Czy można wyleczyć celiakię?Twoje dziecko jest niższe od rówieśników,

Celiakia to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Oznacza to że, aby móc zachorować, trzeba mieć odpowiednie geny – HLA DQ2 lub DQ8. Schorzenia genetyczne towarzyszą chorym przez całe życie i niestety nie ma sposobu na całkowite wyleczenie. Można jednak skutecznie przeciwdziałać, powstrzymywać i naprawiać szkody jakie wyrządza choroba.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Lekarstwo na celiakię

Lekarstwem w przypadku celiakii jest całkowita i ścisła eliminacja glutenu z diety. Oznacza, to że jedynym sposobem na zachowanie i powrót do zdrowia jest unikanie tego co nam szkodzi. Dzięki temu osoby chore na celiakię nie są skazane na dożywotnie przykre i niebezpieczne objawy oraz powikłania choroby. Dziecko ze zdiagnozowaną celiakią ma szanse na życie.

Celiakia czyli choroba trzewna

Dawniej panowało przekonanie, że celiakia (choroba trzewna) to choroba wieku dziecięcego. Dlatego słyszymy czasem o „wyleczonej” celiakii, to niestety nie możliwe. Takie przypadki oznaczają, że celiakia wraz rozwojem chorego zaczęła objawiać się w inny sposób. Jeżeli ma się szczęście z celiakią można przeżyć bez większych komplikacji, nie wiedząc nawet, że jest się chorym.

Celiakia u każdej osoby może objawiać się inaczej. Niekoniecznie muszą to być problemy z układem trawiennym czy niski wzrost. O wszystkich objawach celiakii przeczytasz tutaj.

Celiakia dlaczego jest niebezpieczna

Celiakia przez swoje działanie upośledza układ pokarmowy chorego – niszczy kosmki jelitowe i uniemożliwia prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych, prowadzi to do niedoborów pokarmowych, które są bardzo niebezpieczne. W brakach odpowiednich substancji spożywczych można doszukiwać się genezy większości problemów zdrowotnych osób chorych na celiakię. Biorąc pod uwagę, że tylko 5% chorych wie o swojej chorobie, należy podkreślić że 95% celiaków nie wie skąd biorą się ich problemy zdrowotne, nie mogą więc skutecznie im przeciwdziałać, a diagnoza mówiąca o np. zespole jelita drażliwego jest mylna.

Nie lekceważ celiakii.

Celiakia to nie uczulenie na gluten. Nieleczona celiakii prowadzi do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Wzdęcia, biegunka, czy ból głowy to tylko niegroźne objawy. Finalnie celiakia może prowadzić do nowotworów, depresji i wielu innych.

 

Celiakia badanie

Nieleczona celiakia, czyli brak ścisłej diety bezglutenowej może prowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych w tym do rozwoju nowotworów złośliwych. Najczęściej spotykany wg niektórych badań jest rak jelita cienkiego. Zmiany nowotworowe nie ograniczają się tylko do przewodu pokarmowego, mogą dotyczyć też układu krwiotwórczego (chłoniak nieziarnicze). Inne częste powikłania nieleczonej celiakii to: osteoporoza, niepłodność, wrzodziejące zapalenie jelita cienkiego, wczesna menopauza. Nieleczona celiakia jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, przyczynia się ona do przedwczesnych porodów oraz nawracających poronień. 

Prof. nadzw. dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek

.

Badania celiakii – dlaczego warto wykonać je całą rodziną?

Celiakia to choroba genetyczna. Wystąpienie choroby u kogoś z rodziny to bezpośrednie wskazanie na zbadanie pozostałych członków rodziny. Jeżeli w Twojej rodzinie, ktoś choruje na celiakię, należy sprawdzić predyspozycje do zachorowania u Ciebie. Jeżeli ty jesteś nosicielem genów HLA DQ2 lub DQ8 powinieneś bacznie obserwować rodzinę i przemyśleć wykonanie badań.  Zapytaj nas o badania rodzinne.

Badania celiakii – Test możesz zamówić nie wychodząc z domu lub zrobić badanie w jednej z 200 przychodni w całej Polsce

Aby zamówić badanie celiakii, zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 007 771 lub zamów przez internet. Zestaw przesyłamy do Państwa darmowym kurierem.  Badanie możesz wykonać również w jednej z ponad 200 przychodni w całej Polsce -> znajdź przychodnie

.

Badania celiakia cena

Na wszystkie wasze pytania odpowiadamy telefonicznie lub przez nasz czat. Zapytaj nas o wszystko 

Warto wiedzieć:

 

Na wszystkie twoje pytania dotyczące nietolerancji glutenu, laktozy i innych genetycznych nietolerancji pokarmowych, odpowiemy na czacie, mailowo lub telefonicznie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

Data publikacji: 26/07/2016, Data aktualizacji: 21/01/2019