Trombofilia – groźne schorzenie przyczyną poronień

Trombofilia badanie - ile kosztuje, Gdzie można zrobić badanie na trombofilię, Trombofilia badanie - kto powinien wykonać, O czym mówi wynika badania trombofilii
Trombofilia inaczej nazywana jest nadkrzepliwością. Polega na zwiększonej krzepliwości krwi i podwyższonym ryzyku tworzenia się zakrzepów i zatorów. Może być uwarunkowana genetycznie lub nabyta. Jest bardzo niebezpieczna, ponieważ nieleczona trombofilia może prowadzić do groźnych powikłań takich, jak: udar niedokrwienny mózgu, zawał serca czy zatorowość płucna. Szczególnie groźna jest dla kobiet w ciąży: trombofilia grozi zahamowaniem wzrostu płodu czy innymi powikłaniami położniczymi, a także poronieniem. Trombofilia wrodzona jest warunkowana przez mutacje genetyczne, szczególnie w genie F5 kodującym czynnik V szlaku protrombinowego (tzw. czynnik V Leiden). Mutacje te można wykryć wykonując testy genetyczne.

 

Trombofilia badanie – ile kosztuje?
Gdzie można zrobić badanie na trombofilię?
Trombofilia badanie – kto powinien wykonać?
O czym mówi wynika badania trombofilii?

Trombofilia badanie – ile kosztuje?

Badanie na trombofilię wykonuje się ze śliny bądź z krwi żylnej. A ile kosztuje badanie na trombofilię? Koszt pakietu szacuje się w granicach 350 – 500 zł, a analiza pobranych próbek obejmuje badanie na mutacje w genach F5 i F2.

Gdzie można zrobić badanie na trombofilię?

Badanie na trombofilię można zrobić w klinikach i laboratoriach zajmujących się analizą próbek pod kątem zmian genetycznych. Najlepiej jest wybrać sprawdzone laboratorium, które posiada odpowiednie certyfikaty i akredytacje Polskiego Centrum Akredytacji (PCA).

Trombofilia badanie – kto powinien wykonać?

A kto powinien wykonać badanie na trombofilię? Każdy, kto podejrzewa, że mógłby ją mieć, szczególnie kobiety, u których wystąpiły poronienia. Test powinny wykonać również kobiety, które planują ciążę. Czynnikami ryzykami wystąpienia trombofilii są: obciążenie genetyczne (przypadki trombofilii lub zaburzenia zatorowo – zakrzepowe w rodzinie), stosowanie antykoncepcji hormonalnej, palenie papierosów czy cukrzyca.

O czym mówi wynik badania trombofilii?

Wynik badania na trombofilię jednoznacznie wskazuje na to, czy istnieje ryzyko wystąpienia zakrzepicy. U osób chorych na trombofilię, ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo – zatorowej, a co za tym idzie – częstych poronień może być nawet 80 razy wyższe niż u osoby zdrowej. Wynik badania pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i uniknięcia kolejnych poronień.

Data publikacji: 30/09/2019