MTHFR- WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Co oznacza MTHFR, Jak zbadać gen MTHFR, Ile kosztuje badanie MTHFR, Co oznacza wynik badania MTHFR

Ciąża to czas radości, ale również wielu zmartwień. Nagle zasypywani jesteśmy stertą informacji, dotyczących ewentualnych zagrożeń czy problemów, czyhających na przyszłych rodziców. Jednym z tych enigmatycznie brzmiących i nowych zagadnień jest badanie MTHFR. Czym właściwie jest? Jak je wykonać? Poniżej znajdziecie kilka odpowiedzi na te nurtujące pytania.

Co oznacza MTHFR?
Jak zbadać gen MTHFR?
Ile kosztuje badanie MTHFR?
Co oznacza wynik badania MTHFR?

Co oznacza MTHFR?

MTHFR to gen, odpowiedzialny za kodowanie enzymu- reduktazy metylenotetrahydrofolianu. Istnieją różne „rodzaje” tego genu- jednymi z najpopularniejszych są wariant C677T oraz A1298C. Niestety, w niektórych przypadkach podwyższają one stężenie homocysteiny we krwi i moczu, oraz obniżają poziom metioniny, szczególnie gdy występuje niedobór kwasu foliowego. To natomiast skutkować może pewnymi konsekwencjami, którymi zainteresować powinny się przede wszystkim przyszłe mamy.

Jak zbadać gen MTHFR?

Badanie genu MTHFR to dosyć prosta i niezbyt kłopotliwa procedura. Podczas jego trwania wykonywany jest test przy pomocy próbki krwi lub wymazu z jamy ustnej (wewnętrzny środek policzka). Badana jest wówczas obecność „najbardziej kłopotliwych” wariantów genu, dzięki czemu możemy zmonitorować m.in. metabolizm kwasu foliowego w naszym organizmie. Jest to ważne, ponieważ dzięki jego właściwej suplementacji możemy zapobiec wadom cewy nerwowej czy wystąpieniu zespołu Downa u dziecka.

Ile kosztuje badanie MTHFR?

Cena badania mutacji genu MTHFR jest różna w zależności od kliniki. Najczęściej waha się ona pomiędzy 220, a 350 złotych. Wraz z badaniem na obecność wariantów C677T i A1298C często wykonuje się bowiem szereg badań towarzyszących.

Co oznacza wynik badania MTHFR?

Wynik analizy genu MTHFR wykazuje obecność mutacji C677T oraz A1298C, mogących wpływać szkodliwie na organizm. Dzięki omówieniu go ze specjalistą , możemy dobrać odpowiedni rodzaj suplementacji kwasu foliowego. Zapobiec może to ewentualnym konsekwencjom, spowodowanym nieodpowiednim wchłanianiem witaminy, blokowanej przez kłopotliwe warianty genu.

Data publikacji: 30/09/2019