Co wykrywają badania genetyczne?

Jak się robi badania genetyczne, Jak się przygotować do badań genetycznych, Kiedy zrobić badania genetyczne, Gdzie najlepiej wykonać badania genetyczne

Badania genetyczne są coraz powszechniejsze na rynku medycznym dla pacjenta. Dostarczają one pewnych i rzetelnych wyników. Jak się okazuje, dzięki nim możemy nie tylko sprawdzić ojcostwo, ale również zbadać własny organizm, czy też płód. Warto dowiedzieć się więcej na temat samych badań, aby świadomie i rozważnie wybrać placówkę laboratoryjną.

Jak się robi badania genetyczne?
Jak się przygotować do badań genetycznych?
Kiedy zrobić badania genetyczne?
Gdzie najlepiej wykonać badania genetyczne?

Jak się robi badania genetyczne?

Badania genetyczne wykonuje się, pobierając materiał DNA na przykład ze śliny lub też z krwi. Następnie próbka jest odsyłana do laboratorium genetycznego, które bada ją, używając między innymi markerów. Pozwala to na wykrycie zmian DNA, które mogą wskazywać choroby genetyczne, albo nietolerancje pokarmowe. Badania genetyczne wykonuje się również w przypadku testów na ojcostwo, poronienia, czy profilaktycznie po narodzinach dziecka

Jak się przygotować do badań genetycznych?

Badania genetyczne są dla pacjenta proste oraz nieinwazyjne. Dlatego też nie wymagają dodatkowych przygotowań jak na przykład w przypadku testów morfologicznych. Jedynym wyjątkiem jest pobranie DNA ze śliny. Wtedy należy nie spożywać posiłków ani nie pić napoi na dwie godziny przed zabiegiem.

Kiedy zrobić badania genetyczne?

Badania genetyczne najlepiej wykonać, jeżeli istnieją przesłanki, które świadczą o ewentualnej chorobie. Testy genetyczne tego rodzaju są zlecane jeżeli istnieje prawdopodobieństwo na przykład nowotworu. Innym przypadkiem są problemy związane z poronieniami. Kobiety w ciąży wykonują też takie badania, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo (np. test NIFTY pro). Badania genetyczne są również podstawą do sprawdzenia ojcostwa, które można wykonać już w 8 tygodniu ciąży.

Gdzie najlepiej wykonać badania genetyczne?

Najlepszym miejscem do wykonania badania genetycznego jest akredytowana placówka laboratoryjna. Przy wyborze laboratorium genetycznego warto się kierować nie tylko opinią w internecie, ale również posiadanymi uprawnieniami. Dzięki temu otrzymamy jak najbardziej pewny wynik. Niektóre placówki oferują również konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.

Data publikacji: 26/09/2019, Data aktualizacji: 22/10/2019