Kiedy wykonać testy na gluten?

Objawy nietolerancji glutenu bywają niespecyficzne, dlatego wielu pacjentów może się spotkać w gabinecie lekarza lub dietetyka z jej podejrzeniem. Oprócz zaburzeń żołądkowo-jelitowych (zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, wymioty, biegunki), celiakia może objawiać się bólami głowy, bladością, przewlekłym zmęczeniem, a nawet zawrotami głowy. Nietolerancja glutenu może pojawić się w każdym wieku, jednak u dzieci objawy zazwyczaj są skupione na układzie pokarmowym, a u dorosłych – niespecyficzne. Pierwszym krokiem do potwierdzenia lub wykluczenia nietolerancji glutenu są testy na gluten.

Jakie testy na gluten wybrać, Gdzie zrobić testy na gluten, Czy testy na gluten są pewne, Ile kosztują testy na gluten

 

Jakie testy na gluten wybrać?
Gdzie zrobić testy na gluten?
Czy testy na gluten są pewne?
Ile kosztują testy na gluten?

Jakie testy na gluten wybrać?

Przy podejrzeniu nietolerancji glutenu zalecane są następujące badania:

  • przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA
  • przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgG
  • przeciwciała przeciw deamidowanym peptydom gliadyny w klasie IgG
  • przeciwciała przeciw deamidowanym peptydom gliadyny w klasie IgA.

Gdzie zrobić testy na gluten?

Powyższe badania na celiakie można wykonać w każdym laboratorium medycznym. Ze względu na dużą popularność tych testów, większość laboratoriów oferuje specjalne pakiety glutenowe, które zawierają wszystkie niezbędne badania.

Czy testy na gluten są pewne?

Oznaczenie przeciwciał klas IgA i IgG należy do bardzo miarodajnych badań diagnostycznych, ze względu na wysoką czułość i swoistość. Należy jednak pamiętać, żeby przed wykonaniem testów nie wykluczać glutenu z diety, ponieważ może to powodować zafałszowanie wyników. W przypadku niejasnych wyników warto wykonać dodatkowo oznaczenie ogólnego poziomu przeciwciał klasy IgA. Oprócz testów na gluten do potwierdzenia celiakii stosowane są badania genetyczne oraz endoskopia przewodu pokarmowego.

Ile kosztują testy na gluten?

Koszt testów na gluten wykonywanych prywatnie w laboratorium medycznym to 300-400 zł. Jest to cena całego pakietu, zawierającego wszystkie wymienione badania krwi. Należy jednak pamiętać, że oznaczenie przeciwciał klasy IgA i IgG można zrobić bezpłatnie ze skierowaniem od lekarza.

Data publikacji: 15/09/2019, Data aktualizacji: 16/10/2019