Czy cytologia może zastąpić test HPV?

Test HPV a cytologiaW celu określenia ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, który rozwija się w efekcie długotrwałego zakażenia wirusem HPV wykorzystywane są zarówno cytologia jak i test HPV. Oba badania są ze sobą często mylone i umieszczane do jednego worka. Niemniej jednak cytologia oraz test na obecność wirusa HPV charakteryzuje się nieco innym przeznaczeniem.

Badania cytologiczne wykonuje się głównie w celu wykrycia stanów zapalnych oraz zmian nowotworowych występujących w okolicach szyjki macicy. Są to badania uznawane jako tzw. testy przesiewowe, czyli takie którym powinna zostać poddana każda kobieta w celu wykluczenia nieprawidłowych zmian w obrębie szyjki macicy. W naszym kraju cytologię wykonuje się jako jedno z pierwszych badań proponowanych pacjentce, choć fachowa zagraniczna literatura donosi już, że diagnostykę raka szyjki macicy należy rozpocząć od wykonania testu na obecność wirusa HPV, ponieważ badania cytologiczne mają pewne ograniczenia przez co nie zawsze są w stanie wyselekcjonować pacjentki z grupy ryzyka. Natomiast wykonanie testu na obecność wirusa HPV pozwala na wytypowanie pacjentek potencjalnie zagrożonych rozwojem raka szyjki macicy dzięki czemu takie pacjentki kierowane są automatycznie na badania kolposkopowe, które swoją czułością przewyższają badania cytologiczne. Ponadto, badania cytologiczne nie służą do wykrywania obecności wirusa HPV – one jedynie mogą czasami zasugerować lekarzowi, iż dana pacjentka może być zakażona HPV.

Aby wykryć obecność wirusa HPV należy wykonać badanie genetyczne, które nie tylko zidentyfikuje samego wirusa HPV, ale pozwali na określenie konkretnego typu wirusa jakim dana pacjentka jest zakażona. Określenie typu wirusa ma decydujące znaczenia dla dalszego monitorowania zdrowia pacjentki gdyż wśród wszystkich typów HPV (a jest ich ok. 100), występują takie które wiążą się z bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy. Dlatego też testy DNA jako jedyne precyzyjnie pozwalają określić stopień ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

Badania genetyczne są dostępne w naszym kraju już od kilku lat i cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród pacjentek jak i samych lekarzy. Materiał do badania DNA pobiera się identycznie jak w przypadku badań cytologicznych czyli jest to wymaz z szyjki macicy. Do badania DNA pacjentki mogą pobrać materiał bezpośrednio u swojego lekarza ginekologa za pomocą specjalnego zestawu, jaki otrzymują z laboratorium genetycznego wykonującego test HPV.

25 września 2012

Powrót

Zobacz też:

 Przyczyny osteoporozy

 

Data publikacji: 18/05/2015, Data aktualizacji: 09/12/2019