Pon - Pt: 7:00-19:00
Weekendy i święta: 9:00-17:00
Eksperci na naszej infolinii chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z badaniami lub Twoim problemem.Zadzwoń
Sprawdź placówkę w Twoim mieście:
Zrozumienie swojej genetyki może stanowić źródło wiedzy dotyczącej stanu naszego organizmu. Wśród wielu czynników genetycznych, które mogą wpływać na nasze zdrowie, czynnik V Leiden wyróżnia się jako element stwarzający ryzyko zakrzepicy. Ale co to dokładnie jest i dlaczego powinniśmy się o nim dowiedzieć?
Spis treści
Czynnik V Leiden to genetyczna mutacja, która może zwiększać ryzyko powstawania zakrzepicy. Wiedza dotycząca obecności tej mutacji w naszym genomie pozwala lekarzom określić indywidualne ryzyko zakrzepicy i podejmować odpowiednie środki zapobiegawcze. W przypadkach rodzinnego obciążenia zakrzepicą, a także w sytuacjach, gdy pacjent doświadczył niewyjaśnionych epizodów zakrzepów, poronień, poronień nawykowych, badanie czynnika V Leiden może być niezbędne.
Obecność mutacji czynnika V Leiden jest związana z podwyższonym ryzykiem zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowością płucną. Zakrzepica żył głębokich objawia się zazwyczaj bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem kończyny, podczas gdy zatorowość płucna może prowadzić do nagłych problemów z oddychaniem, bólu w klatce piersiowej i uczucia niepokoju. W rzadszych przypadkach mutacja ta może być również powiązana z nawracającymi poronieniami u kobiet.
Koszt badania czynnika V Leiden jest uzależniona od tego, czy próbka zostaje pobrana przez pacjenta samodzielnie w domu, czy w placówce przez personel medyczny oraz czy badanie to jest wykonywane w pakiecie.
Na próbce do badania czynnika V Leiden – jaką jest wymaz z wewnętrznej strony policzka – można jednocześnie sprawdzić, czy jesteśmy obciążeni innymi mutacjami związanymi z podwyższonym ryzykiem chorób zakrzepowo-zatorowych (badanie na trombofilię wrodzoną).
Pobraną próbkę pacjent odsyła na swój koszt
Cena:
Cena:
W przypadku czynnika V Leiden zazwyczaj wyniki są dostępne po 4-7 dniach roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium. Wynik udostępniony zostaje online w bezpiecznym panelu pacjenta.
Jeśli analizy wykażą obecność mutacji czynnika V Leiden, warto swój wynik skonsultować z lekarzem genetykiem, który wskaże z czym on się wiąże oraz jakie kroki dalej podjąć.