Instrukcja pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka

pobranie_materialu_do_badania_dna

Około 1-2 godziny przed pobraniem materiału, osoba badana nie powinna spożywać żadnych posiłków ani napojów. Proszę użyć jednej wymazówki (tj. pałeczki z aplikatorem) dla jednej osoby. Po otwarciu pałeczki z aplikatorem nie może dojść do kontaktu aplikatora z żadną inną osobą niż badana. Wymazówka nie powinna mieć też styczności z jakąkolwiek niesterylną powierzchnią. Materiał DNA obcej osoby lub też innego rodzaju zanieczyszczenia mogą znacznie utrudnić lub nawet uniemożliwić właściwe przeprowadzenie badania..

.
pobranie_materialu_do_badania_dna2Po otwarciu wymazówki nie powinno dojść do kontaktu wacika z osobą inną, niż badana. Materiał DNA obcej osoby może znacznieutrudnić lub wręcz uniemożliwić właściwe przeprowadzenie badania.

Uwaga: Prosimy pamiętać by wacik nie stykał się z żadną inną powierzchnią poza kopertą, z której pochodzi i testowaną osobą..

.

.
pobranie_materialu_do_badania_dna3Wymazówkę należy umieścić w środku buzi i przyłożyć ją do policzka. Do badania posłuży wymaz z nabłonka wewnętrznej strony policzka. Celem tej czynności jest pobranie („zeskrobanie”) komórek nabłonka policzka, z których następnie zostanie wyizolowane DNA.

.
.

pobranie_materialu_do_badania_dna4Wymaz pobiorą Państwo pocierając dziesięciokrotnie tam i z powrotem wacikiem po obydwu wewnętrznych stronach policzków (wewnątrz jamy ustnej po 5 razy z każdej strony).

Uwaga: Samo poślinienie wacika jest niewystarczające – należy potrzeć go 10 razy po wewnętrznych stronach policzka.

.

.
pobranie_materialu_do_badania_dna5W celu wysuszenia wacika, bezpośrednio po pobraniu wymazu, proszę umieścić pałeczkę z aplikatorem we właściwej kopercie (np. przeznaczoną dla dziecka w kopercie z napisem “dziecko” i nie zamykać przez co najmniej dwie godziny. Po upływie tego czasu należy zamknąć kopertę z aplikatorem i umieścić w kopercie zwrotnej. Tylko całkowicie wysuszony aplikator nadaje się do prawidłowego wykonania analizy..

.

 

Uwaga: Koperty, do których przenosi się wymazówki zawierają pochłaniacz wilgoci ( plastikowy krążek z substancją chemiczną). Pochłaniacz wilgoci stosuje się wyłącznie do zabezpieczenia wymazówki przed nadmiernym zwilgoceniem. Dlatego też, pochałaniacz wilgoci powinnien cały czas pozostawać w kopercie obok wymazówki.

Na zleceniu proszę zaznaczyć następujące informacje: płeć dziecka (m – męska,ź – żeńska), imiona i nazwiska badanych osób.

Podpisane oświadczenie i formularz zlecenia prosimy włożyć do koperty zwrotnej.

Wartość prawdopodobieństwa w tzw. przypadkach deficytowych (tj. gdy badany jest tylko ojciec i dziecko) jest nieznacznie niższa niż w przypadku, gdy badana jest również matka. Ocena prawdopodobieństwa wyniku w przypadku deficytowym może być bardziej pracochłonna i kosztowna niż w przypadku pełnego badania z udziałem matki. W szczególnych, wyjątkowych, sytuacjach możliwe jest wydanie ekspertyzy jedynie po włączeniu do badania również matki. W takim przypadku zamawiający jest poinformowany o konieczności pobrania próbki również od matki.


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Data publikacji: 28/05/2015, Data aktualizacji: 03/06/2015