania. A po zakończeniu badania dane są archwiziwane jako dokumentacja medyczna w specjalnie zabezpieczonych archiwach. Ponadto, laboratorium posiada aktywnie wprowadzoną Politykę Ochrony Danych Osobowych, która uniemożliwia przekazanie jakichkolwiek informacji na temat zleconego badania osobom trzecim. Więcej na temat ochrony danych klientów przy badaniach DNA na ojcostwo…

W jaki sposób postępuje się z próbkami po dostarczeniu ich do laboratorium?

Po dostarczeniu próbek do laboratorium zostają one zaszyfrowane i wpisane do rejestru a następnie poddawane pierwszemu etapowi badania jakim jest izolacja DNA.

Czy wynik testu na ojcostwo jest pewny?

Tak, ojcostwo zostaje potwierdzone jeśli uzyskuje się wynik z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%- co w statystyce populacyjnej uznawane jest za „ojcostwo praktycznie dowiedzione”. Z kolei w przypadkach gdzie ojcostwo jest wykluczone uzyskuje się wynik z prawdopodobieństwem ojcostwa biologicznego wynoszący 0%, co inaczej rzecz ujmując wyklucza ojcostwa w 100%.

Badania DNA na ojcostwo polegają na analizie 24 miejsc na DNA (markerów). W przypadku uzyskania wyniku potwierdzającego ojcostwo połowa materiału genetycznego dziecka powinna być zgodna z połową materiału ojca. W przypadku wyniku wykluczającego co najmniej 4 z 24 badanych markerów musi wykazać niezgodność między próbką ojca i dziecka. Praktycznie niemożliwa jest przypadkowa zgodność wszystkich 24 markerów. Więcej o pewności testów DNA na ojcostwo…

Na czym polegą testy na ojcostwo?

Test na ojcostwo polega na porównaniu materiału od ojca i dziecka w celu sprawdzenia czy połowa materiału genetycznego dziecka jest zgodna z połową materiału od ojca. W tym celu laboratorium wykorzystuje metodę Multiplex STR, która polega na analizie 24 miejsc na DNA (miejsca określane są zamiennie jako markery, loci lub układy STR). W tych miejscach bada się ilość powtórzeń specjalnych motywów nukleotydowych, które na wyniku badania przedstawia się w formie liczb. Każde z tych 24 miejsc na DNA opisane jest przez 2 liczby. Wynika to z faktu, że połowa materiału genetycznego dziedziczona jest po matce a połowa po ojcu. Innymi słowy, jedna liczba przy danym markerze pochodzi od matki a druga od ojca. Tak więc jeśli ojcostwo jest potwierdzone to w każdym markerze dziecko i ojciec powinni mieć jedną wspólna liczbę. Na końcowych etapach badania, kiedy określone są już profile genetyczne wszystkich osób, laboratorium sprawdza czy w każdym miejscu na DNA, które było badane jest jedna zgodna liczba u ojca i dziecka. Jeśli co najmniej w 4 miejscach na DNA liczby się nie zgadzają wówczas mamy do czynienia z wykluczeniem ojcostwa. Jeśli we wszystkich 24 miejscach na DNA ojciec i dziecko posiadają po jednej wspólnej liczbie wtedy laboratorium wystawia wynik potwierdzający ojcostwo.

Czy matka musi wziąć udział w teście na ojcostwo?

Nie. Materiał od matki nie jest wymagany w większości zlecanych badań, gdyż laboratorium analizuje w tym przypadku tylko te geny, które dziecko dziedziczy po ojcu.

Tylko w nielicznych przypadkach może zaistnieć konieczność włączenia do badania materiału matki jeśli badanych jest dwóch potencjalnych ojców blisko ze sobą spokrewnionych, np: dwóch braci.

Czy badanie ojcostwa może być przeprowadzone bez udziału ojca?

Jeśli domniemany ojciec nie żyje można wówczas przeprowadzić badanie na ojcostwo na 3 sposoby: wykorzystując przedmioty należące niegdyś do domniemanego ojca; badając najbliższych członków rodziny zmarłego ojca; przeprowadzając analizę chromosomu Y jeśli dziecko jak i członkowie rodziny ojca są płci męskiej (pomiędzy badanymi osobami jest zachowana prosta linia męska). W powyższych przypadkach można uzyskać jednoznaczne i czułe wyniki badań.

Czy do badania ojcostwa można pobrać materiał samodzielnie?

Tak. Materiał do badania pobieracie Państwo samodzielnie w domu za pomocą specjalnego zestawu, który przesyłamy Państwu pocztą. Do badania pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka. Więcej o zasadach pobierania próbek do badań DNA…

Co się dzieję, jeśli pobiorę materiał nieprawidłowo?

Pobranie wymazu z policzka jest bardzo proste, dlatego ryzyko nieprawidłowego pobrania materiału jest minimalne. Niemniej jednak, jeśli materiał zostanie pobrany nieprawidłowo wówczas macie Państwo gwarancję z laboratorium  na ponowne bezpłatne pobranie wymazu.

Czy aby pobrać materiał należy zawsze użyć specjalnego zestawu?

Zwykle zalecamy aby do badania ojcostwa pobierać materiał za pomocą naszego zestawu, który jest wliczony w cenę badania. Niemniej jednak jeśli nie mają Państwo możliwości użycia takiego zestawu mogą Państwo pobrać wymaz za pomocą patyczków kosmetycznych do uszu. Badanie ojcostwa można wykonać na podstawie innych materiałów niż wymaz takich jak: włosy z cebulkami, chusteczki do nosa, plamy krwi czy szczoteczki do zębów. W celu poznania szczegółów, prosimy przejść do sekcji mikroślady lub też skontaktować się z naszym konsultantem.

Czy rodzaj materiału użyty w badaniu ma znaczenie?

Nie ma znaczenia na podstawie jakiego materiału analizowane jest DNA, gdyż niezależnie od rodzaju próbki DNA jest takie samo. Tak więc czułość badania jest identyczna w przypadku analizy wymazu z policzka, krwi czy włosów z cebulkami.

Czy wiek osób badanych ma znaczenie?

Wiek osób badanych nie ma znaczenia dla wiarygodności testu. Badane przez laboratorium obszary DNA są niezmienne przez całe życie. Od poczęcia i następnie przez całe życie obszary te nie powinny ulegać zmianie.

Jak długo oczekuje się na wynik testu ojcostwa?

Informacja dotycząca wyniku badania jest dostępna juz w 3-5 dniu roboczym.

W jaki sposób mogę otrzymać zestaw do pobrania materiału?
Każdy sposób kontaktu z nami umożliwia złożenie zamówienia na zestaw. Tak więc zamówienie mogą Państwo złożyć telefonicznie, mailowo, w czasie rozmowy na czacie lub wypełniając formularz zamówienia na naszej stronie. Zestaw zostanie dostarczony Państwu do 2 dni roboczych w takiej formie jaką sobie Państwo wcześniej zażyczyli. Zestaw można także kupić w placówkach i aptekach z którymi współpracujemy.

Czy mogę włączyć do badania dodatkowe osoby?

Oczywiście tak. W przesyłanych Państwu zestawach zawsze dołączamy dodatkowe wymazówki a gdybyście Państwo potrzebowali włączyć do badania więcej osób wystarczy nas poinformować wówczas dołożymy dodatkowe wymazówki. Należy jedynie pamiętać, że włączenie do badania dodatkowych osób wiąże się z dopłatą.

Podejrzewam, że ojcem dziecka może być mój brat. Czy test będzie wtedy wiarygodny?

Wynik badania ojcostwa powinien być jednoznaczny jeśli badamy dwóch braci jako potencjalnych ojców. Jednak w takiej sytuacji zalecane jest przebadanie materiału od obydwu braci, matki oraz dziecka.

.

 

 

Data publikacji: 14/05/2015, Data aktualizacji: 31/05/2021