Kilka informacji na temat celiakii

celiakia informacje

Celiakia jest schorzeniem występującym zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, objawiającym się zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania jelitowego. Podstawowe objawy, to: bóle brzucha, utrata apetytu, niedożywienie, apatia, a także szereg innych dolegliwości. Powodem występowania tych objawów jest nietolerancja białka zawartego w zbożach – glutenu. Objawy celiakii bardzo często mylone są z objawami zespołu jelita drażliwego lub stresu.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Celiakia – jakie są jej typy?

1. Pełnoobjawowa
Najczęściej występująca u dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Wiąże się z takimi objawami jak bóle brzucha, utrata apetytu, apatia czy niedożywienie.

2. Bezobjawowa
Występująca 7 razy częściej niż forma objawowa.

3. Ukryta
To stan, w którym istnieje prawidłowy obraz jelita, ale we krwi obecne są przeciwciała endomysialne i antygliadynowe. U takich osób można się spodziewać zaniku kosmków jelitowych w przyszłości.

Celiakia objawy banerceliakia objawy mob

Genetyczne podłoże celiakii

Istnieje kilka hipotez tłumaczących wystąpienie choroby trzewnej, niemniej jednak jest ona schorzeniem o niewątpliwym dużym udziale predyspozycji genetycznych. Udowodniono, że u pacjentów z celiakią oraz u ich najbliższych krewnych znamiennie częściej występują pewne typy tzw. antygenów zgodności tkankowej. Ponad 99% osób chorych na celiakię posiada specjalny układ genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8. Układ HLA DQ2 wiąże się z najwyższym ryzykiem choroby.

Leczenie celiakii

Polega na eliminacji glutenu z pożywienia, ponieważ nawet minimalne dawki glutenu mogą wywołać chorobę. Prawidłowa dieta u ok. 85 % pacjentów powoduje ustąpienie zmian na błonie śluzowej jelita. Jednakże u osób dorosłych zmiany mogą się utrzymywać nawet do 2 lat, dlatego kontrolnie trzeba wykonywać badania endoskopowe. Nieleczona dietą celiakia predysponuje do rozwoju nowotworu w obrębie przewodu pokarmowego, głównie chłoniaka jelita z komórek T (40-100 razy częściej, niż w populacji ogólnej). Problem nowotworowy może dotykać aż 15% nieleczonych pacjentów – ryzyko niweluje się po 5 latach leczenia dietą.

Wszystkie artykuły
Back to Top