Celiakia badania – co warto o nich wiedzieć?

Celiakia badania z krwi czy testy genetyczne, Jakie badania na celiakię są pewne, Celiakia badania u dzieci czy wszystkie są wiarygodne, Czy badania na celiakię są refundowaneCeliakia jest chorobą o podłożu genetycznym, która polega na nieprawidłowej reakcji organizmu na dostarczany gluten. Choroba może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego warto wykryć i leczyć ją jak najszybciej. Jak to zrobić w pewny sposób? Celiakia badania – dowiedz się więcej!

Celiakia – badania z krwi czy testy genetyczne?

Jakie badania na celiakię są pewne?

Celiakia badania u dzieci – czy wszystkie są wiarygodne?

Czy badania na celiakię są refundowane?

Celiakia – badania z krwi czy testy genetyczne?

Nieleczona celiakia może powodować szereg objawów i dolegliwości – od problemów żołądkowych, przez anemię, depresję czy afty, aż po poronienia, niepłodność czy nawet nowotwór. Jak zatem wykryć chorobę? Celiakia – badania z krwi czy testy genetyczne? Na początku warto wykonać badanie DNA. A to dlatego, że brak genów oznacza brak celiakii teraz i w przyszłości – być może dalsze badania nie będą w ogóle konieczne.

Jakie badania na celiakię są pewne?

Celiakia może wystąpić tylko u osób, które mają określone geny. Jakie badania na celiakię są pewne? Przede wszystkim właśnie badania DNA, ponieważ na ich wynik nie mają wpływu czynniki zewnętrzne takie jak wiek, choroby towarzyszące, stosowane leki czy dieta bezglutenowa.

Przeciwciała mogą natomiast nie występować u niektórych osób (wtedy wynik będzie fałszywie ujemny), np. u będących na diecie bez glutenu czy z chorobą wątroby. Również biopsja jelita nie wskaże jednoznacznej przyczyny zniszczeń kosmków.

Celiakia badania u dzieci – czy wszystkie są wiarygodne?

A co z najmłodszymi pacjentami? Celiakia badania u dzieci – czy wszystkie są wiarygodne? W tym przypadku sprawa wygląda podobnie – najpewniejsze są badania DNA, które wskażą, czy u dziecka obecne są w ogóle geny celiakii. Badania przeciwciał czy biopsję jelita warto wiec wykonać dopiero wtedy, gdy badanie DNA wykaże obecność genów.

Czy badania na celiakię są refundowane?

Genetyczne badanie na celiakię wystarczy wykonać raz w życiu – w przeciwieństwie do innych badań, które trzeba powtarzać. Czy badania na celiakię są refundowane? Badania DNA najczęściej trzeba wykonać na własną rękę. Badania krwi i biopsja jelita mogą być natomiast refundowane w określonych przypadkach.

Data publikacji: 08/02/2019