Podstawowe informacje na temat wirusa HPV

HPV (z angielskiego Human Papillomavirus), czyli innymi słowy wirus brodawczaka ludzkiego jest wirusem należącym do rodziny Papillomawirusów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo jest on groźny a zarazem rozpowszechniony i niestety wciąż jednak do powszechnych nie należy wiedza na temat profilaktyki zakażeń. Istnieje około 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego. Część z nich jest tzw. relatywnie nieszkodliwa. Zakażenie wirusem przebiega bezobjawowo i samoistnie ustępuje. Część odpowiedzialna jest za niegroźne zmiany takie jak brodawki czy kurzajki na skórze. Schorzenia te również łatwo można wyleczyć. Niestety istnieją odmiany wirusa HPV (przyjmuje się, że jest ich około 30), które odpowiedzialne są za infekcje narządów płciowo- moczowych zarówno kobiet jak i również mężczyzn.

.

Typy wirusa HPV przenoszone drogą płciową:

Wirusy niskoonkogenne – niewielkiego ryzyka (HPV 6, 11, 42, 43, 44) Odpowiedzialne są one głównie za niegroźne zmiany skórne itp. tj. kłykciny kończyste, brodawki, kurzajki oraz inne.

Wirusy wysokoonkogenne – wysokiego ryzyka (HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 46, 51, 52, 56, 58, 67). Te typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) znajdowane są głównie w komórkach raka szyjki macicy. Ryzyko zakażenia wysokoonkogennym typem wirusa HPV towarzyszy kobiecie  przez życie aktywności seksualnej.

.

Według danych statystycznych aż około 75% aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie swojego życia ma bezpośrednio do czynienia z zakażeniem HPV! Częste zmiany partnerek seksualnych powoduje znaczne zwiększenie ryzyka zakażenia wirusem.

U kobiet wirus HPV powoduje m.in niebezpiecznego dla życia raka szyjki macicy. Z kolei u mężczyzn zakażenie może rozwinąć się wywołując raka prącia. Dlatego też tak ważna jest wczesna diagnoza zakażenia! Pamiętaj, że większość zakażeń nie daje żadnych objawów chorobowych. Ujawnia się dopiero po wielu latach, gdy na skuteczne leczenie może być już za późno!

Konsekwencjami zakażenia HPV u mężczyzn są także:

  • rak prącia
  • rak pochwy,
  • rak sromu,
  • rak odbytu
  • szpetne brodawki i kłykciny kończyste

.

W jaki sposób możesz sprawdzić, czy jesteś zarażony wirusem HPV?

Jedynym i skutecznym sposobem wykrycia HPV  jest test DNA (badanie genetyczne), którego czułość wynosi około 100%.

Przeczytaj też:

To badanie warto wykonać przed zabiegiem chirurgicznym!

Data publikacji: 26/05/2015, Data aktualizacji: 14/06/2018