Celiakia – sprawdź, czy ten problem dotyczy również Ciebie.

Odczuwasz uporczywe zmęczenie, masz problemy skórne, męczą cię bóle brzucha i problemy gastryczne? Być może cierpisz z powodu nietolerancji glutenu. Aby mieć pewność, należy wykonać test na celiakię.

 

Celiakia - badania z krwi czy testy genetyczne, Ile kosztuje test na celiakię, Czy testy na celiakię są pewne, Gdzie zrobić test na celiakię

Celiakia – badania z krwi czy testy genetyczne?
Ile kosztuje test na celiakię?
Czy testy na celiakię są pewne?
Gdzie zrobić test na celiakię?

Celiakia – badania z krwi czy testy genetyczne?

Aby potwierdzić lub wykluczyć celiakię, możemy wykonać badania z krwi, biopsję z jelita cienkiego oraz test DNA. Badania te są wobec siebie komplementarne i pozwalają na szeroką ocenę stanu zdrowia. Dzięki każdemu z nich otrzymujemy bowiem inne informacje. Na podstawie badań z krwi możemy się dowiedzieć, czy nasz organizm wytwarza przeciwciała IgA, tTG, DGP oraz EmA, charakterystyczne dla nietolerancji glutenu. Test ten jednak mogą wykonać osoby, w których diecie gluten występuję przez minimum 6 tygodni. W przeciwnym wypadku wynik testu będzie niemiarodajny. Gastroskopia z biopsją daje nam informacje o stanie naszych kosmków jelitowych, które mogą ulegać poważnym uszkodzeniom u osób cierpiących na celiakię. Z kolei badanie DNA informuje nas, czy jesteśmy nosicielami genu, który odnaleziono u osób cierpiących z powodu tej choroby.

Ile kosztuje test na celiakię?

Koszt badań na celiakię –  serologicznych wykrywających przeciwciała IgA, tTG, DGP oraz EmA wynosi około 300 zł, w zależności od laboratorium. Dodatkowo wskazane jest wykonanie gastroskopii z biopsją, która kosztuje 300-400 zł. Badania te mogą być refundowane przez NFZ. Natomiast testy DNA na celiakię dostępne są już od 290 zł i fundusz nie kosztu ich wykonania.

Czy testy na celiakię są pewne?

Jeśli chodzi o interpretację testu DNA, wynik, który otrzymujemy jest dość jasny – w wypadku nieobecności genów HLA: DQ2 lub DQ8 niemal napewno możemy wykluczyć celiakię, choć geny te występują u 30% populacji, która nie wykazuje objawów chorobowych. Podobnie jest z badaniami serologicznymi – te informują nas wyłącznie o obecności przewlekłego stanu zapalnego związanego z nietolerancją na gluten, co nie musi jednak świadczyć o celiakii. Co więcej, u części osób cierpiących na tę chorobę, wspomniane przeciwciała wcale się nie wytwarzają. Test ten nie sprawdza się również u osób na diecie bezglutenowej.

Gdzie zrobić test na celiakię?

Badania serologiczne oraz biopsję z jelita możemy wykonać w ramach NFZ-u, na zlecenie gastrologa lub innego specjalisty podejrzewającego chorobę. Możemy też zrobić powyższe badania prywatnie. Jeśli chodzi o test DNA, możemy zlecić jego wykonanie w laboratorium w jednym z punktów pobrań lub zamówić go przez Internet.

Data publikacji: 14/08/2019, Data aktualizacji: 16/09/2019