Czynnik V Leiden – cena badania, opis i typowy czas oczekiwania

Czynnik V Leiden - dlaczego wykonywane są badania czynnika V Leiden

Zrozumienie swojej genetyki może stanowić źródło wiedzy dotyczącej stanu naszego organizmu. Wśród wielu czynników genetycznych, które mogą wpływać na nasze zdrowie, czynnik V Leiden wyróżnia się jako element stwarzający ryzyko zakrzepicy. Ale co to dokładnie jest i dlaczego powinniśmy się o nim dowiedzieć?

Czynnik V Leiden – dlaczego wykonywane są badania czynnika V Leiden?

Czynnik V Leiden to genetyczna mutacja, która może zwiększać ryzyko powstawania zakrzepicy. Wiedza dotycząca obecności tej mutacji w naszym genomie pozwala lekarzom określić indywidualne ryzyko zakrzepicy i podejmować odpowiednie środki zapobiegawcze. W przypadkach rodzinnego obciążenia zakrzepicą, a także w sytuacjach, gdy pacjent doświadczył niewyjaśnionych epizodów zakrzepów, poronień, poronień nawykowych, badanie czynnika V Leiden może być niezbędne.

Czynnik V Leiden – jakie choroby są powiązane z występowaniem czynnika V Leiden?

Obecność mutacji czynnika V Leiden jest ściśle związana z podwyższonym ryzykiem zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowością płucną. Zakrzepica żył głębokich objawia się zazwyczaj bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem kończyny, podczas gdy zatorowość płucna może prowadzić do nagłych problemów z oddychaniem, bólu w klatce piersiowej i uczucia niepokoju. W rzadszych przypadkach mutacja ta może być również powiązana z nawracającymi poronieniami u kobiet.

Czynnik V Leiden – ile przeciętnie kosztuje badanie czynnika V Leiden?

Koszt badania czynnika V Leiden może różnić się w zależności od placówki medycznej i regionu. Cena badania czynnika V Leiden zazwyczaj oscyluje w granicach 150-300 złotych. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach badanie może być refundowane przez NFZ, szczególnie jeśli istnieją wskazania medyczne.

Czynnik V Leiden – ile zazwyczaj się czeka na wyniki badania?

W przypadku czynnika V Leiden zazwyczaj wyniki są dostępne po około 1-2 tygodniach od pobrania próbki. Oczywiście czas ten może być różny w zależności od laboratorium i ilości przeprowadzanych badań.

Wszystkie artykuły
Back to Top