Hemochromatoza badanie – co warto wiedzieć?

Hemochromatoza badanie kiedy zrobić, Czy badanie na hemochromatozę jest bezpieczne, Gdzie zrobić badanie na hemochromatozę, O czym mówi wynik badania na hemochromatozę

Hemochromatoza jest jedną z najczęstszych chorób o podłożu genetycznym. Polega na nadmiernym kumulowaniu żelaza w tkankach i organach, np. wątrobie, sercu, stawach, trzustce czy przysadce mózgowej, co jest groźne dla zdrowia i może wiązać się z wieloma powikłaniami. Hemochromatoza badanie – dowiedz się więcej!
 
Hemochromatoza badanie – kiedy zrobić?
Czy badanie na hemochromatozę jest bezpieczne?
Gdzie zrobić badanie na hemochromatozę?
O czym mówi wynik badania na hemochromatozę?
 

Hemochromatoza badanie – kiedy zrobić?

Zastanawiasz się „hemochromatoza badanie – kiedy zrobić”? Jest ono zalecane przede wszystkim w sytuacji, gdy badania krwi wskażą na nadmiar żelaza albo nadmiar ferrytyny. Również inne wskaźniki wskazujące na zbyt dużą ilość żelaza w organizmie są wskazaniem do badania. Dobrze zrobić je też wtedy, gdy masz objawy wskazujące na hemochromatozę – np. ból brzucha, przewlekłe zmęczenie, spadek libido, problemy z płodnością, cukrzycę czy bóle stawów.

Czy badanie na hemochromatozę jest bezpieczne?

Zatem czy badanie na hemochromatozę jest bezpieczne? Tak – jest całkowicie bezpieczne. To badanie DNA, do którego próbką jest wymaz z policzka. Pobranie takiej próbki nie boli i nie ma żadnych powikłań, jest też szybkie i wygodne nawet dla najmłodszych pacjentów.

Gdzie zrobić badanie na hemochromatozę?

To, gdzie zrobić badanie na hemochromatozę, zależy od Ciebie. Jak to możliwe? Próbkę do testu DNA możesz pobrać w każdym miejscu świata – wystarczy zamówić specjalny zestaw na dowolny adres. Jeśli chcesz zrobić badanie w przychodni, możesz umówić się też do jednej z dwustu placówek w całym kraju, blisko miejsca zamieszkania.

O czym mówi wynik badania na hemochromatozę?

A o czym mówi wynik badania na hemochromatozę? Wskazuje, czy w organizmie obecne są zmiany w genie HFE. Gen ten odpowiada za gospodarkę żelazem i jeśli nie jest prawidłowy, żelazo kumuluje się w nadmiarze. Wynik zawsze należy skonsultować ze specjalistą – hematologiem lub gastroenterologiem. Warto też pamiętać, że badanie genetyczne na hemochromatozę wystarczy zrobić tylko raz w życiu i nie trzeba go już nigdy powtarzać.

Data publikacji: 27/02/2019