Ojcostwo – co zrobić, gdy mamy co do niego wątpliwości?

ojcostwo

co zrobić, gdy mam wątpliwości co do ojcostwa

Jeśli nie masz pewności, czy jesteś biologicznym ojcem dziecka, które wychowujesz, to test DNA na ojcostwo pozwoli Ci tę pewność zyskać. Jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo możesz albo po narodzinach dziecka albo jeszcze w trakcie ciąży.

Ojcostwo – jak możesz je pewnie ustalić

Będą Ci do tego potrzebne próbki materiału genetycznego wszystkich badanych osób. Jeśli test na ojcostwo ma mieć wyłącznie prywatny charakter, to wystarczą próbki tylko od Ciebie i dziecka. Jeśli wynik badania ma posłużyć jako dowód w sprawie sądowej, to swoje DNA musi oddać do analiz również matka dziecka.

Źródłem materiału genetycznego może być dowolny przedmiot, którego używała dana osoba.  W  przypadku dziecka, może to być np. smoczek, gryzak, szczoteczka do zębów, słomka z soczku albo nadmuchiwany balonik. W przypadku osób dorosłych użyteczny w badaniu będzie np. filtr z papierosa, zużyta chusteczka higieniczna, czy żuta przez kilka minut guma. Do badania idealnie nada się również wymaz z policzka – pobrany na specjalną wymazówkę z zakupionego wcześniej zestawu.

Z nadesłanych przez Ciebie próbek laboratorium izoluje materiał genetyczny i ustala profile DNA uczestników. Nazywa się je „genetycznym odciskiem palca”, ponieważ są indywidualne dla każdego człowieka. Z drugiej strony taki profil składa się z cech (fragmentów DNA) dziedziczonych po rodzicach – w 50% po matce, a w 50% po ojcu. Porównując te profile u wszystkich uczestników testu na ojcostwo da się więc jednoznacznie ustalić, czy jest między nimi biologiczne pokrewieństwo.

Ojcostwo – jak je ustalić po narodzinach dziecka

Test na ojcostwo do celów prywatnych możesz zrealizować korespondencyjnie. Wystarczy, że zamówisz wspomniany zestaw pobraniowy (mailem, telefonicznie lub przez formularz na stronie), a następnie pobierzesz próbki od siebie i dziecka. W tym rodzaju testu na ojcostwo nie musi uczestniczyć matka. Możesz go też zrobić anonimowo – tj. bez podawania danych osobowych uczestników badania. Próbki do testu, pobrane zgodnie z dołączoną do zestawu instrukcją, wysyłasz następnie w zaadresowanej już kopercie zwrotnej do laboratorium i czekasz na wynik – otrzymasz go dokładnie w takiej formie, jaką wybrałeś w formularzu zlecenia – listownie, telefonicznie, mailem lub na miejscu w placówce.

Jeśli nie chcesz pobierać próbek do badania samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy personelu medycznego w najbliższej przychodni, która współpracuje z laboratorium (jest ich ponad 200). Wystarczy wcześniej zadzwonić i umówić się na spotkanie.

Jeśli natomiast potrzebujesz dowodu swojego ojcostwa, np. w sprawie o alimenty, najlepiej abyś zdecydował się na sądowy test na ojcostwo. Możesz zlecić go prywatnie lub za pośrednictwem sądu. Będzie on wymagał specjalnej procedury,  obejmującej pobór próbek  w placówce, uczestnictwo matki dziecka, czy konieczność sporządzenia protokołu z pobrania.

Ojcostwo – jak ustalić je przed narodzinami dziecka

Badanie genetyczne na ojcostwo możesz wykonać już od 8 tygodnia ciąży. DNA dziecka i matki izoluje się wtedy z jej krwi, a Twoje z wymazu z policzka. Jeśli ciąża jest bardziej zaawansowana, tj. osiągnęła 15 tydzień, ojcostwo możesz też ustalić również podczas badań w ciąży. DNA dziecka izolowane jest wtedy z płynu owodniowego. W przypadku matki i potencjalnego ojca, może ono zostać wyizolowane z dowolnej próbki.

Jak widzisz, ojcostwo możesz ustalić na kilka sposobów. To który sposób wybierzesz zależy od Ciebie i od Twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego na co się zdecydujesz, wynik badania będzie pewny, a Twoje ojcostwo zostanie albo jednoznacznie potwierdzone, albo wykluczone.

Wszystkie artykuły
Back to Top