FDA zatwierdziło nowy test na HPV

FDA zatwierdziło nowy test na HPVFDA zatwierdziło nowy test na HPV

Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, w skrócie FDA) zatwierdziła ostatnio pierwszy test DNA na wirusa brodawczaka ludzkiego, przyczyniającego się do rozwoju raka szyjki macicy. Test ten, określany jako Cobas HPV Test przeznaczony jest dla kobiet od 25 roku życia.

Badania w kierunku HPV stosowane do tej pory

Jak wynika ze statystyk, dzięki prowadzonym w latach 1955-1992 badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy, liczba zgonów spowodowanych tym nowotworem spadła prawie o 70 %. Obecnie stosuje się dwa rodzaje badań, które pozwalają wykryć raka szyjki macicy. Pierwszym z nich jest tzw. cytologia płynna – LBC (Liquid Based Cytology). Badanie to wykonywane jest przez położną lub lekarza w gabinecie ginekologicznym i polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Materiał wysyła się następnie do laboratorium w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Innym równie często wykonywanym badaniem jest tzw. PAP, który również polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy. Jak zaznacza sama Agencja nowy test ma stanowić kolejną alternatywną metodę wykrywania nowotworu.

Skuteczny i bezpieczny test na HPV

Test Cobas opracowany przez firmę Roche Molecular Systems jest w stanie wykryć aż 14 różnych rodzajów wirusa HPV wysokiego ryzyka, a w szczególności wirusy 16 i 18, które są odpowiedzialne za rozwój 70% nowotworów raka szyjki macicy. W przypadku, gdy test potwierdzi u pacjentki obecność wirusa 16 lub 18 będzie ona kierowana na kolposkopię w celu dalszej diagnostyki. Badanie to pozwala dokładniej przyjrzeć się powierzchni szyjki macicy przy pomocy specjalnego urządzenia. Jeśli natomiast test wykryje którekolwiek z 12 pozostałych szczepów HPV, pacjentka skierowana zostanie na badanie PAP, którego wynik określi dopiero czy potrzebna będzie kolposkopia.

Choć test został zatwierdzony przez FDA już w roku 2011, był on wykonywany jako uzupełnienie testu PAP. Najnowsze badania dowiodły jednak, że może on być stosowany samodzielnie w diagnostyce raka szyjki macicy u kobiet od 25 roku życia.

Badania przeprowadzone przez firmę Roche na ponad 40,000 kobiet pokazują, że test ten jest nie tylko skuteczny, ale i całkowicie bezpieczny. Wszystkie uczestniczki zostały poddane badaniu przy użyciu testu Cobas, jak również PAP. Niezależnie od tego, czy wynik był pozytywny czy negatywny, kolejnym krokiem było wykonanie u nich kolposkopii oraz biopsji tkanki pochodzącej z szyjki macicy. Następnie wyniki biopsji zostały porównane z wynikami testu Cobas oraz PAP. Badania te potwierdziły, że nowy test na HPV jest w stanie bardzo dokładnie stwierdzić obecność szczepu 16 i 18.

Jak określił jeden z członków Agencji Żywności i Leków, test ten powinien być podstawowym narzędziem służącym do prowadzenia przesiewowych badań w kierunku wykrywania raka szyjki macicy, będącym skuteczną i bezpieczną alternatywą dla stosowanych dotychczasowo metod diagnostycznych.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

Powrót

 

Wszystkie artykuły
Back to Top