Jakie badania genetyczne warto wykonać po poronieniu?

Jakie zrobić badania genetyczne po poronieniu, Jak wyglądają wyniki badań genetycznych po poronieniu, Na czym polega badanie genetyczne po poronieniu, Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu

Poronienie to wyjątkowo trudna sytuacja dla rodziców. Pojawia się wówczas ból i uczucie straty, ale z czasem także myśl o tym, co spowodowało poronienie. Po poronieniu rodzice mają prawo do przeprowadzenia badań genetycznych, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny poronienia ciąży oraz ustaleniu płci dziecka.

Jakie zrobić badania genetyczne po poronieniu?
Jak wyglądają wyniki badań genetycznych po poronieniu?
Na czym polega badanie genetyczne po poronieniu?
Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu?

Jakie zrobić badania genetyczne po poronieniu?

Szacuje się, że wady genetyczne zarodka odpowiadają za 60-80% poronień – rodzice nie mają na to wpływu. Po poronieniu warto jednak ustalić przyczynę utraty ciąży – dzięki temu można określić, jakie są szanse na kolejną, zdrową ciążę oraz czy rodzice posiadają zaburzenia w obrębie chromosomów. Po poronieniu podstawą jest badanie materiału genetycznego płodu pochodzącego z fragmentu kosmówki, która powinna zostać zabezpieczona przez szpital. Jednocześnie warto przeprowadzić badania kariotypu u rodziców, a także testy ukierunkowane na wykrywanie trombofilii wrodzonej u kobiety, która poroniła.

Jak wyglądają wyniki badań genetycznych po poronieniu?

Wyniki badań genetycznych wykonywanych po poronieniu mają charakter opisowy oraz graficzny. Zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem genetykiem, któremu pomogą w określeniu ewentualnych nieprawidłowości lub jej braku. W przypadku kwestii ustalenia płci dziecka, wynik ma charakter opisowy i jest podstawą do wydania aktu urodzenia oraz skorzystania z zasiłku pogrzebowego. Na tej podstawie matka będzie miała również prawo do skróconego urlopu macierzyńskiego.

Na czym polega badanie genetyczne po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu wykonuje się poprzez analizę tkanek pochodzących z poronienia – w tym celu wystarczy materiał kosmówki, który powinien zostać zabezpieczony w szpitalu podczas łyżeczkowania jamy macicy. Na podstawie dostarczonego materiału laboratorium uzyskuje profil genetyczny płodu, który pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości genetycznych, które mogły być przyczyną przedwczesnego zakończenia ciąży.

Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu nie są refundowane, rodzice muszą za nie zapłacić. Za analizę tkanki pochodzącej z kosmówki należy zapłacić około 1000 złotych, natomiast badanie kariotypu rodziców to koszt około 500 złotych. W określonych przypadkach lekarz genetyk może zlecić badanie kariotypu i wystawić skierowanie, które będzie refundowane przez NFZ. Cały ten proces może się jednak przeciągać miesiącami.

Data publikacji: 29/03/2019