CeliakiaCeliakia

Inaczej nazywana chorobą trzewną, nadwrażliwością na gluten lub po prostu nietolerancją glutenu.
Celiakia jest schorzeniem występującym zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, objawiającym się zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania jelitowego. Podstawowe objawy, to: bóle brzucha, utrata apetytu, niedożywienie, apatia, a także szereg innych dolegliwości. Powodem występowania tych objawów jest nietolerancja białka zawartego w zbożach – glutenu. Objawy celiakii bardzo często mylone są z objawami zespołu jelita drażliwego lub stresu.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Ze względu na występujące objawy można wyróżnić 3 typy celiakii:

1. Pełnoobjawowa
Najczęściej występująca u dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Wiąże się z takimi objawami jak bóle brzucha, utrata apetytu, apatia czy niedożywienie.

2. Bezobjawowa
Występująca 7 razy częściej niż forma objawowa.

3. Ukryta
To stan, w którym istnieje prawidłowy obraz jelita, ale we krwi obecne są przeciwciała endomysialne i antygliadynowe. U takich osób można się spodziewać zaniku kosmków jelitowych w przyszłości.

Genetyczne podłoże celiakii

Istnieje kilka hipotez tłumaczących wystąpienie choroby trzewnej, niemniej jednak jest ona schorzeniem o niewątpliwym dużym udziale predyspozycji genetycznych. Udowodniono, że u pacjentów z celiakią oraz u ich najbliższych krewnych znamiennie częściej występują pewne typy tzw. antygenów zgodności tkankowej.

Ponad 95 % osób chorych na celiakię posiada specjalny układ genów HLA DQ2 i HLA DQ8. Układ HLA DQ2 wiąże się z najwyższym ryzykiem choroby.

Leczenie celiakii

Polega na eliminacji glutenu z pożywienia, ponieważ nawet minimalne dawki glutenu mogą wywołać chorobę. Prawidłowa dieta u ok. 85 % pacjentów powoduje ustąpienie zmian na błonie śluzowej jelita. Jednakże u osób dorosłych zmiany mogą się utrzymywać nawet do 2 lat, dlatego kontrolnie trzeba wykonywać badania endoskopowe. Nieleczona dietą celiakia predysponuje do rozwoju nowotworu w obrębie przewodu pokarmowego, głównie chłoniaka jelita z komórek T (40-100 razy częściej, niż w populacji ogólnej). Problem nowotworowy może dotykać aż 15% nieleczonych pacjentów – ryzyko niweluje się po 5 latach leczenia dietą.
Więcej na temat badań w kierunku celiakii przeczytasz tutaj…Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

 

Data publikacji: 29/05/2015, Data aktualizacji: 21/01/2019