Ile może kosztować wykonanie testu na ojcostwo?

Wykonanie testu na ojcostwo wcale nie jest trudne. Wyniki testu są wysoce wiarygodne i pozwalają uspokoić rodziców, nawet jeśli maluch jeszcze nie pojawił się na świecie. Ceny testów na ojcostwo są różne i zależą od sposobu oraz terminu wykonania badania.

Ile kosztuje test na ojcostwo prywatnie?
Ile kosztuje test na ojcostwo sądownie?
Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?
Koszt testu na ojcostwo – skąd taka różnica?

Ile kosztuje test na ojcostwo prywatnie?

Wielu mężczyzn zastanawia się nad tym, ile kosztuje test na ojcostwo wykonywany na własną rękę. Wbrew pozorom, cena nie jest wygórowana i wynosi od 500 do 1300 złotych. Jest to test wykonywany po narodzinach dziecka, do którego wymagane jest pobranie próbek od domniemanego ojca oraz dziecka. Próbki do badań można samodzielnie dostarczyć do laboratorium lub przesłać je za pomocą kuriera.

Ile kosztuje test na ojcostwo sądownie?

Ustalenie ojcostwa drogą sądową jest o wiele bardziej czasochłonne i niestety, generuje wyższe koszty. Z racji znacznie większej ilości formalności oraz obostrzeń, takie badanie może kosztować od 1500 do 1700 złotych. Do wyniku musi zostać dołączona ekspertyza, a wszystko to automatycznie przekłada się na wyższą opłatę, chociaż sam sposób badania niczym się nie różni.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo można wykonać jeszcze wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Laboratoria umożliwiają wykonanie tego typu badań już od 8 tygodnia ciąży. Cena jest jednak wysoka i wynosi od 2000 do 6000 tysięcy złotych. Ostatecznie zależy ona od sposobu pobierania próbek od matki dziecka.

Koszt testu na ojcostwo – skąd taka różnica?

Różnica w cenie testów na ojcostwo wynika na ogół ze sposobu pobierania próbek oraz zastosowania konkretnej metody badania. Pobranie wymazu z buzi narodzonego dziecka jest znacznie łatwiejsze niż choćby badanie płynu owodniowego pobranego od ciężarnej. W przypadku badań sądowych, wyższe koszty wynikają z samej procedury przeprowadzania badania i większej ilości obostrzeń, niż jest to w przypadku badań wykonywanych prywatnie. Ceny mogą się także różnić w zależności od cennika narzuconego przez wybrane laboratorium – czasem można trafić na naprawdę atrakcyjne promocje.

Data publikacji: 27/03/2019