Podstawowe informacje o badaniu na ojcostwo

Jak się robi badania na ojcostwo, Ile kosztują badania na ojcostwo, Gdzie zrobić badania na ojcostwo, Czy badania na ojcostwo można zrobić przez sąd

Badania na ojcostwo to testy genetyczne pozwalające jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo domniemanego ojca. Jak i gdzie można je przeprowadzić oraz jakie są z nimi związane koszta to bardzo przydatne informacje z którym należy się zapoznać zanim zdecydujesz się na ich wykonanie.

Jak się robi badania na ojcostwo?
Ile kosztują badania na ojcostwo?
Gdzie zrobić badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo można zrobić przez sąd?

Jak się robi badania na ojcostwo?

Badania na ojcostwo przeprowadza się w oparciu o pobrany materiał genetyczny lub mikroślady posiadające DNA. W pierwszym wypadku należy pobrać wymaz w wewnętrznej strony policzka i przekazać go do dalszej analizy. W drugim należy dostarczyć materiał do badania DNA w postaci np. włosa wraz z cebulką.

Ile kosztują badania na ojcostwo?

Nakłady finansowe związane z wykonaniem badania na ojcostwo potrafią być bardzo zróżnicowane. Co do zasady determinuje je zarówno ilość osób poddawanych badaniu ojcostwa  jak i cel w jakim zostaną wykorzystane wyniki. Ogólnie rzecz ujmując można przyjąć, że przedstawiają się one następująco:

  • badanie na ojcostwo wykonywane na użytek prywatny uwzględniający 2 osoby kosztuje około 600 złotych
  • badanie na ojcostwo wykonywane do celów sądowych uwzględniający minimum 3 osoby przeprowadzony pod nadzorem biegłego sądowego kosztuje około 1500 złotych
  • włączenie do testu na ojcostwo kolejnych osób powoduje wzrost ceny o dodatkowe 350 złotych za osobę
  • badanie na ojcostwo wykonywane w trakcie ciąży kosztuje około 6000 złotych.

Gdzie zrobić badania na ojcostwo?

Badania na ojcostwo można przeprowadzić w zaciszu domowym oraz w placówce medycznej specjalizującej się w wykonywaniu tego typu analiz. Pierwsza opcja wymaga pobrania próbki materiału genetycznego i odesłania go do laboratorium. W drugim przypadku materiał do badań pobiera personel medyczny i przekazuje go do dalszej analizy.

Czy badania na ojcostwo można zrobić przez sąd?

Tak badania na ojcostwo mogą zostać zlecone przez sąd w ramach toczącego się postępowania. Wymagają one przeprowadzenia testów DNA w placówce medycznej w asyście biegłego sądowego, który swoją obecnością zaświadcza wiarygodności całej procedury.

Data publikacji: 26/09/2019, Data aktualizacji: 21/10/2019