Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2019

Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2019

Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2019Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2019

15 października w Polsce obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To okazja do refleksji na temat najmłodszych zmarłych, a także szansa na to, by pomóc osamotnionym rodzicom uporać się ze stratą.

Dzień Dziecka Utraconego to tradycja, która jest kultywowana w USA już od 1988 roku. Jej inicjatorką jest Robyn Bear – kobieta, która poroniła aż sześciokrotnie. Dlaczego akurat Dzień Dziecka Utraconego przypada na 15 października? Właśnie wtedy odeszło jedno z dzieci Robyn Bear. Drugi powód, dla którego wybrano akurat tę datę, to fakt, że do połowy października powinna trwać ciąża rozpoczęta 1 stycznia. Ponieważ Robyn Bear nie spotkała się ze wsparciem ze strony najbliższego otoczenia, postanowiła nagłośnić problemy, z jakimi borykają się osamotnieni rodzice i zwrócić uwagę na to, jak bardzo potrzebują oni zrozumienia oraz pomocy.

wstążka różowo-niebieska - poronilam.pl

Dzień Dziecka Utraconego – obchody w 2019 roku w Polsce

Dzień Dziecka Utraconego obchodzi się na całym świecie, w tym także w Polsce. Tego dnia mają miejsce specjalne modlitwy i msze, a także spotkania grup wsparcia dla rodziców po poronieniu. Szczególnym symbolem tego dnia jest różowo-niebieska wstążka. Można ją przypiąć 15 października do ubrania na znak solidarności i wsparcia dla rodzin, w których przedwcześnie zmarły dzieci.

Inicjatywy skierowane do rodziców po poronieniu

Dzień Dziecka Utraconego ma pomóc osamotnionym rodzicom uporać się ze stratą. Mogą oni jednak szukać wsparcia w wielu miejscach, nie tylko tego dnia. W trudnych chwilach wspomaga np. polska grupa wolontariuszek założona przez Panią Ewę Skwarczowską – Tęczowy Kocyk. Zajmuje się on wykonywaniem ubranek, czapek, kocyków i becików, które mają pomóc rodzicom godnie i z szacunkiem pożegnać dzieci – małych pacjentów szpitali, hiperwcześniaków, dzieci z wadami letalnymi.

 

 

Inicjatywy skierowane do rodziców po utracie dziecka to także serwis Poroniłam.pl. Portal powstał z myślą o tym, aby zapoznać osamotnionych rodziców z przysługującym im prawom po poronieniu. Serwis informuje także o tym, co należy zrobić po utracie ciąży oraz jakie badania mogą pomóc przygotować się do kolejnych starań o dziecko. Na jego łamach można znaleźć wiele wartościowych publikacji i poradników, a także wzory dokumentów do pobrania. Materiały te są skierowane zarówno do rodziców po stracie i ich bliskich, jak i dla personelu medycznego.

testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wspiera te inicjatywy prowadząc szkolenia personelu w szpitalach we współpracy z Tęczowym Kocykiem i poronilam.pl. Szkolimy personel w zakresie praw rodziców po poronieniu oraz prawidłowego zabezpieczenia próbek materiału z poronienia – jest to niezmiernie ważne, ponieważ od jakości materiału zależy realizacja najważniejszych badań genetycznych po poronieniu. Pozwalają one zidentyfikować płeć dziecka, której znajomość jest wymagana do zarejestrowania martwego urodzenia i ubiegania się o skrócony urlop macierzyński (56 dni) oraz wypłaty zasiłku pogrzebowego (4000 zł). Odpowiednie zabezpieczenie próbek daje też szansę sprawdzenia, czy przyczyną poronienia mogła być choroba dziecka (np. trisomia 21). Choroby genetyczne płodu są przyczyną większości samoistnych poronień i wiedza o nich pomaga rodzicom w radzeniu sobie ze stratą, gdyż wady za nie odpowiedzialne są losowe i rodzice nie mogli nic zrobić aby zapobiec poronieniu.

Dzień Dziecka Utraconego 2019 r.

W Polsce poronienie to wciąż temat tabu

Mimo że w Polsce poronienie dotyka ponad 40 tysięcy par rocznie, w Polsce wciąż jest to swego rodzaju temat tabu. Inicjatywy takie jak Dzień Dziecka Utraconego mają na celu dostarczyć niezbędne i ważne w takiej sytuacji wsparcie emocjonalne oraz psychiczne. Pomagają one rodzicom uporać się ze stratą. Bogatsi w wiedzę związaną z donoszeniem ciąży, mogą oni, gdy już są na to gotowi, ruszyć dalej i lepiej przygotować się do kolejnej ciąży.


 

Wszystkie artykuły
Back to Top