Testy na ojcostwo – pewny sposób na określenie pokrewieństwa

Jak się robi testy na ojcostwo, Jak oszukać testy na ojcostwo, Gdzie zrobić testy na ojcostwo, Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo

Test na ojcostwo to pewna oraz skuteczna metoda na sprawdzenie pokrewieństwa między dzieckiem a ojcem. Jest ono prostym badaniem, które jest coraz bardziej powszechniejszym. Warto wiedzieć dokładnie jak się je wykonuje, czy istnieje możliwość oszustwa oraz gdzie najlepiej się jemu poddać.

Jak się robi testy na ojcostwo?
Jak oszukać testy na ojcostwo?
Gdzie zrobić testy na ojcostwo?
Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo?

Jak się robi testy na ojcostwo?

Sposób wykonania testu na ojcostwo jest prosty oraz nieinwazyjny. Należy po prostu pobrać materiał genetyczny ze strony ojca, jak i dziecka. Jeżeli ciąża jest w trakcie, wykorzystuje się krew matki albo płyny owodniowe. W innym przypadku wystarczy DNA na przykład ze śliny lub też włosa z cebulką, czy szczoteczki do zębów. Następnie materiał jest przekazywany do laboratorium genetycznego. Ono z kolei porównuje obie próbki i określa stopień pokrewieństwa, wykorzystując markery DNA. Wynik takiego testu sięga prawdopodobieństwa 99,99% i może zostać przedstawiony w sądzie.

Jak oszukać testy na ojcostwo?

Test na ojcostwo jest badaniem genetycznym. Z tego też powodu nie można go oszukać. Każda osoba na świecie ma unikalne, niepowtarzalne geny. Jedyna sytuacja, kiedy wynik będzie nieprecyzyjny, to podanie do badania DNA próbki genetycznej innej osoby. Jednakże w celu przedstawienia go w sądzie jest potrzebna pisemna zgoda człowieka, która oddaje swój materiał DNA.

Gdzie zrobić testy na ojcostwo?

Testy na ojcostwo wykonuje się w laboratoriach genetycznych, do których odsyłamy próbki z materiałem DNA. Aby wynik był jak najbardziej pewien, placówka powinna spełniać najwyższe normy. Poszukując takiego miejsca, warto sprawdzić, czy ma ono akredytacje PCA i uprawnienia do wykonania badań na ojcostwo.

Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo?

Na czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo wpływa kilka czynników. Najczęściej jednak nie potrzeba więcej aniżeli kilku dni roboczych. Niektóre placówki oferują podanie informacji w ciągu 48 godzin. Na czas ten wpływa rodzaj próbki z materiałem genetycznym oraz czy dziecko jest już narodzone, czy ciąża jeszcze dalej w trakcie.

Data publikacji: 26/09/2019, Data aktualizacji: 22/10/2019