udar mózgu u kobiet

Udar mózgu u kobiet

Udar mózgu jest chorobą o złożonej i wieloczynnikowej etiologii. Przyczyny udarów mózgu zwłaszcza u osób młodych, są niejasne. Jednak coraz częściej zwraca się uwagę na znaczenie m.in. niedoborów antytrombiny, białka C i S, mutacji czynnika V Leiden.

 

Wiele osób uważa, że udar dotyka tylko ludzi starszych i schorowanych. Jak się okazuje częściej diagnozuje się
go częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Na udar zachoruje 1 na 5 kobiet i 1 na 6 mężczyzn. Z jego powodu umiera więcej kobiet niż mężczyzn”[1].

Czynniki, które zwiększają ryzyko udaru mózgu u kobiet:

 • Antykoncepcja doustna
 • Menopauza i hormonalna terapia zastępcza
 • Migrena
 • Cukrzyca
 • Migotanie przedsionków
 • Ciąża

Ciąża a udar mózgu

U kobiet w ciąży (między 15. a 39. rż.) obserwuje się 13-krotny wzrost ryzyka wystąpienia udaru w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży [31]. U kobiet w okresie rozrodczym 35% udarów występuje w okresie ciąży [32].

Badania wskazują, że u kobiet w ciąży, u których doszło do wystąpienia udaru niedokrwiennego, najczęściej stwierdzano anomalię typu Leiden i mutację genu G20210A protrombiny [2]

 

 

Dlaczego ciąża zwiększa ryzyko powstania udaru?

W przebiegu prawidłowej ciąży rozwija się stan fizjologicznej nadkrzepliwości, który ma za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa przed zagrażającymi życiu krwotokami, które mogą wystąpić w czasie porodu i połogu.[2] Zmiany w układzie hemostazy sprzyjają występowaniu zawałów tętniczych i zakrzepicy żylnej. Zawały te stanowią 60–80% udarów niedokrwiennych u kobiet w ciąży i występują przede wszystkim w II i III trymestrze ciąży [31]. Warto wiedzieć, że w 1. tygodniu połogu często obserwuje się wystąpienie udarów żylnych.

 

Stan fizjologicznej nadkrzepliwości, który występuje w ciąży może być zwielokrotniony przez nabytą lub wrodzoną trombofilię, co w ogromnym stopniu zwiększa ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w ciąży, a zwłaszcza w połogu[3].

 

W czasie ciąży ryzyko udaru wzrasta szczególnie u kobiet z:

 • chorobami hematologicznymi (np. anemią sierpowatą)
 • zespołem antyfosfolipidowym,
 • trombofilią,
 • wcześniej rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym

Warto wiedzieć, że ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u ciężarnych z mutacją Leiden (…) jest zwiększone 5-8-krotnie[4]

Heterozygotyczność dla czynnika V Leiden lub mutacja genu protrombiny lub przeciwciała antyfosfolipidowe są uważane za czynniki ryzyka zakrzepicy u bezobjawowych kobiet[5]

 

 

Dlaczego u kobiet w ciąży lub planujących ciążę, u których występuje już czynnik ryzyka warto wykonać badanie na trombofilię wrodzoną?

 • Dowiesz się, czy masz obecne mutacje, które w połączeniu z dodatkowym czynnikiem mogą istotnie zwiększać ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zakrzepicy w ciąży i połogu
 • Wynik badania będzie pomocny Twojemu lekarzowi w odpowiednim prowadzeniu ciąży, a jeśli będą do tego wskazania włączenia odpowiedniego leczenia.

Jak wykonam badanie na trombofilię wrodzoną?

domek
Samodzielnie w domu
Wystarczy, że zamówisz zestaw do badania, w którym znajdują się wymazówki. Za ich pomocą  możesz samodzielnie pobrać wymaz. Następnie kontaktujesz się z nami, a my wyślemy do Ciebie kuriera, który odbierze pobrany materiał.

przychodnia
W najbliższej placówce

Badanie możesz także wykonać w 1 z 200 naszych placówek.Wykwalifikowany personel pobierze od Ciebie wymaz (lub krew) i przekaże nam go do badania. Pobranie trwa zaledwie kilka sekund i jest bezbolesne!

.

Co badamy?

co_badamy_02
V-R2---czynnik

Badanie wykonywane  z wymazu jest przy tym tak samo pewne jak badanie krwi (jest to badanie genetyczne opierające się na analizie DNA, a nasze DNA jest niezmienne bez względu na to, skąd zostało wyizolowane). Do realizacji badania wykorzystujemy certyfikowane odczynniki IVD CE i jest wykonywane metodą QF – PCR. Jakość naszych badań potwierdza certyfikat UK NEQAS

.

trombo

387,-

Badanie obejmuje:
-czynnik V Leiden
-mutację genu protrombiny G20210A
-MTHFR C677T i A1298C
-PAI-1/SERPINE1
-V R2
Wynik w 6-7 dni roboczych

 

 


Wynik badania zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem genetykiem.

Podczas rozmowy dowiesz się jakie znaczenie dla Twojego zdrowia mają wykryte mutacje/warianty oraz czy i jakie wskazane jest dla Ciebie dalsze leczenie.

 

Dlatego warto zdecydować się na pakiet TROMBOFILIA PREMIUM, który obejmuje:

Chcę kupić pakiet TROMBOFILIA PREMIUM – klikporozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik
Tagi: trombofilia wrodzona, badanie mutacji czynnika V leiden, badanie mutacji genu protrombiny, badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR, PAI-1, V R2, udar mózgu u kobiet, trombofilia wrodzona w ciąży
Data publikacji: 11/04/2021, Data aktualizacji: 14/10/2022