Celiakia – objawy, rodzaje choroby, skutki zaburzenia.

Celiakia to zaburzenie, które charakteryzuje się nieprawidłową reakcją na przyjmowany przez organizm gluten. To choroba trzewna jelita cienkiego, która stwarza duży dyskomfort, kłopot oraz ból. Jest to choroba genetyczna, która może ujawnić się niemalże w każdym wieku. Można zdiagnozować ją dzięki badaniom DNA, a także zmniejszyć skutki jej powstania i rozwoju. Celiakia objawy – jakie są? Czy można wyleczyć objawy celiakii? Kiedy pojawiają się objawy celiakii? Czy każdy ma takie same objawy celiakii?

 

Celiakia objawy - jakie są, Czy można wyleczyć objawy celiakii, Kiedy pojawiają się objawy celiakii, Czy każdy ma takie same objawy celiakii

Celiakia objawy – jakie są?
Czy można wyleczyć objawy celiakii?
Kiedy pojawiają się objawy celiakii?
Czy każdy ma takie same objawy celiakii?

Celiakia objawy – jakie są?

Celiakia to schorzenie, które posiada widoczne objawy i skutki nieprawidłowego odżywiania się. Obraz kliniczny może być różny, a występujące objawy w różnym stopniu nasilone.

Celiakia objawy – najczęściej występujące:

  • bóle i wzdęcia brzucha,
  • utrata masy ciała,
  • zaburzenia rozwoju dzieci,
  • biegunki,
  • depresja,
  • anemia
  • i wiele innych.

Czy można wyleczyć objawy celiakii?

Celiakia to zaburzenie, którego skutki można załagodzić. Stosowanie odpowiedniej diety, wykluczenie glutenu z posiłków może złagodzić wszelkie występujące i zauważalne objawy celiakii. Stosowanie odpowiedniej diety może w znacznym stopniu zmniejszyć bóle, wpłynąć na prawidłowe trawienie, poprawić samopoczucie i stan psychiczny, a także wpłynąć na masę ciała i wzrost w okresie rozwojowym.

Kiedy pojawiają się objawy celiakii?

Celiakia to choroba występująca w kilku postaciach, dlatego jej objawy mogą pojawiać się na różnym etapie życia. W zależności od odmiany schorzenia symptomy choroby mogą występować zaraz po przyjęciu przez organizm glutenu lub być odległe w czasie.

– postać klasyczna – najczęściej występująca u dzieci – objawy występują od razu,

– postać zaniedbana – pomimo rozpoznania choroby, niestosowanie odpowiedniej diety – objawy i skutki odległe w czasie – niski wzrost, niska masa ciała, depresje, itp.,

– postać nietypowa – objawy nietypowe, mogące występować po jakimś czasie – osteoporoza, niepłodność, bóle stawowe, itp.

Czy każdy ma takie same objawy celiakii?

Objawy celiakii mogą się od siebie różnić, a każdy człowiek w inny sposób reagować na przyjmowany gluten. Objawy często zależne są od rodzaju choroby, jak również stopnia jej zaawansowania.

Data publikacji: 14/08/2019, Data aktualizacji: 16/09/2019