Podstawowe informacje na temat wirusa HPV

HPV wirusHPV (z angielskiego Human Papillomavirus), czyli innymi słowy wirus brodawczaka ludzkiego jest wirusem należącym do rodziny Papillomawirusów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo jest on groźny a zarazem rozpowszechniony i niestety wciąż jednak do powszechnych nie należy wiedza na temat profilaktyki zakażeń. Istnieje około 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego.Część z nich jest tzw. relatywnie nieszkodliwa. Zakażenie wirusem przebiega bezobjawowo i samoistnie ustępuje. Część odpowiedzialna jest za niegroźne zmiany takie jak brodawki czy kurzajki na skórze. Schorzenia te również łatwo można wyleczyć.

.

Niestety istnieją odmiany wirusa HPV (przyjmuje się, że jest ich około 30), które odpowiedzialne są za infekcje narządów płciowo- moczowych zarówno kobiet jak i również mężczyzn.

.

Typy HPV przenoszone drogą płciową:

Wirusy niskoonkogenne – niewielkiego ryzyka (HPV 6, 11, 42, 43, 44) Odpowiedzialne są one głównie za niegroźne zmiany skórne itp. tj. kłykciny kończyste, brodawki, kurzajki oraz inne.

Wirusy wysokoonkogenne – wysokiego ryzyka (HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 46, 51, 52, 56, 58, 67). Te typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) znajdowane są głównie w komórkach raka szyjki macicy. Ryzyko zakażenia wysokoonkogennym typem wirusa HPV towarzyszy kobiecie  przez życie aktywności seksualnej.

.

Według danych statystycznych aż około 75% aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie swojego życia ma bezpośrednio do czynienia z zakażeniem HPV! U 80% pacjentek zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Niemniej jednak ważne jest to, iż u 20% występuje przewlekła forma zakażenia wirusem HPV, mogącego doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy jest drugim z najczęściej występujących nowotworów na świecie wśród kobiet poniżej 45 roku życia. W Polsce każdego roku diagnozuje się tę chorobę u około 4 000 kobiet. Połowa z tych kobiet, u których wykryto wspomnianą wyżej jednostkę chorobową umiera z jej powodu. Innymi słowy co dwie minuty gdzieś  na świecie umiera jedna kobieta z powodu raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy spowodowany jest przez długotrwałe zakażenie wirusem HPV! Dlatego też tak bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i leczenie widocznych zmian. Im wcześniej wirus HPV zostanie zdiagnozowany tym większe powodzenie leczenia

Konsekwencjami zakażenia HPV

  • rak prącia
  • rak pochwy,
  • rak sromu,
  • rak odbytu
  • szpetne brodawki i kłykciny kończyste

 

Data publikacji: 21/05/2015, Data aktualizacji: 24/01/2017