fbpx

Udar mózgu u kobiet

udar mózgu u kobiet

Udar mózgu jest chorobą o złożonej i wieloczynnikowej etiologii. Przyczyny udarów mózgu zwłaszcza u osób młodych, są niejasne. Jednak coraz częściej zwraca się uwagę na znaczenie m.in. niedoborów antytrombiny, białka C i S, mutacji czynnika V Leiden.

 

Wiele osób uważa, że udar dotyka tylko ludzi starszych i schorowanych. Jak się okazuje częściej diagnozuje się
go częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Na udar zachoruje 1 na 5 kobiet i 1 na 6 mężczyzn. Z jego powodu umiera więcej kobiet niż mężczyzn”[1].

Czynniki, które zwiększają ryzyko udaru mózgu u kobiet:

  • Antykoncepcja doustna
  • Menopauza i hormonalna terapia zastępcza
  • Migrena
  • Cukrzyca
  • Migotanie przedsionków
  • Ciąża

Ciąża a udar mózgu

U kobiet w ciąży (między 15. a 39. rż.) obserwuje się 13-krotny wzrost ryzyka wystąpienia udaru w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży [31]. U kobiet w okresie rozrodczym 35% udarów występuje w okresie ciąży [32].

Badania wskazują, że u kobiet w ciąży, u których doszło do wystąpienia udaru niedokrwiennego, najczęściej stwierdzano anomalię typu Leiden i mutację genu G20210A protrombiny [2]

 

 

Dlaczego ciąża zwiększa ryzyko powstania udaru?

W przebiegu prawidłowej ciąży rozwija się stan fizjologicznej nadkrzepliwości, który ma za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa przed zagrażającymi życiu krwotokami, które mogą wystąpić w czasie porodu i połogu.[2] Zmiany w układzie hemostazy sprzyjają występowaniu zawałów tętniczych i zakrzepicy żylnej. Zawały te stanowią 60–80% udarów niedokrwiennych u kobiet w ciąży i występują przede wszystkim w II i III trymestrze ciąży [31]. Warto wiedzieć, że w 1. tygodniu połogu często obserwuje się wystąpienie udarów żylnych.

 

Stan fizjologicznej nadkrzepliwości, który występuje w ciąży może być zwielokrotniony przez nabytą lub wrodzoną trombofilię, co w ogromnym stopniu zwiększa ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w ciąży, a zwłaszcza w połogu[3].

 

W czasie ciąży ryzyko udaru wzrasta szczególnie u kobiet z:

  • chorobami hematologicznymi (np. anemią sierpowatą)
  • zespołem antyfosfolipidowym,
  • trombofilią,
  • wcześniej rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym

Warto wiedzieć, że ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u ciężarnych z mutacją Leiden (…) jest zwiększone 5-8-krotnie[4]

Heterozygotyczność dla czynnika V Leiden lub mutacja genu protrombiny lub przeciwciała antyfosfolipidowe są uważane za czynniki ryzyka zakrzepicy u bezobjawowych kobiet[5]

 

 

Dlaczego u kobiet w ciąży lub planujących ciążę, u których występuje już czynnik ryzyka warto wykonać badanie na trombofilię wrodzoną?

  • Dowiesz się, czy masz obecne mutacje, które w połączeniu z dodatkowym czynnikiem mogą istotnie zwiększać ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zakrzepicy w ciąży i połogu
  • Wynik badania będzie pomocny Twojemu lekarzowi w odpowiednim prowadzeniu ciąży, a jeśli będą do tego wskazania włączenia odpowiedniego leczenia.

Jak wykonam badanie na trombofilię wrodzoną?

domek
Samodzielnie w domu
Wystarczy, że zamówisz zestaw do badania, w którym znajdują się wymazówki. Za ich pomocą  możesz samodzielnie pobrać wymaz. Następnie kontaktujesz się z nami, a my wyślemy do Ciebie kuriera, który odbierze pobrany materiał.

przychodnia
W najbliższej placówce

Badanie możesz także wykonać w 1 z 200 naszych placówek.Wykwalifikowany personel pobierze od Ciebie wymaz (lub krew) i przekaże nam go do badania. Pobranie trwa zaledwie kilka sekund i jest bezbolesne!

.

Co badamy?

co_badamy_02
V-R2---czynnik

Badanie wykonywane  z wymazu jest przy tym tak samo pewne jak badanie krwi (jest to badanie genetyczne opierające się na analizie DNA, a nasze DNA jest niezmienne bez względu na to, skąd zostało wyizolowane). Do realizacji badania wykorzystujemy certyfikowane odczynniki IVD CE i jest wykonywane metodą QF – PCR. Jakość naszych badań potwierdza certyfikat UK NEQAS

.

trombo

387,-

Badanie obejmuje:
-czynnik V Leiden
-mutację genu protrombiny G20210A
-MTHFR C677T i A1298C
-PAI-1/SERPINE1
-V R2
Wynik w 6-7 dni roboczych

 

 


Wynik badania zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem genetykiem.

Podczas rozmowy dowiesz się jakie znaczenie dla Twojego zdrowia mają wykryte mutacje/warianty oraz czy i jakie wskazane jest dla Ciebie dalsze leczenie.

 

Dlatego warto zdecydować się na pakiet TROMBOFILIA PREMIUM, który obejmuje:

Chcę kupić pakiet TROMBOFILIA PREMIUM – klik


Tagi: trombofilia wrodzona, badanie mutacji czynnika V leiden, badanie mutacji genu protrombiny, badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR, PAI-1, V R2, udar mózgu u kobiet, trombofilia wrodzona w ciąży
Wszystkie artykuły
Back to Top
Umów