Celiakia badanie – jak wykryć celiakię?

Celiakia, czyli inaczej trwała nietolerancja glutenu i choroba trzewna, ma podłoże genetyczne. To oznacza, że zachorować mogą tylko te osoby, które mają do niej predyspozycje – chodzi o obecność konkretnych genów. Ich brak pozwala praktycznie wykluczyć możliwość zachorowania teraz i w przyszłości. Celiakia badanie – na czym polega i kiedy warto je wykonać?

Celiakia badanie – czym w ogóle jest trwała nietolerancja glutenu?

To choroba, która może pojawić się u osób z konkretnymi predyspozycjami genetycznymi. Sama ich obecność jednak nie wystarczy – do zachorowania niezbędne są jeszcze gluten i czynnik aktywujący. Aktywatorem może być np. ciąża, operacja, zawał, infekcja, podeszły wiek czy spadek odporności.

U osoby chorej gluten działa toksycznie, powodując nieprawidłową reakcję układu immunologicznego. Jaką? Chodzi o degradację kosmków jelitowych, które w dużej mierze odpowiadają za przyswajanie substancji z jedzenia, leków i suplementów. To z kolei wiąże się z pojawieniem się niedoborów i licznych objawów, m.in. anemii, aft, bólu głowy, zmęczenia czy niepłodności.

Celiakia badanie – na czym polega?

Diagnostykę celiakii najlepiej rozpocząć od badania genetycznego, żeby sprawdzić, czy w ogóle można brać pod uwagę tę chorobę. Brak określonych genów oznacza bowiem brak celiakii. Badanie DNA polega na pobraniu wymazu z policzka, wyizolowaniu DNA badanej osoby i sprawdzeniu, czy w organizmie występują geny związane z celiakią.

Warto ponadto pamiętać, by taki test obejmował haplotypy DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03:02).

Celiakia badanie – kiedy warto je wykonać?

Badanie DNA w kierunku celiakii zaleca się przede wszystkim osobom, u których występują objawy sugerujące trwałą nietolerancję glutenu. Warto wykonać je też w sytuacji, gdy w rodzinie – szczególnie najbliższej (dzieci, rodzeństwo, rodzice)- wykryto tę chorobę. Celiakia jest bowiem chorobą dziedziczną.

Profilaktycznie badanie na celiakię zaleca się przeprowadzić u osób z inną chorobą autoimmunologiczną (np. Hashimoto, cukrzyca typu 1, młodzieńcze zapalenie stawów), ponieważ tego typu schorzenia nierzadko występują razem.

Wszystkie artykuły
Back to Top