Czy nadmiar żelaza w organizmie jest niebezpieczny?

Jakie są objawy nadmiaru żelaza w organizmie, Jakie są skutki nadmiaru żelaza w organizmie, O czym świadczy nadmiar żelaza w organizmie, Jakie badania wykonać na nadmiar żelaza w organizmie

Czy nadmiar żelaza w organizmie jest niebezpieczny?

Jakie są objawy nadmiaru żelaza w organizmie, Jakie są skutki nadmiaru żelaza w organizmie, O czym świadczy nadmiar żelaza w organizmie, Jakie badania wykonać na nadmiar żelaza w organizmieŻelazo to jeden z pierwiastków mineralnych, który jest niezbędny organizmowi. Wchodzi on w skład hemoglobiny i mioglobiny, które są odpowiedzialne za transport tlenu. Co więcej, żelazo wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego i odpornościowego. Jednak jego nadmiar, podobnie jak niedobór, może okazać się niebezpieczny.

Jakie są objawy nadmiaru żelaza w organizmie?
Jakie są skutki nadmiaru żelaza w organizmie?
O czym świadczy nadmiar żelaza w organizmie?
Jakie badania wykonać na nadmiar żelaza w organizmie?

Jakie są objawy nadmiaru żelaza w organizmie?

Początkowo objawy nadmiaru żelaza w organizmie są podobne do objawów towarzyszących jego niedoborowi. Możemy odczuwać zmęczenie, ogólne osłabienie organizmu i narzekać na gorsze samopoczucie, co często powiązywane jest z grypą, przeziębieniem i podobnymi infekcjami. Jakie są objawy nadmiaru żelaza w organizmie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę? Jest to przede wszystkim: spadek masy ciała, zmiana koloru skóry na ziemisty, uciążliwy ból stawów oraz obniżone libido. Często zbyt duża ilość żelaza przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów.

Jakie są skutki nadmiaru żelaza w organizmie?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakie są skutki nadmiaru żelaza w organizmie. Jeżeli poziom tego pierwiastka jest zbyt wysoki, pojawiają się problemy z sercem, stawami, trzustką i wątrobą. Może to doprowadzić nawet do cukrzycy czy marskości wątroby. Co więcej, nadmiar żelaza jest przyczyną zaburzeń hormonalnych i sprzyja rozwojowi choroby nowotworowej.

O czym świadczy nadmiar żelaza w organizmie?

O czym świadczy nadmiar żelaza w organizmie? Jedną z przyczyn zbyt wysokiego poziomu tego pierwiastka jest źle zbilansowana dieta, oparta głównie na czerwonym mięsie. Jeśli badanie krwi wykaże, że żelaza jest zbyt dużo, konieczne jest wykluczenie innej, znacznie poważniejszej przyczyny – hemochromatozy. To choroba genetyczna, która wiąże się z mutacją genu HFE. Hemochromatoza przyczynia się do nieprawidłowej pracy mechanizmu odpowiadającego za przyswajanie żelaza, w efekcie czego zaczyna odkładać się w wątrobie i innych organach.

Hemochromatoza Standard

  • 3 mutacje w genie: C282Y, H63D, S65C 
  • wynik on-line w 5-15 dni roboczych
  • zestaw do samodzielnego pobrania
  • bezpłatna dostawa przez kuriera lub wygodna wysyłka paczkomatem
  • darmowa wysyłka zestawu za granicę

Cena: 297 zł

Zamów teraz

Jakie badania wykonać na nadmiar żelaza w organizmie?

Jeśli zauważymy, że uciążliwe objawy, takie jak zmęczenie, ziemisty kolor skóry czy gorszy stan psychiczny, utrzymują się przez dłuższy czas, powinniśmy sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Jakie badania wykonać na nadmiar żelaza w organizmie? Aby potwierdzić lub wykluczyć hemochromatozę, najpierw należy wykonać badania gospodarki żelazem we krwi – oznaczyć ferrytynę, TIBC (całkowitą zdolność surowicy do wiązania żelaza) oraz WST (współczynnik saturacji trasferyny). To pozwoli na sprawdzenie całkowitego poziomu żelaza w organizmie. Przy podejrzeniu hemochromatozy należy wykonać też test genetyczny, który wykonuje się z wymazu z policzka.


Zobacz też:

Wszystkie artykuły
Back to Top